Zamieszkać

Ochłodź swój dom – wskazówki dotyczące wentylacji latem dla chłodnego domu

Lato może czasami się spocić, a jeśli chcesz, aby Twój dom był chłodny, możesz skorzystać z kilku sprytnych sztuczek. Dzięki poniższym wskazówkom w upalne dni Twój dom może nie przypominać sauny. Możesz także zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i rachunki za prąd. Odkryj więc kilka prostych metod, których możesz wypróbować w domu, aby uzyskać więcej świeżości latem lub trochę więcej ciepła zimą.

Jak możesz schłodzić swój dom??

mieszkanie fajny przeciąg z otwartymi oknami i drzwiami na klatce schodowej

W upalne dni ciepłe powietrze wpada bezpośrednio przez otwarte okna lub drzwi. Z tego powodu dobrze jest wietrzyć rano lub wieczorem. Aby uzyskać ruch powietrza lub przeciąg, należy pozostawić otwarte co najmniej dwa wejścia. Taki wiatr zawsze powstaje z różnicy ciśnienia powietrza, która na zewnątrz lub na klatce schodowej jest mniejsza lub wyższa niż w mieszkaniu. Należy jednak uważać na otwarte drzwi wejściowe lub tarasowe, aby zapobiec podmuchom wiatru. Jeśli drzwi zatrzaskują się za tobą, a klucz jest w środku, nie panikuj. W takich przypadkach nie należy próbować samodzielnie otwierać drzwi wątpliwymi środkami, ale skontaktować się z renomowanym ślusarzem, takim jak Kluczowy serwis Adler z Karlsruhe może być na miejscu w ok. 15-20 minut.

mężczyzna stoi przy drzwiach patio w upalny dzień

Lepiej zacieniać okna wychodzące na północ lub zachód. Markizy, drzewa liściaste i pergole z winoroślami są w tym przypadku szczególnie dobrymi opcjami, ponieważ zapewniają naturalny cień latem i więcej słońca zimą. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie opcja, możesz nakleić na szybę folię odblaskową. Działa to dobrze latem, ale oznacza to, że zimą będziesz mniej nagrzewał się od słońca, chyba że znajdziesz elastyczny, odpinany wariant.

Rolety w oknie zapewniają cień i utrzymują ciepło z dala od pomieszczenia

Tak więc strategiczne otwieranie i zamykanie drzwi i okien może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie chłodu w domu. W upalne dni miej zamknięte okna i zasłony, a wieczorem przewietrz cały dom, gdy robi się chłodno. Dzięki ruchowi tych mas powietrza poczujesz przyjemne uczucie na skórze, gdy jest dla Ciebie za ciepło. Zasłony zaciemniające z izolowanym tyłem lub rolety stałe mają również wpływ na chłodzenie latem i ogrzewanie zimą. Jeśli masz przestrzenie mieszkalne, których po prostu nie możesz utrzymać w chłodzie, zamknij drzwi do tych obszarów, aby reszta domu się nie nagrzała.

Użyj wentylatora lub termostatu

Ustaw regulator termostatu na komfortową temperaturę w mieszkaniu

Zamiast włączać chłodzenie, gdy tylko zrobi się ciepło, możesz najpierw uzyskać dostęp do wentylatora. Jeśli jednak jest na to za gorąco, spróbuj włączyć jednocześnie wentylator i klimatyzację. Pozwala to na ruch powietrza w pomieszczeniu. Wentylatory są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zużywają mniej energii do pracy. Z drugiej strony klimatyzacja może wymagać więcej energii elektrycznej. Oznacza to również mniejsze zanieczyszczenie węglem. Chłodnice wyparne również nie zużywają tyle energii, co klimatyzatory, ale zamiast tego wymagają więcej wody – kilka litrów na godzinę w przypadku systemów rurowych.

młoda kobieta leży na kanapie i steruje klimatyzacją za pomocą pilota

W czasie upałów możesz ustawić termostat na 26°C, jeśli go masz. W ten sposób możesz utrzymać chłód i wygodę w domu bez zwiększania rachunków za prąd. Inną opcją jest po prostu utrzymywanie chłodnego pokoju. Oszczędza to dużo energii i umożliwia optymalne działanie urządzenia chłodzącego w ograniczonej przestrzeni. Aby to zrobić, zamknij drzwi do tego salonu, aby chłodne powietrze nie przedostało się przez nie. Inną tanią i łatwą opcją są uszczelki do drzwi. Dzięki nim możesz utrzymać ciepło w pomieszczeniu nawet w zimnych porach roku.

Wymyśl kreatywne pomysły

Krople skroplonej wody odparowują na szybie

Jeśli chcesz ochłodzić swój dom lub mieszkanie, ale nie robisz tego dobrze, czas na kreatywność. Na przykład spróbuj powiesić wilgotną szmatkę lub pranie w salonie. Podczas suszenia ochładzają one pomieszczenie, ponieważ wilgoć wyparowuje do powietrza. W tym wariancie możesz również pozwolić parowaniu schłodzić prześcieradło przed pójściem spać, aby odciążyć gorące stopy i ciało od ciepła.

bosymi stopami leżąc na kanapie i relaksując się z tacą w ręku

Jeśli pomalujesz ściany na jasny kolor, Twoja przestrzeń mieszkalna pozostanie chłodniejsza, odbijając ciepło. Możesz także szeroko otworzyć okna, aby latem wentylacja odbywała się jak najszybciej.