Zamieszkać

Sprzątanie mieszkania po remoncie – 7 wskazówek dla najlepszych efektów sprzątania

sprzątanie po remoncie mieszkanie porady system sukces

Od dawna marzyłeś o zmianie scenerii do sypialni? Czy na meble do jadalni można nałożyć świeżą warstwę farby? Wielu właścicieli domów wykorzystuje letnie wakacje i ciepłe dni, aby nadać swoim czterem ścianom świeży blask. Lato to najlepszy czas na remont domu, ponieważ oferuje idealne warunki pogodowe: jest ciepło, niezbyt wietrznie, a dni są dłuższe. Ale jak tylko ostatni rzemieślnicy zwolnią pokoje, mieszkanie musi zostać ponownie posprzątane i odświeżone. Sprzątanie mieszkania po remoncie można również wykonać bez stresu, jeśli masz system na swoim miejscu. Dzięki poniższym wskazówkom uzyskasz profesjonalne rezultaty czyszczenia.

Sprzątanie mieszkania po remoncie – 1. Zawsze od góry do dołu

sprzątanie po remoncie mieszkanie-napiwki-góra-dół-bariery-wytrzeć

Zasadniczo podczas sprzątania należy pracować od góry do dołu, ponieważ opadający kurz można następnie usunąć odkurzaczem. Oszczędza to czas i nie musi odkurzać dwa razy. Najpierw kurz szafki, półki, lampy i blaty wilgotną ściereczką z mikrofibry (przecieraj zawsze w jednym kierunku), dopiero potem odkurz meble tapicerowane i podłogi i wytrzyj do sucha. Zasadniczo nie szczotkuj tam iz powrotem, w przeciwnym razie brud zostanie tylko rozprowadzony.

2. Jakie środki czyszczące do jakich powierzchni?

sprzątanie po remoncie mieszkanie-wskazówki-sprzątanie-produkty-które-pomoc

Wiedza o tym, które środki są najlepsze w jakim celu, pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek. Istnieją środki czyszczące o różnej sile czyszczącej – od lekkich do ciężkich zabrudzeń, innych nie można stosować na niektórych powierzchniach, ponieważ mogą je znacznie uszkodzić. Nigdy nie mieszaj wybielacza z amoniakiem, ponieważ ten związek chemiczny może być śmiertelny. Zbadaj najlepsze środki czyszczące i ich działanie i wypróbuj kilka, aby wybrać ulubiony.

3. Czyste okna po remoncie

mycie-okien-po-remontach

Podczas prac remontowych okna mogą być mocno zabrudzone cementem, farbą, kurzem z zaprawy murarskiej i tynkiem, dlatego należy je dokładnie i bardzo starannie czyścić. Mycie okien należy do przedstawiciela ds. czyszczenia piekarników według badań jedno z najbardziej niepopularnych prac domowych dla Niemców. Aby zaoszczędzić czas i wiele problemów, możesz po prostu wynająć firmę do mycia okien. Specjaliści od sprzątania budynków posiadają odpowiedni sprzęt do czyszczenia i najlepiej wiedzą, jak usunąć grubsze zabrudzenia z powierzchni szklanych po pracach budowlanych bez ich zarysowania.

4. Wyczyść od najdalszego rogu pokoju do drzwi

sprzątanie po remoncie-płaskie końcówki-wycieranie-parkiet

Jeśli pomieszczenie ma być posprzątane jako całość, należy zacząć od jednej strony, a następnie systematycznie pracować z drugiej strony. Odkurzając lub mopując pokój, zacznij od najdalszego kąta pokoju i pracuj w kierunku drzwi. Abyś nie poruszał się po już oczyszczonym terenie i nie niósł ze sobą brudu.

5. Czysty pokój po pokoju

sprzątanie-po-remoncie-mieszkania-wskazówki-system-pokoje

Wiele gospodyń domowych zawsze sprząta po pracy: najpierw wszystko odkurza, a potem wyciera się kurz… Po remoncie bardziej sensowne jest sprzątanie pokoju po pokoju, aby brud nie był przenoszony z pokoju do pokoju. Wyczyść pierwszy pokój, a następnie kontynuuj podstawowe sprzątanie w następnym. Jeśli skoncentrujesz się tylko na jednym zadaniu, łatwiej byłoby je wykonać, a następnie z motywacją i satysfakcją przejść dalej. Nawet gdybyś chciał zrobić sobie przerwę przed finałem, chaos byłby ograniczony tylko w ostatnim pokoju.

6. Sprzątanie łazienki po remoncie

sprzątanie-łazienki-po-remoncie-mieszkanie-płytki-cement-welon

Aby usunąć nalot cementowy po fugowaniu świeżo ułożonych płytek, najważniejsze jest dobranie odpowiedniego środka czyszczącego. To zawsze zależy od rodzaju płytki. Na przykład kwas solny nigdy nie powinien być stosowany do kamienia naturalnego, podczas gdy kwas fosforowy bez problemu rozpuszcza wapno w większości kamieni. Przed użyciem jakiegokolwiek środka do usuwania filmu cementowego, podlej dotknięte obszary, aby zapobiec przedostawaniu się kwasów do kamienia.

Podczas sprzątania łazienki nie oszczędzaj na wodzie, ponieważ podłogę należy przetrzeć naprawdę na mokro, w przeciwnym razie brud osadza się w fugach. Zamiast żółto-zielonych gąbek najlepiej stosować ściereczki z mikrofibry, aby uniknąć zarysowania powierzchni okuć. Wszystko dobrze wysuszyć, aby na kafelkach i ścianach prysznica nie było zacieków.

7. Zneutralizuj zapach farby po remoncie 

sprzątanie-po-remoncie-mieszkanie-wskazówki-neutralizuj kolor-zapach

Po remoncie czasami przez dłuższy czas w pokojach unosi się nieprzyjemny zapach. Oprócz wietrzenia możesz ustawić miskę z solą lub proszkiem do pieczenia, aby oderwać zapach koloru od świeżo wyremontowanego pokoju.

Może minąć kilka tygodni, zanim będzie można usunąć kurz budowlany. Bądź cierpliwy i wycieraj codziennie, jeśli to możliwe, aby przywrócić mieszkanie do formy!