Zamieszkać

Praktyczne wskazówki dotyczące urządzania małych pomieszczeń

Eleganckie i skromnie urządzone mieszkanie z białymi ścianami, kanapą, stolikiem kawowym, krzesłem, kredensem, roślinami i filiżanką kawy na pierwszym planie

Studenci, stażyści, pracownicy, single, coraz więcej osób przyciągają duże miasta. W związku z tym przestrzeń mieszkalna staje się coraz rzadsza, a same mieszkania stają się coraz droższe. Dla wielu jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzka do mniejszych mieszkań. Oznacza to jednak również, że wielu najemców musi zadowolić się znacznie mniejszą powierzchnią. Można temu zaradzić dzięki małym, a przede wszystkim praktycznym meblom, które mogą służyć więcej niż jednemu celowi.

Młodzi i nie zamożni najemcy są szczególnie ważni w dużych miastach z wysokimi czynszami liczyć i radzić sobie z małą przestrzenią życiową. Tym ważniejsze jest stworzenie atmosfery przy niewielkich zasobach, która nie pozostawia przytłaczającego uczucia nawet w jednopokojowym mieszkaniu. Kiedy studenci, stażyści i pracownicy często znajdują się w mieszkaniu o powierzchni 30 metrów kwadratowych, a kuchnia, sypialnia i salon dzielą jeden pokój, szczególnie ważne jest, aby przestrzeń była wykorzystana jak najefektywniej. Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest ich mnóstwo Sztuczki i sztuczki, pomóc sobie w takiej sytuacji i przekształcić rzekomo krępujące się cztery ściany w przytulną oazę dobrego samopoczucia.

Ceny wynajmu w największych miastach w Niemczech, II kwartał 2016 r.

MiastoMonachiumFrankfurt am MainStuttgartHamburgBerlin
Czynsz za metr kwadratowy 15,83 euro 12,73 euro 12,42 euro 11,25 euro 11.09 euro

Maksymalne planowanie dla minimalnej przestrzeni życiowej

mały salon sypialnia-sypialnia-pokój przegroda-układ pokoju

w Umeblowanie sypialni przy projektowaniu należy zwrócić uwagę na następujące kryteria, tak jak w całym mieszkaniu:

• Jak duży jest pokój?

• Czy w pokoju są pochyłe ściany??

• W przypadku ścian pochyłych: na jakiej wysokości zaczynają się?

• Gdzie są umieszczone okna i drzwi??

Tylko w ten sposób można zawczasu dokładnie zaplanować, jakich mebli użyć, w jaki sposób i gdzie najefektywniej, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Ogólnie rzecz biorąc, każdy, kto wynajmuje małe jednopokojowe mieszkanie, powinien zredukować zapasy mebli do absolutnego minimum i upewnić się, że te meble nadają się do wielu celów.

Praktyczny układ pokoju do małego salonu

mały salon sypialnia-drewniane łóżko-stolik nocny-drewniane zasłony przesuwne

W szczególności, jeśli nie dysponujesz drugim pokojem, a jeden pokój ma pełnić kilka funkcji, warto podzielić pokój niezależnie. Popularną opcją jest zastosowanie półek ściennych i kredensów. W ten sposób tworzysz złudzenie optyczne układu pomieszczenia i możesz wykorzystać meble jako praktyczne miejsce do przechowywania wszelkiego rodzaju rzeczy, które zajmują dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Aby wydzielony obszar nie wydawał się zbyt ponury, upewnij się, że wybrane przez Ciebie meble przepuszczają wystarczającą ilość światła. Dywany, deski podłogowe, laminat lub płytki mogą służyć jako dodatkowe optyczne przegrody, dzieląc mieszkanie na różne strefy funkcjonalne.

Infografika: Liczba osób, które postrzegają dekorowanie domu jako swoje hobby.

Statystyki, które dostarczają informacji, ilu Niemców uważa wyposażenie domu za jedno ze swoich hobby, a ilu nie.

Źródło infografiki: własna ilustracja

Stwórz wiele stref w pomieszczeniu

Nisze i występy ścienne mogą również służyć jako przegrody pomieszczeń. Są one praktycznie już wbudowane w mieszkanie i po prostu poczekaj, aż Twoja kreatywność stanie się cnotą z konieczności: możesz na przykład stworzyć strefy do spania, mieszkania i jedzenia i zaprojektować te obszary zgodnie z własnymi życzeniami. Łóżko powinno być umieszczone w miejscu, którego nie widać od razu po wejściu. Nieestetyczny sprzęt AGD, taki jak odkurzacz, można schować we wnęce i przykryć prostą i niedrogą zasłoną. Jeśli w Twoim mieszkaniu nie ma niszy lub występu w ścianie, a nawet nie masz miejsca na wykorzystanie półek lub kredensów jako przegródek, dobrym pomysłem jest zastosowanie w tym celu zasłon. W tym celu bardzo pomocne są również małe lub większe postumenty.

Lustra i szafki, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe

mały-salon-sypialnia-ścienna-lustro-drewniana-rama-optycznie-większa

Z drugiej strony lustra to klasyczny sposób na nadanie pomieszczeniu większego i bardziej otwartego wyglądu, przynajmniej wizualnie. Najlepiej sprawdzi się lustro ścienne lub praktyczne lustro na szafie. Dzięki temu pomieszczenie nie tylko wydaje się większe, ale także odbija światło naturalne i sztuczne. W ten sposób pomieszczenie wydaje się ogólnie jaśniejsze i bardziej przyjazne. To oczywiście nie sprawia, że ​​małe mieszkanie jest większe, a czasami mieszkania są tak małe, że trzeba wykorzystać każdy centymetr kwadratowy. Pomóc mogą wysokie do ściany szafki do zabudowy, dzięki którym można zająć nie tylko szerokość przestrzeni życiowej, ale także całą wysokość. Idealne rozwiązanie, aby zachować jak najwięcej przestrzeni życiowej i stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych przedmiotów gospodarstwa domowego. W ten sposób mebel faktycznie wygląda jak część ściany, a nie jak szafka wystająca daleko w pomieszczenie.

Jeden stół do wielu celów

mały-salon-jadalnia-stół-biurko-mały-stolik-okrągły-drewno-biały

Stoły mogą również zajmować dużo miejsca i przestrzeni życiowej, zwłaszcza jeśli używasz jednego stołu do pracy, a drugiego do jedzenia. Stoliki kawowe można również dodać do przechowywania czasopism, pilotów i wielu innych. Istnieje kilka sztuczek i mebli, które służą jako uniwersalna broń przeciwko marnowaniu miejsca: Z jednej strony możesz kupić stół, przy którym zarówno pracujesz, jak i jesz. Jeśli jednak jesteś kimś, kto lubi zapraszać gości na obiad, istnieją dodatkowe opcje, takie jak stoły, które można otwierać i zamykać. Zamiast kupować duży stolik kawowy, warto rozejrzeć się za kilkoma małymi wariantami, które można wsunąć pod siebie, gdy nie są potrzebne.

Wielofunkcyjne meble do efektywnego wykorzystania przestrzeni życiowej

do małego salonu-sofa-rozkladana-krem-multifunkcjonalne-meble

Meble wielofunkcyjne to generalnie świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca. Dzięki biurku, które znajduje się bezpośrednio pod łóżkiem na poddaszu, masz miejsce do pracy i spania na jednej powierzchni, nie poświęcając miejsca w mieszkaniu. Prawie każdy mebel, który można złożyć i ponownie złożyć, jest zawsze zaletą małego mieszkania. Znajdziesz tu wszelkiego rodzaju oferty, od biurek i blatów roboczych po łóżka i krzesła. Sofa rozkładana to niemal klasyka wśród tych praktycznych mebli. Zwłaszcza jeśli często przyjmujesz gości, którzy niekoniecznie powinni błąkać się po łóżku, ten wariant jest dostępny na wszystkie możliwe sposoby Wzory i przedziały cenowe istnieje o wiele bardziej atrakcyjna alternatywa.

Wydajne meble na balkon

małe-meble-balkonowe-dwa-krzesła-okrągły-stół-rośliny-pnące-drzewa-donice

Nawet mały balkon o powierzchni kilku metrów kwadratowych można szybko przekształcić w przyjemne miejsce na słońce na wakacje w domu. Nawet jeśli stół i krzesła powinny być częścią wyposażenia balkonu, niekoniecznie muszą zajmować dużo miejsca. Na przykład, jeśli masz loggię, sufit nad balkonem lub inny balkon nad sobą, możesz np. przymocować doniczkę i powiesić ją zamiast stawiać na podłodze balkonu. Rury spustowe są również doskonałą opcją do tego typu nasadzeń. Z pewnością powierzchnia balkonowa to także możliwość zawieszenia skrzynek na kwiaty, ale także zamontowania wiszących mebli, takich jak wiszący stół. Meble spełniające kilka funkcji pełnią rolę nie tylko w domu. Są również zastosowania na zewnątrz i są bardzo modne: istnieją na przykład ławki balkonowe, które mają trzy miejsca do siedzenia, z których środkowy obszar można rozłożyć i przekształcić w stół.

Rysunek 1: studio światła dziennego w Stambule – 381906610 / Shutterstock.com

Rysunek 2,3, 7: RainerSturm / pixelio.de

Rysunek 5: CFalk / pixelio.de

Rysunek 6: StockSnap / pixabay.com

Rysunek 8: sylviaromana / pixelio.de