zdatność

12 mitów na temat jogi, w które nie powinieneś wierzyć (już)

Badanie z 2019 roku wskazuje, że około 2,81 miliona Niemców w wieku 14 lat i starszych często uprawia jogę w wolnym czasie. Różnorodność spodni do jogi i związanego z nimi wyposażenia na rynku niemieckim świadczy o stale rosnącej popularności treningu umysłowego i fizycznego. Ale to, że joga znalazła drogę do zbiorowej psychiki Niemców, nie oznacza, że ​​wszystkie informacje, jakie ludzie mają o tysiącletnim nauczaniu Indii, są prawdziwe. W rzeczywistości istnieje wiele mitów na temat jogi – wiele im zaprzeczających – które chcielibyśmy rozwiać. Poniżej podsumowaliśmy niektóre błędne wyobrażenia na temat jogi i dodaliśmy realistyczne wyjaśnienie każdego z nich.

Najczęstsze mity na temat jogi:

1. Aby ćwiczyć jogę, musisz być elastyczny

prosta pozycja jogi z psem skierowanym w dół

Mówienie, że musisz być elastyczny, aby uprawiać jogę, jest jak powiedzenie, że musisz być w formie, aby chodzić na siłownię lub że musisz być czysty, aby móc wziąć prysznic. Joga może być związana z elastycznością, ale elastyczność nie jest warunkiem wstępnym uprawiania jogi.

robienie jogi dotykanie palców stóp podczas stania

Nie musisz być w stanie dotykać palców stóp podczas stania, aby ćwiczyć jogę. Początkujący mogą to zrobić, zginając kolana. Z biegiem czasu joga może pomóc ci stać się bardziej elastycznym, ale na początku nie musisz być gumową osobą. Elastyczność jest wynikiem jogi, a nie wymogiem.

2. Joga jest dla szczupłych, młodych i pięknych

Mity na temat jogi Kobiety muszą być szczupłe i ładne

Wizerunek joginki w dzisiejszych czasach kojarzy się z ideą szczupłych, giętkich, pięknych młodych kobiet, które chodzą do pracowni i na plaże, aby dopełnić przypominające precel wygięcia, które następnie publikują w mediach społecznościowych. Ten obraz jest oczywiście atrakcyjny i na pewno przyczynił się do wzbudzenia zainteresowania jogą, ale to wrażenie jest mylące i niezgodne z rzeczywistością.

Mity na temat jogi odpowiedniej dla wszystkich otyłych są również elastyczne jessamyn-stanley

Według badania Statista na temat liczby osób w Niemczech, które ćwiczą jogę lub pilates w czasie wolnym (według częstotliwości i grup wiekowych w 2013 r.), tylko około 13 procent ankietowanych należało do grupy wiekowej 14-29 lat , przy czym zdecydowana większość respondentów miała powyżej 30 lat, a 12 proc. z nich znalazło się w kategorii „40+”.

Mity na temat jogi dla osób otyłych Możliwe bursztyn-Karnes

Szczupła sylwetka to też nieporozumienie. Nie musisz być szczupła (lub konwencjonalnie piękna), aby ćwiczyć jogę. Joga jest wszechstronna, zachęcająca i odpowiednia dla każdego. Po prostu sprawdź strony na Instagramie naprawdę inspirujących joginów, takich jak Jessamyn Stanley i Amber Karnes, udowadniając, że joga jest dostępna dla każdego i we wszystkich rozmiarach.

3. Mity na temat jogi: joga jest religią

Mity na temat jogi Chrześcijanie nie powinni uprawiać jogi są błędne

Dla nas, Europejczyków, w jodze jest wiele rzeczy, które mogą wydawać się „religijne” iz pewnością jest duchowy element w nauczaniu Indii, ale ważne jest, aby zrozumieć, że joga sama w sobie nie jest religią. Ten mit o jodze jest bardzo często słyszany wśród chrześcijan. Wywodzi się to z indyjskich korzeni jogi, gdzie od wielu lat używa się mantr i pieśni. Mają skoncentrować się na tym, co najważniejsze i pomóc nam przebudzić się wewnętrznie, ale nie muszą ćwiczyć jogi.

A nawet gdybyś zdecydował się przyłączyć do mantr i śpiewów, nie nawróciłbyś się na nową religię. Istnieje duchowy element, który zachęca do połączenia się z wyższą mocą, ale jest bezwyznaniowy, więc ludzie dowolnej religii mogą praktykować jogę.

4. Tylko wegetarianie i hipisi uprawiają jogę

Tylko wegetarianie i hipisi tworzą mit jogi

To prawda, że ​​joga to nauka, która promuje samoświadomość, miłość i łączność ze światem. W miarę jak praktykujący stają się bardziej uważni i sumienni w swoich działaniach, wielu z nich podejmuje decyzje, które dla zewnętrznego świata wydają się nieco „hipisowskie”. Według amerykańskiego sondażu z 2016 r. połowa praktykujących jogę twierdzi, że „żyje ekologicznie, odżywia się w sposób zrównoważony i daje czas swojej społeczności”. Ale to oznacza, że ​​druga połowa nie twierdzi, że robi takie rzeczy. Tak więc jogini nie mają obowiązku wycinania mięsa lub zaprzestania używania dezodorantów produkowanych w handlu.

5. Joga polega na ćwiczeniach rozciągających

Pozycja psa patrzącego w dół

Wierz lub nie, ale joga nie polega na rozciąganiu. Tak, kiedy idziesz na typowe zajęcia jogi, zostaniesz poprowadzony przez serię asan (pozycji), które są bardzo podobne i przypominają ćwiczenia rozciągające, ale fizyczny element jogi to tylko część obrazu.

Joga polega na oddychaniu. Prawdziwym celem jogi jest poruszanie ciałem, łączenie się z oddechem i przebywanie w chwili obecnej. Prawdziwym jedynym „celem” jest uwolnienie nadmiaru energii. Dlatego joga jest postrzegana jako lekcja, a nie trening. Jako praktykujący jogę nie chodzi tylko o to, co dzieje się na macie do jogi przez sześćdziesiąt minut, ale także o to, co zabierasz ze sobą z tej 60-minutowej sesji, aby nosić ją w duszy przez resztę dnia.

6. Joga jest zbyt łatwa

pozycja dziecka w jodze jest bardzo łatwa i relaksująca

Szczerze mówiąc, w jodze są pewne „łatwe” pozy, to znaczy takie, kiedy definiujesz „łatwe” jako „nie wymagające fizycznie”. Zarówno Savasana, jak i dziecko niekoniecznie sprawią, że będziesz się pocić. Jeśli jesteś typem, który lubi biegać ciężko, podnosić duże ciężary, wykonywać intensywne ćwiczenia i po prostu ogólnie się pocić, możesz oglądać jogę i myśleć: „Ugh, to dla mnie za wolne i niepozorne. Możesz nawet pomyśleć: „Mój czas na trening jest cenny, dlaczego miałbym go marnować na coś, co jest mniej efektywne niż moja zwykła rutyna?”

Joga niekoniecznie jest ciężkim treningiem, ale jest o wiele trudniejsza, niż wielu ludziom się wydaje. Pozy to mięśnie, które są rzadko używane lub nie są utrzymywane w skurczu statycznym lub izometrycznym. Nie wspominając o pozycjach jogi, które stawiają twoje ciało w mniej niż znajome pozycje. Wynik? Początkujący prawdopodobnie wyjdą z zajęć myśląc: „Wow, to było trudniejsze niż się spodziewałem”.

Mity na temat jogi Trudne pozycje jogi dla zaawansowanych

Dla tych z was, którzy nadal sceptycznie podchodzą do tego, że „marnują” cenny czas na trening jogi, rozważ następujące kwestie:

  • Joga nie ma być treningiem w tradycyjnym sensie, ale możesz uczynić ją tak trudną lub łatwą, jak chcesz. Dla sportowców, którzy nie doceniają podstawowych pozycji, takich jak „pies patrzący w górę”, istnieje wiele asan jogi, takich jak „wrona” lub „skorpion”, które są niezwykle trudne.
  • Oprócz spalania kalorii, joga oferuje wiele korzyści zdrowotnych, z których skorzystałoby wielu sportowców. Równowaga, koordynacja, siła statyczna, elastyczność i uważność to zalety jogi, które są również postrzegane jako elementy sprawności związane z umiejętnościami, które mogą poprawić ogólną wydajność w wybranym sporcie lub aktywności.
  • Możesz nie wiedzieć, dopóki tego nie spróbujesz. Joga jest często wyzwaniem dla sportowców, ponieważ zmusza ich do ćwiczeń w sposób, w jaki zwykle nie są. To, że coś wygląda na proste, nie oznacza, że ​​tak jest.

7. Joga jest zbyt trudna

trudna pozycja jogi dla abs

Jednym z wielkich mitów na temat jogi – zupełnie przeciwieństwem poprzedniego – jest to, że joga jest zbyt trudna, a ściślej „poza moimi możliwościami”. Komuś, kto nie robił tego wcześniej, joga może wydawać się nieznana, a wiele osób boi się wyjść ze swojej strefy komfortu i spróbować czegoś nowego. Mogą obawiać się, że nie będą w stanie wykonać pozy, że nie będą w stanie wziąć udziału lub, w przypadku sportowców, że jeśli na co dzień czują się pewnie w podejmowaniu wyzwań fizycznych, będą czuli się niezdolni.

Jeśli strach cię powstrzymuje, może i tak powinieneś spróbować jogi. Najważniejszą rzeczą do nauczenia się poprzez jogę jest słuchanie swojego ciała, poruszanie się do przodu we własnym tempie oraz puszczanie osądów i krytyki, zarówno siebie, jak i innych. Istnieje również wiele różnych pozycji i wariantów, które pozwalają na indywidualne różnice i poziomy umiejętności.

8. Mity na temat jogi i ciąży

Joga dla kobiet w ciąży nie musi być forsowna

Wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla zdrowej ciąży, a joga jest często reklamowana jako bezpieczna i delikatna opcja dla przyszłych matek. Dlaczego więc należy to uważać za mit? Wszystko tkwi w szczegółach. Tak, kobiety w ciąży powinny ćwiczyć jogę, ale z ostrożnością. W czasie ciąży oraz w mniejszym stopniu podczas menstruacji organizm kobiety wytwarza hormon relaksynę. Zadaniem relaksyny jest przygotowanie organizmu do nadchodzącego porodu poprzez rozluźnienie lub uelastycznienie mięśni, tkanki łącznej i stawów. Chociaż prowadzi to do większej mobilności, może również zachęcić przyszłe matki do posunięcia się za daleko podczas praktyki jogi, co może prowadzić do kontuzji.

Zajęcia jogi dla kobiet dwie kobiety w ciąży

Bardziej doświadczeni jogini powinni uważnie słuchać swojego ciała w każdej praktyce i trzymać się granic przed ciążą. Początkujący powinni zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo, ponieważ mogą nie wiedzieć, jakie są ich granice. Powinieneś pracować z wykwalifikowanym nauczycielem jogi i być może wziąć udział w specjalnych zajęciach jogi dla kobiet w ciąży. A tak przy okazji: jest też joga z dziećmi.

9. Potrzebujesz specjalnej odzieży do jogi

Strój do jogi legginsy stanik sportowy i mata do jogi

Nie musisz mieć odpowiedniego stroju ani ubrań, aby uprawiać jogę. W jodze nie chodzi o wygląd, ale o przenoszenie oddechu przez ciało i odnajdywanie głębszego połączenia z samym sobą. Żeby było jasne, możesz to robić, nosząc co chcesz, czy to wygodną piżamę, czy legginsy, które już masz pod ręką. Musimy również wspomnieć, że większość głównych studiów jogi wynajmuje maty i akcesoria do jogi, więc naprawdę nie musisz nic kupować przed pierwszymi zajęciami.

10. Robienie pozycji jogi jest krępujące

Mity o jodze - wszyscy patrzą na moje pośladki

Jeśli czujesz się trochę nieswojo, podnosząc swój tyłek w górę w klasie z innymi ludźmi, nie jesteś sam. Wielu boi się środowiska klasowego, ponieważ nie chcą być „obserwowani”. W rzeczywistości większość praktykujących koncentruje się na pozie, więc ledwo zauważają, co ludzie wokół nich robią. Wykonywanie określonych pozycji oznacza, że ​​nie będziesz mieć czasu na myślenie o ludziach wokół ciebie, gdy obserwujesz swój oddech i próbujesz udoskonalić swoje wyrównanie.

11. Prawdziwi mężczyźni nie uprawiają jogi

Mity na temat jogi dla mężczyzn Napięte przedramię na całym ciele

Nigdy nie widzieliśmy napisu „No Boys Allowed” na drzwiach studia. W rzeczywistości joga została zapoczątkowana przez mężczyzn. Historycznie jednymi z największych nauczycieli jogi byli mężczyźni. A dzisiaj coraz więcej mężczyzn, w tym celebryci, tacy jak LeBron James, Colin Farrel, Adam Levine i Robert Downey Junior, ćwiczy jogę. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że joga to „męska” rzecz, obejrzyj DVD Diamond Dallas Page, byłego zapaśnika i mistrza świata.

12. Mity na temat jogi: to zajmuje zbyt dużo czasu

Zrób 15-minutową rutynę jogi rano?

Wiele zajęć jogi trwa około 30, 60 lub 90 minut. Pomysł, że trzeba poświęcić się jednej godzinie jogi, aby czerpać korzyści, jest daleki od rzeczywistości. W dzisiejszych czasach każdy może znaleźć online trening jogi, który trwa 5, 10 lub 15 minut. Wymówka, że ​​czas jest kluczem do nierobienia czegoś dla siebie, jest czymś, co ludzie powinni ponownie rozważyć. Jeśli masz 10 minut na oglądanie telewizji lub usiąść przy komputerze, masz też czas na jogę!

Teraz, gdy wyjaśniliśmy te mity na temat jogi, czy jesteś gotowy, aby pozbyć się wymówek? Teraz jest idealny czas, aby wybrać film dla początkujących i wypróbować kilka asan!

Spróbuj ćwiczyć jogę dla początkujących w domu