Zamieszkać

Wymaga opieki: pułapki sprzętowe w środowisku domowym

Potrzeba opieki stanowi wielkie wyzwanie dla osób dotkniętych chorobą. Zmienia się codzienność, a wraz z nią wymagania stawiane środowisku życia. Dopiero z czasem osoby niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo dowiadują się, jakie istnieją bariery. Istnieją jednak również klasyczne pułapki meblowe w środowisku domowym, których należy unikać. Powiemy Ci dzisiaj, jakie pułapki drzemią w domu i kiedy warto przeprowadzić remont bez barier.

Umieszczanie pułapek w środowisku domowym: dlaczego tak ważne jest kwestionowanie środowiska życia

Pytanie o pułapki umeblowania w środowisku domowym

Osoby, które od dłuższego czasu mieszkają w swoim domu lub mieszkaniu, nie zawsze widzą problemy wynikające z rosnącej potrzeby opieki. Dzieje się tak dlatego, że w tym środowisku mieszkalnym można było przez wiele lat beztrosko spędzać czas. Wkradają się ograniczenia fizyczne lub istnieje już pewien stopień opieki, na przykład jeden uznany stopień opieki 3 lub więcej, efekty są zwykle znacznie bardziej zauważalne. Teraz ważne jest, aby nie popadać w stare wzorce, ale aktywnie kwestionować środowisko życia. Ma to kilka zalet. Przede wszystkim jest to sposób na przełamywanie barier. Poruszanie się po terenie jest łatwiejsze dzięki kilku korektom. Ponadto pomoce, takie jak chodziki, mogą być używane w bardziej zoptymalizowany sposób. Jeśli osoby potrzebujące opieki zdecydują się na działania renowacyjne, może to również zminimalizować ryzyko upadku. W wielu przypadkach osoby potrzebujące opieki mają do czynienia z niestabilnością chodzenia w codziennym życiu. Na koniec oczywiście dobry argument, że po kilku korektach można częściowo zachować niezależność. Jest to również ważne dla poczucia własnej wartości i niezależności w życiu codziennym.

Jakie są pułapki meblowe w środowisku domowym??

Unikaj umeblowania pułapek w domu z krawędziami dywanu

Wyglądają na nieszkodliwe, ale mogą znacznie zwiększyć ryzyko obrażeń: pułapki w obiektach. Można je wyeliminować w kilku prostych krokach.

1. Krawędzie dywanu

Krawędzie dywanu zachęcają do potknięcia. Staje się to szczególnie ważne, gdy osoby wymagające opieki nie mogą już całkowicie podnieść stóp. Tak jest na przykład w przypadku paraliżu. Korzystanie z pomocy do chodzenia może dodatkowo zwiększyć ryzyko upadku podczas patrzenia na dywan. W najlepszym przypadku dywany są całkowicie usuwane z przestrzeni mieszkalnej.

2. Kabel

Urządzenia elektroniczne znajdują się głównie w pomieszczeniach mieszkalnych. Lampy, telewizory i tym podobne mogą prowadzić do plątaniny kabli. Należy je schować w kanale kablowym lub przynajmniej zwinąć i ułożyć z boku.

3. Wysokie progi

Unikaj urządzania pułapek w domu z wysokimi progami

Wysokie progi drzwiowe mają tę wadę, że mogą stwarzać zagrożenie potknięcia się i utrudniać przejście z pomocą ułatwiającą chodzenie. Jeśli znajdują się w przejściu do każdego pomieszczenia, może to spowodować mylące ryzyko upadku.

4. Nieprzemyślana koncepcja życia

Pułapki umeblowania w środowisku domowym, słabo przemyślana koncepcja mieszkania

Szczególnie w starszym wieku i z fizycznymi ograniczeniami ważne jest, aby wdrożyć przemyślaną koncepcję życia. Oznacza to, że rzeczy są łatwo dostępne do codziennego użytku. Na przykład w kuchni często używane talerze nie powinny być przechowywane w górnej szafce. Jeśli masz trudności z chodzeniem, konieczne jest pozostawienie chodników czystych. Stoliki boczne, wazony itp. utrudniają nawigację.

5. Niewystarczające źródła światła

Lampy i włączniki światła oświetlają ciemne salony i sypialnie. Można je obsługiwać w nocy, aby bezpiecznie przejść do toalety. Jeśli to konieczne, w tym momencie może być konieczne uaktualnienie. Szczególnie polecane są czujniki ruchu połączone ze źródłem światła. Włączają się i wyłączają automatycznie.

Środki konwersji jako pomoc

Prace remontowe w domu dla osób potrzebujących opieki

Kiedy wzrasta potrzeba opieki, proste środki nie wystarczą już, aby dobrze radzić sobie w codziennym życiu. W takim przypadku możliwe są prace remontowe. Możesz wnieść decydujący wkład w przełamywanie barier i utrzymanie niezależności.

● Prace remontowe na schodach: Radzenie sobie ze schodami to duże wyzwanie dla osób wymagających opieki. Zewnętrzne uchwyty pomagają przezwyciężyć niepewny chód. Jeśli wchodzenie po schodach nie jest już możliwe, rampy mogą być używane na zewnątrz. Oznacza to, że z rollatorem możesz bezpiecznie wchodzić i wychodzić z domu. Windy schodowe mogą być instalowane w pomieszczeniach.

Środki konwersji, aby pomóc osobom potrzebującym opieki

● Prace remontowe w łazience: Wymagana jest tu szczególna ostrożność, w końcu w łazience dochodzi do wielu wypadków. Nic dziwnego, ponieważ wilgotność jest tutaj również czynnikiem. Podwyższona toaleta, kabina prysznicowa, uchwyty w wannie i na toalecie oraz ewentualnie podnośnik łazienkowy ułatwiają zabiegi higieniczne.

● Prace remontowe w pomieszczeniach mieszkalnych: Duża część życia odbywa się w pomieszczeniach mieszkalnych. Oprócz wyeliminowania niebezpieczeństwa potknięcia, przydatne może być poszerzenie drzwi i wyrównanie progów drzwiowych.

Jak ubiegać się o dotację na prace remontowe?

Złóż wniosek o dotację na prace remontowe, takie jak:

Osoby potrzebujące opieki często muszą sięgnąć głęboko do kieszeni w celu przeprowadzenia prac remontowych. Zrozumiałe jest, że istnieje wielka troska o pokrycie kosztów. Na szczęście jest kilka miejsc, do których możesz się zwrócić. Jeśli spełnisz wymagania, otrzymasz dotację, którą możesz przeznaczyć na sfinansowanie prac remontowych. Na przykład Fundusz pielęgnacyjny 4000 euro na prace remontowe gotowy, abyś mógł dostosować swoje środowisko życia do nowej sytuacji opiekuńczej. Aby to zrobić, składasz wniosek, który jest następnie sprawdzany pod kątem wiarygodności. Jeśli jesteś w stanie utrzymać pracę nawet wtedy, gdy potrzebujesz opieki, biuro integracji może być w stanie Ci pomóc. Z myślą o „towarzyszeniu pomocy w pracy i życiu zawodowym” wkracza w zabezpieczenie Twojej pracy pomimo potrzeby opieki. Agencje opieki społecznej w wielu krajach związkowych i gminach dysponują budżetem na finansowanie programów. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie na miejscu, czy są jakieś fundusze na wspieranie życia bez barier. Jednak szczególną uwagę zwracamy tutaj na Twoje aktywa. Przecież tylko ci, którzy naprawdę są w potrzebie, powinni otrzymywać świadczenia. Inną alternatywą jest Kreditanstalt für Wiederaufbau (Bank KfW). Mogą również zatwierdzić dotację na remont bez barier.

Daj się najlepiej doradzić

Decyzja o przebudowie domu nie zawsze jest łatwa. Wiele miast i gmin oferuje poradnie mieszkaniowe. Informacje w ważnej sprawie mają też biura seniorów.