Zamieszkać

Na pewno nadejdzie kolejny wzrost cen energii elektrycznej – więc konsumenci są przygotowani

Wzrost cen energii elektrycznej - zmień-dostawcę-porównaj-zielone-taryfy-energii elektrycznej

Spirala cen energii elektrycznej nadal się obraca. Energia staje się również coraz droższa w sektorze prywatnym. Kolejne podwyżki cen już zapowiedziane na 2017 rok, mówi się o podwyżkach od czasami ponad 40 procent. Sprzedawcy energii elektrycznej są prawnie zobowiązani do informowania swoich klientów o wzroście cen energii elektrycznej na wczesnym etapie. Nie zmienia to jednak faktu, że cena rośnie. Jak tylko taki list dotrze do konsumenta, ma dwie możliwości: zaakceptować wyższą cenę lub poszukać innego dostawcy.

Po ogłoszeniu podwyżki cen energii rozważ zmianę dostawcy

Wzrost cen energii elektrycznej - zapowiedź - budowa licznika energii elektrycznej

Po otrzymaniu pisma z zapowiedzią podwyżki nadszedł czas na działanie. Termin wypowiedzenia z powodu zmiany ceny wynosi zwykle dwa tygodnie. Oczywiście przed anulowaniem ważne jest, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście istnieją tańsi dostawcy. Ceny energii elektrycznej można szybko i łatwo porównywać na portalach porównawczych w Internecie. Aktualne ceny energii elektrycznej w regionie nie jest tak trudno się dowiedzieć. Wiele pomocnych wskazówek, Co zrobić w przypadku wzrostu cen, Federalne Stowarzyszenie Organizacji Konsumenckich podaje na swojej stronie internetowej. Na wszelki wypadek wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, najlepiej listownie. Aby móc udowodnić terminowe wysłanie wypowiedzenia w przypadku sporu, należy wysłać list polecony. W przypadku wypowiedzenia bardzo ważne jest, aby poprosić dostawcę o potwierdzenie wypowiedzenia. Więc w końcu nie ma żadnych komplikacji.

Pozostań z dostawcą jako drugą opcją

Wzrost cen energii elektrycznej - redukcja kosztów energii elektrycznej - oszczędność pieniędzy

Czasami dostawca nadal jest jednym z najtańszych, nawet z nieco wyższą ceną. Zmiana dostawcy jest wtedy właściwie nieopłacalna. Istnieją inne sposoby na niewielkie obniżenie rachunków za prąd. Jeśli zaobserwujesz swoje zachowanie i zidentyfikujesz pożeraczy prądu, odkryjesz w ten sposób duży potencjał oszczędzania energii elektrycznej, a tym samym pieniędzy. Jak i gdzie można oszczędzać energię, Federalna Agencja Środowiska zebrała w tym celu informacje online. Oszczędzanie energii może oznaczać dwie rzeczy. Albo konsument otrzymuje pożądaną moc przy mniejszej ilości energii elektrycznej, na przykład dzięki zastosowaniu energooszczędnych lamp, albo energooszczędne urządzenia. Lub może całkowicie zrezygnować z pożądanej mocy, na przykład klimatyzacja nie zawsze musi działać natychmiast w lecie. Identyfikacja pożeraczy energii może również pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej. Jest to stosunkowo łatwe przy pomocy niewielkiego urządzenia, które konsument po prostu przełącza między urządzeniem a gniazdkiem. Jeśli w najbliższej przyszłości przypada nowy zakup, klient zdecydowanie powinien docenić bardziej energooszczędne urządzenie. W starszym artykule na tej stronie znajdują się również przydatne wskazówki dotyczące oszczędzania energii.

Konkretne wskazówki – tak możesz oszczędzać energię elektryczną bez podnoszenia ceny prądu

energooszczędna-zmywarka-domowa-pożeracze energii

Jeśli zwrócisz uwagę na kilka podstawowych rzeczy w domu i będziesz świadomy prawdziwych pożeraczy prądu, możesz zaoszczędzić pieniądze. Największe pożeracze prądu czają się wszędzie tam, gdzie urządzenie elektryczne generuje ciepło lub zimno, na przykład lodówki i zamrażarki. Aby urządzenia działały optymalnie ważne jest, aby nie znajdowały się w pobliżu źródła ciepła. Jeśli jest to nieuniknione, może pomóc dodatkowa izolacja. Ważna jest również ustawiona temperatura. Im dłużej urządzenie musi się schłodzić, tym oczywiście wyższe zużycie energii. Parzysty suszarka bębnowa jest generalnie jednym z pożeraczy energii. Urządzenia nowej generacji są jednak znacznie poniżej zwykłych wartości pod względem zużycia energii. Podczas gdy starsza suszarka nadal zużywała do 4 kWh energii elektrycznej na cykl suszenia, dziś jest to już tylko 1 kWh – znaczna różnica.

prąd-guzzler-gospodarstwo-wifi-router-gera% cc% 88te-zużycie ciągłe

Innym źródłem wysokiego zużycia energii są urządzenia będące w ciągłym użyciu, takie jak routery, telefony, laptopy czy elektronika rozrywkowa. Często zdarza się, że urządzenia te są podłączone do sieci energetycznej przez całą dobę, 365 dni w roku. W pojedynczych przypadkach wydajność urządzeń jest zwykle bardzo niska. Zużycie energii sumuje się przy ciągłym użytkowaniu. Jeśli chcesz kupić takie urządzenia, powinieneś zwrócić uwagę na zużycie energii. Staranny dobór pozwala zaoszczędzić wiele kilowatogodzin w ciągu roku.

Wniosek

Z pewnością nadejdzie kolejny wzrost cen energii elektrycznej. Nie musi to jednak nikogo przerażać. Istnieje wiele sposobów na odpowiedź. I – nawet bez wzrostu cen energii elektrycznej, warto oszczędzać energię elektryczną. To oszczędza pieniądze i środowisko.

Obraz 1: luise / pixelio.de

Obraz 2: pixabay @ Geralt (domena publiczna CCO)

Obraz 3: pixabay @ ChristianOehlenberg (domena publiczna CCO)

Obraz 4: Shutterstock 97701776

Obraz 5: shutterstock_226918765