Zamieszkać

Prawidłowe planowanie kominka w domu – który mi odpowiada?

kominek-ściana-szkło-okno-drewno-salon

Przy kominku zabijasz kilka ptaków jednym kamieniem. Nowoczesne systemy kominkowe oferują świetny design, są niezwykle wydajne i błyskawicznie wprowadzają do pomieszczenia wspaniały klimat. Oferta systemów kominowych jest bardzo szeroka. Dokonanie właściwego wyboru tutaj nie zawsze jest łatwe. Jednak dzięki kilku prostym wskazówkom odpowiedni kominek nie jest daleko.

Odpowiednio zaplanuj swój kominek – najpierw zadaj sobie kilka pytań

konstrukcja kominka-szklana-dwustronna-salon-drewno-magazyn

Zanim zaczniesz martwić się projektem lub konstrukcją, należy wyjaśnić, czy, jak i gdzie można umieścić kominek we własnych czterech ścianach. Ustawodawca ma gotowy katalog wymagań dotyczących budowy kominków. Nieprzestrzeganie przepisów może mieć kosztowne konsekwencje. Przed zakupem ważne jest wyjaśnienie następujących punktów:

• Czy podłoże jest pokryte materiałami ognioodpornymi??

• Gdzie jest szyb kominowy??

• Jak duży jest szyb kominowy?

• Czy pomieszczenie ma układ wydechowy??

• Jak duży jest obszar, który ma być ogrzewany?

Do tego dochodzi kwestia nośności podłoża. Duże systemy kominowe mogą być bardzo ciężkie i strop należy dodatkowo wzmocnić. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się system wywiewny, nie wolno instalować otwartego kominka. W zależności od wielkości komina komin musi mieć odpowiednią wydajność wywiewu.

Wskazówka: Miejscowy kominiarz może udzielić fachowej porady. Zna aktualne wymagania. W niektórych regionach przyjazne dla środowiska systemy kominkowe są wspierane finansowo przez rząd federalny. Kominiarz może również udzielić informacji o tym, jakie środki są niezbędne i przydatne przy instalacji komina. Jeśli masz dodatkowe pytania z. B. personel specjalistycznych dealerów, takich jak: ofen.de do dyspozycji.

Jaki powinien być projekt komina?

kominek otwarty-cegła-salon-biała-cegła-murowana

Koszty pierwszego zakupu kominka różnią się znacznie w zależności od projektu, wielkości i wyboru materiału. Istnieją dwie opcje projektowania. Kominki lite murowane można indywidualnie zaprojektować i dopasować do warunków pomieszczenia lub salonu. Wysokim czynnikiem kosztowym w tym przypadku jest montaż przez profesjonalnego kominiarza. Z drugiej strony często tańszym wyborem jest zestaw kominkowy. Poszczególne elementy można ze sobą łączyć, tworząc kominek na miarę. Zestawy można składać w domu. W niektórych przypadkach konfiguracja zajmuje tylko kilka godzin.

Piec na pellet lub piec?

Komin-wybierz-piec-na-pellet-jak-to-działa-ilustracja

Klasyczne kominki opalane są drewnem. To, który rodzaj drewna jest najwydajniejszy, zależy od wielu czynników i własnych upodobań. Z reguły można powiedzieć, że prosty kominek można opalać dowolnym rodzajem drewna.

Alternatywą dla tego są Piece na pelet. Są one napełniane specjalnymi pelletami, a komin robi resztę niemal automatycznie. Ten kształt komina ma szereg zalet:

– Mały wysiłek

– Bardzo dobra kontrola temperatury

– Przyjazny dla środowiska i opłacalny

– Odkryj inne kształty kominka

Jakie poszycie do komina?

kominek-kamień naturalny-murowany-drewno-opałowe-otwarty

Kolejnym czynnikiem, który odgrywa rolę w wyborze odpowiedniego kominka, jest obudowa. Różne materiały mają do zaoferowania różne właściwości:

Metal: Bardzo piękny wygląd jest często używany do dekoracyjnych kominków opalanych etanolem.

Kamień naturalny: Klasyczny wygląd dla eleganckiej atmosfery. Kamień naturalny zatrzymuje ciepło nawet po faktycznym podgrzaniu i powoli oddaje je do pomieszczenia.

Ceramiczny: W kominkach akumulacyjnych stosuje się warstwy ceramiczne, co jest szczególnie korzystne w przypadku dużych pomieszczeń. Łączy się tutaj wysoka emisja ciepła i pojemność magazynowa.

kominek-wolnostojący-szkło-podkład-salon-pellet-drewniany