Zamieszkać

Stwórz idealne pomieszczenie gospodarcze i jeszcze lepiej opanuj gospodarstwo domowe – wskazówki i inspiracje

Kombinacja szafek i regałów do pralni

Niezależnie od tego, czy dysponujesz osobnym pomieszczeniem i chcesz urządzić tam pomieszczenie gospodarcze, czy też chcesz optymalnie wykorzystać do tego celu ostatnią wolną powierzchnię w mieszkaniu, kilka wskazówek i pomysłów zdecydowanie zawsze mile widzianych. Ważną i bardzo praktyczną przestrzenią jest pomieszczenie gospodarcze, które zwykle służy do prania i wieszania bielizny, segregacji śmieci oraz przechowywania przyborów do sprzątania i detergentów. Tworzy porządek, pod warunkiem, że jest odpowiednio skonfigurowany. To może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy jest mało miejsca. Ale dzięki naszym wskazówkom i pomysłom stworzysz idealne pomieszczenie gospodarcze i w ten sposób będziesz jeszcze lepiej i łatwiej zarządzać swoim domem.

Załóż małe pomieszczenie gospodarcze

Nowoczesne pomieszczenie gospodarcze z marmurową tylną ścianą i podniesioną pralką

Jeśli chcesz schować i pomieścić tyle rzeczy w małym pokoju, co zwykle w pokoju domowym, szybko może powstać niezamierzony chaos. Marzenie o schludnej i praktycznej pralni szybko się rozpada, a prace domowe wcale nie są zabawne. Z tego powodu, aby uniknąć śmietnika, należy pamiętać o kilku rzeczach podczas tworzenia pomieszczenia gospodarczego:

Białe meble do pralni i szary laminat

 • Wykorzystaj maksymalnie przestrzeń do przechowywania.
 • Ułóż meble w kształcie litery U w pomieszczeniu gospodarczym. Wygląda schludnie, a każda szafka, każda szuflada i każda powierzchnia robocza są łatwo i szybko dostępne.
 • Szafy na wysokość pomieszczenia to idealne rozwiązanie, gdy jest mało miejsca. Jeśli na podłodze nie ma wystarczającej ilości miejsca, należy zastosować wysokość pomieszczenia. W szafkach górnych, które są trudniej dostępne, możesz po prostu przechowywać rzeczy rzadziej używane. Mogą to być koce na odzież zimową latem (lub odzież letnią zimą) lub miski do mycia, przybory kuchenne itp..
 • Umieść pralkę i suszarkę w szafkach od podłogi do sufitu i umieść je jeden na drugim, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby ustawić je obok siebie.

Zaprojektuj pralnię w wąskiej przestrzeni

Pomysły z rzędem szafek i prowadnic do wąskich pomieszczeń

Jeśli przestrzeń jest zbyt wąska na ustawienie mebli w kształcie litery U, prosty rząd szafek może służyć również jako meble do pralni, za pomocą których można urządzić pomieszczenie gospodarcze. Przy tej ograniczonej przestrzeni szafki od podłogi do sufitu są jeszcze bardziej niezbędne, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania wszystkiego, czego potrzebujesz. Unikaj umieszczania w pokoju pojedynczych przedmiotów, takich jak odkurzacz, kosz na pranie, deska do prasowania czy wieszak na pranie, ponieważ nie tylko wygląda to chaotycznie, ale także zajmuje cenną przestrzeń. Zamiast tego spróbuj schować wszystkie te rzeczy do szafy i schować. Nawet kosz na pranie może znaleźć miejsce we wbudowanej szafce.

Ustaw pomieszczenie gospodarcze w kształcie litery U i szafkę z systemem pralniczym

Bardzo praktyczne są również szafki do sortowania bielizny. Posiadają one otwory, przez które bez problemu można wnieść pranie do szafy (w której znajduje się kosz lub inny pojemnik). Z jednej strony nie jest to widoczne i nie tracisz czasu na pierwsze otwarcie szafki. Irytujące sortowanie brudnej bielizny nie jest już konieczne, ponieważ jest wcześniej wrzucane do odpowiedniej przegródki według koloru. Jeśli więc jest wystarczająco dużo miejsca na ten wariant, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę szafę do sortowania prania podczas urządzania pomieszczenia gospodarczego.

Ustaw pomieszczenie gospodarcze w pobliżu kuchni

Wysoka pralka i suszarka w białej szafie do zabudowy

Jeśli masz pokój blisko kuchni lub wolną przestrzeń, którą mógłbyś przebudować, możesz również ustawić tam pomieszczenie gospodarcze. Zwykle jest również tam ustawiany. W ten sposób rozładujesz również kuchnię, w której wcześniej musiałeś przechowywać całą żywność w puszkach i szklankach oraz napoje. Po prostu połącz pralnię ze spiżarnią i zorganizuj w ten sposób swoje gospodarstwo domowe.

Spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze połączone z szafkami i półkami

Ale ponieważ wiele puszek, butelek i żywności może szybko wydawać się chaotyczny, zamykane szafki są zalecane do spiżarni i jeśli chcesz ustawić pomieszczenie gospodarcze zamiast półek. Jednak ważne jest, aby w szafkach było wystarczająco dużo pęknięć i szczelin, aby powietrze mogło krążyć. Alternatywnie możesz również przechowywać żywność w koszach lub pudełkach, a te z kolei na półkach. To również wygląda znacznie schludniej niż produkty bezpośrednio na półce. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże i bardzo blisko kuchni, można tu również umieścić lodówkę (lub drugą), zyskując w ten sposób więcej miejsca na kuchnię.

Praktyczne pomysły na umeblowanie pomieszczenia gospodarczego

Wbudowana szafka z wysoką pralką i wysuwanym stołem na kosz na bieliznę

 • Podwyższona pralka i suszarka – Jeśli pralka i suszarka są ustawione nieco wyżej w szafce, to oczywiście ułatwia pracę z nimi. Nie bez powodu coraz więcej gospodyń domowych wybiera wysoki piec, który przynosi te same korzyści. Nie musisz się schylać za każdym razem, aby załadować i rozładować obie maszyny.
 • Schowek na podniesioną pralkę – Jeśli zainstalujesz maszyny na podwyższonym poziomie, wysuwana półka (wysuwana półka) zintegrowana z szafką jest naprawdę bardzo przydatna do kosza na pranie. Jeśli masz specjalnie wykonaną szafę wnękową, koniecznie dołącz taką wysuwaną półkę. Wizualnie wygląda jak szuflada. Jeśli ją wyciągniesz, pojawi się prosta tablica, na której możesz postawić miskę do mycia lub kosz na bieliznę, aby bez problemu napełnić je gotowym praniem. W tym celu wysuwaną półkę najlepiej umieścić bezpośrednio pod pralką/suszarką.
 • Deska do prasowania do pralni zintegrowanej w szafce – deska do prasowania, która jest wbudowana w szafkę lub przymocowana do ściany i w razie potrzeby można ją szybko rozłożyć, jest bardzo praktyczna i zajmuje mało miejsca. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo miejsca przy urządzaniu pomieszczenia gospodarczego i pozostanie on uporządkowany. Zamiast składanego modelu możesz po prostu mieć szafkę wykonaną z wysokimi przekrojami, w której możesz ustawić deskę do prasowania pionowo i schować.

Praktyczny rozkładany wieszak na bieliznę do suszenia prania

 • Składany koń na ubrania – Niezależnie od tego, czy masz suszarkę, czy nie, stojak do suszenia jest zawsze potrzebny. Ponieważ może zajmować dużo miejsca i nie wygląda szczególnie ładnie, gdy jest na ścianie, możesz go również zintegrować z szafą. Konstrukcja na zawiasach lub wisząca, którą w razie potrzeby można szybko wyjąć z szafy, a następnie znika z powrotem w szafie, jest bardzo praktyczna. W zależności od tego, ile masz miejsca w szafie, rozmiar stojaka może się nawet różnić w zależności od potrzeb.
 • Zlew – Zlewozmywak nie jest koniecznością przy urządzaniu pomieszczenia gospodarczego, ale może być również bardzo przydatny. Tam możesz wylać brudną wodę po przetarciu i nie musisz iść do łazienki. Można tam również łatwo wyprać pranie ręcznie lub w razie potrzeby szybko umyć ręce.
 • Blat – Blat niekoniecznie musi być duży, ale zaletą jest miejsce, w którym można coś na chwilę odłożyć. To, czy wybierzesz w tym celu klasyczny blat na szafce, czy mały oddzielny stolik, zależy od Ciebie i zasadniczo zależy od wielkości pomieszczenia i planu. Jeśli jest mało miejsca, można do tego celu wykorzystać również wysuwaną półkę, ale tym razem powinna być ona zabudowana wyżej. Jeśli nie jest potrzebny, po prostu znika w szafie.
 • Pojemniki na napoje – Jeśli urządzasz pomieszczenie gospodarcze, aby przechowywać w nim również artykuły spożywcze, warto pomyśleć o uchwycie do skrzynek, na którym można wygodnie przechowywać skrzynki z napojami, aby nie przeszkadzały.

Załóż pomieszczenie gospodarcze z prysznicem i legowiskiem dla psa

 • System segregacji odpadów – Tak jak system pralniczy jest praktyczny, tak samo korzystny jest system segregacji odpadów. Jeśli więc zamierzasz segregować odpady również w tym pomieszczeniu, zastanów się nad takim systemem przy tworzeniu pomieszczenia gospodarczego. Pomoże to w sortowaniu i segregowaniu odpadów.
 • Prysznic dla psa – Miłośnicy zwierząt wiedzą, jak niewygodna może być kąpiel w łazience. Zwykle konieczne jest późniejsze posprzątanie pokoju. Co powiesz na ustawienie małego prysznica specjalnie dla psa w pomieszczeniu gospodarczym? To świetny pomysł, pod warunkiem, że nie uwzględnisz tam jedzenia, które mogłoby się zamoczyć lub zabrudzić?.
 • Telewizor – Zwłaszcza prasowanie może zająć dużo czasu. Z tego powodu niektóre gospodynie domowe (lub mężczyźni) wybierają telewizor, który umieszczają w pralni. A jeśli dopiero zaczynasz planować, z pewnością możesz zaplanować również przedział w szafie wnękowej. Dzięki temu prasowanie jest o wiele przyjemniejsze. Alternatywnie radio można po prostu umieścić w pokoju.

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu

Kosze i pudełka tworzą porządek na półkach w małym pomieszczeniu gospodarczym

Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń i stworzyć idealne pomieszczenie gospodarcze, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Ponieważ w tym pomieszczeniu będziesz prał i suszył pranie, płytki są najlepszym wyborem na podłogę. W porównaniu do laminatu lub parkietu są one znane z tego, że są odporne na wilgoć. Linoleum jest również możliwym i łatwym w pielęgnacji wariantem. Ponieważ pomieszczenie jest zwykle dość małe, najlepiej nadaje się biały lub inny jasny kolor na ściany. Jasne kolory sprawiają, że małe pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne, dzięki czemu nawet najmniejszy pokój nie wydaje się tak ciasny. Ale jeśli jest to dla ciebie zbyt sterylne, możesz tu i tam dodać kilka akcentów kolorystycznych, a tym samym stworzyć bardziej przytulną pralnię.

Duża pralnia z przejściem do ogrodu do szybkiego wieszania prania na zewnątrz

Zanim zaczniesz układać płytki, dobrze zastanów się, ile potrzebujesz przyłączy wodnych, ponieważ może to wiązać się z dodatkowymi liniami i rurami. Lokalizacja maszyn i zlewu musi być wolna przed ustawieniem pomieszczenia gospodarczego. To samo dotyczy połączeń zasilających. Wszystkie urządzenia wymagają prądu, ale zalecane są również liczne gniazdka. W końcu czasami chcesz mieć możliwość podłączenia żelazka, ewentualnie odkurzacza, a na pewno także innych urządzeń.

Wnęki ścienne można wykorzystać na pralkę lub szafki

Chociaż okno niekoniecznie jest wymaganym elementem wyposażenia pomieszczenia gospodarczego, jest to bardzo korzystne. Nie tylko dlatego, że sprawia, że ​​pomieszczenie jest znacznie jaśniejsze i bardziej przyjazne, ale dlatego, że zawsze możesz je dobrze przewietrzyć, aby uniknąć wilgoci i rozwoju pleśni. Zwłaszcza jeśli prasujesz tam przez długi czas, na pewno chcesz mieć przyjemny klimat w pomieszczeniu i pozbyć się pary.

Urządzanie pomieszczenia gospodarczego – pomysły

Stwórz pomieszczenie gospodarcze z telewizorem, tapetą i wysoką suszarką

Teraz, gdy przedstawiliśmy Ci kilka pomocnych wskazówek, na pewno będziesz chciał mieć kilka fajnych pomysłów na pomieszczenia gospodarcze, które możesz wykorzystać jako inspirację. Następnie możesz spojrzeć na następującą linię zdjęć. Znajdziesz tam ciekawe sugestie, jak w sensowny sposób urządzić idealną przestrzeń domową. Po prostu połącz ulubione pomysły z własnymi innowacyjnymi rozwiązaniami i od razu zacznij planować. Następnie możesz stworzyć własne pomieszczenie gospodarcze, aby od teraz łatwo i przyjemnie zarządzać domem.

Małe pomieszczenie gospodarcze z pralką, szafką ścienną i zlewem

Zlew może się przydać w pomieszczeniu gospodarczym

Zaplanuj wysokie sekcje na deskę do prasowania, odkurzacz i kosze na pranie w szafie

Pomieszczenie gospodarcze bez okien z dużą ilością półek do przechowywania

Jasne pomieszczenie gospodarcze ze szklanymi oknami i przesuwanymi drzwiami

Wyposaż i zaprojektuj pomieszczenie gospodarcze tapetą i mobilnymi koszami na bieliznę

Ustaw pomieszczenie gospodarcze obok kuchni lub łazienki na pobliskie połączenia rurowe

Skonfiguruj pomieszczenie gospodarcze z szafkami od podłogi do sufitu, aby uzyskać dużo miejsca do przechowywania

Wyposaż pomieszczenie gospodarcze w drążek na ubrania, składany wieszak na ubrania i szafkę narożną

Pomieszczenie gospodarcze urządzone w stylu wiejskim z białymi meblami

Hol wejściowy z dużym oknem i białymi szafkami

Pomieszczenia porządkowe, pralnie i spiżarnie są praktyczne i porządkują dom

Szare szafki w stylu wiejskim i płytki jako podłoga

Stwórz otwarte pomieszczenie gospodarcze z wbudowanymi szafkami i blatem

Zaprojektuj schludną łazienkę z wystarczającą ilością miejsca do przechowywania

Mały blat jako miejsce do przechowywania i duży zlew do sprzątania domu

Załóż duże pomieszczenie gospodarcze do prania, prasowania, sortowania odpadów i artykułów spożywczych

System otwartych półek jest przejrzysty i niedrogi

Wózek do serwowania jest bardzo przydatny do przechowywania detergentów

Pralkę można schować w szafie

Zablokuj pokój domowy przesuwanymi drzwiami z drzwi stodoły

Wystarczające światło jest bardzo ważne w pralni, gdzie również stosuje się prasowanie

Rozkładana deska do prasowania i wieszak na ubrania jako pomysł na oszczędność miejsca

Kosze na pranie na kółkach ułatwiają pranie

Zamień róg pokoju w pomieszczenie gospodarcze

Szafki w kształcie litery L w pralni z oknem

Szafka z wysuwanymi przegródkami sprawia, że ​​środki czyszczące lub artykuły spożywcze są pod ręką

Praktyczny pomysł na deskę do prasowania, aby zaoszczędzić miejsce

Oszczędzający miejsce wieszak na ubrania do złożenia na ścianie i kosze na pranie na kółkach

Dobrze zaplanuj rozmieszczenie przegródek w szafie, aby wszystko można było przechowywać

Małe pomieszczenie gospodarcze z miejscem do przechowywania i szafą

Pralnia w stylu industrialnym w kolorze szarym z wysuwanym stołem i ceglaną ścianą