Zamieszkać

Budowa domu pasywnego w celu oszczędzania energii – co należy wziąć pod uwagę?

dom pasywny, aby oszczędzać energię w salonie komfortowe okno przeciwsłoneczne

W budownictwie coraz częściej pojawia się domy energooszczędne. Szukamy możliwości i nowych środków budowlanych, które mogą obniżyć koszty energii. Chodzi nie tylko o odpowiednie budowanie nowych domów, ale także o skuteczne odnawianie starych. Powodem tego są coraz bardziej rosnące ceny wszystkich rodzajów paliw i energii. Są szczególnie popularne Dom pasywny oszczędzający energię. Ale czym właściwie jest dom pasywny??

Dom pasywny oszczędzający energię z architekturą przyjazną środowisku

dom pasywny oszczędzający energię okna wysokiej jakości

Dom pasywny oszczędzający energię – wysokiej jakości materiały

lato zima energooszczędny dom pasywny fronty okienne słońce

To dom, który ma tak skuteczną izolację, że zużycie energii jest dziesięciokrotnie niższe niż przy normalnych standardach budowlanych. Osiąga się to jednak nie tylko poprzez prawidłowe użycie wysokiej jakości materiałów. Podczas planowania należy również wziąć pod uwagę pewne rzeczy. Ponieważ droższe materiały, które są wykorzystywane do oszczędzania energii przy budowie domu pasywnego, są przydatne tylko wtedy, gdy planowanie jest prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. W przeciwnym razie ryzykujesz wydawanie dużych pieniędzy bez uzyskania oczekiwanego rezultatu. Należy pamiętać, że jest to inwestycja wybiegająca w przyszłość, której nie należy oszczędzać na niewłaściwym końcu. Jeśli te i inne realistyczne warunki domu pasywnego w celu oszczędzania energii są spełnione, masz możliwość zbudowania domu, który drastycznie zmniejszy zużycie energii.

Dom pasywny z podziemnym tyłem – ciepło zimą i chłód latem

projekt domu pasywnego podziemne chłodzenie drewno ciepło eko przyjazny dla środowiska

Podstawy charakteryzujące dom pasywny pod kątem oszczędzania energii

energia naturalna dom pasywny fronty okienne światło słoneczne eko system słoneczny

Poza dobrą izolacją, nieoczekiwanie ważną rolę w domu pasywnym odgrywa wentylacja w celu oszczędzania energii. Bo podczas wietrzenia budynku otwierając okna, a nawet drzwi

większość ciepłego powietrza jest tracona. Po szczelnym dociepleniu domu należy zainstalować system wentylacyjny, który zaopatruje dom w świeże powietrze, ale jednocześnie zwraca do pomieszczeń utracone ciepłe powietrze. Ponownie używa się do tego wymiennika ciepła.

Dom pasywny z drzwiami przesuwnymi

Drzwi przesuwne do domu pasywnego w salonie wykorzystują światło słoneczne do oszczędzania energii

Okna do domu pasywnego na oszczędność energii

dom pasywny oszczędzający energię okna projektowanie architektury ciepła

Równie ważne są oczywiście okna i drzwi, które służą do oszczędzania energii w domu pasywnym. Proszę zwrócić uwagę na następujące kwestie dotyczące okien: Wybrane okna powinny być oczywiście wysokiej jakości. Przenikanie ciepła nie powinno przekraczać współczynnika Uw ≤ 0,8 W/m2*k. Ten współczynnik przemawia za dobrą izolacją termiczną. Ze względu na przepuszczalność powietrza zalecana jest klasa 4. Te warunki wstępne są konieczne, aby Dom Pasywny przeszedł tak zwany „Test Blower Door” w celu oszczędzania energii. Służy do pomiaru szczelności budynku oraz określenia wartości granicznej dla niekontrolowanej wymiany powietrza, czyli ciepła traconego przez zamknięte okna lub inne złącza. Jeśli budynek posiada system wentylacji, wentylacja przez otwarte okna nie jest już konieczna. Oczywiście nadal można w ten sposób wietrzyć pomieszczenia, ale trzeba się liczyć z utratą ciepła.

Rolety przesuwne do domu pasywnego

przyjazne dla środowiska projektowanie domów żaluzje pasywne oszczędzają energię

Okna niekoniecznie są słabym punktem budynku, jak się często błędnie sądzi. Prawidłowo rozprowadzone mogą nawet pomóc zaoszczędzić energię i wnieść istotny wkład w ocieplenie domu, ponieważ umożliwiają przenikanie światła słonecznego do pomieszczeń i w ten sposób je ogrzewają. Od strony południowej domu należy zainstalować wystarczającą ilość okien, a od strony północnej należy ich unikać. W takim przypadku, aby zaoszczędzić energię, zdecydowanie należy rozważyć ochronę przeciwsłoneczną na lato w domu pasywnym, w przeciwnym razie może dojść do przegrzania. Tutaj na przykład remedium są rolety lub markizy.

Dom pasywny z otwartymi okiennicami na zimę

energooszczędny dom struktura mieszkalna architektura żaluzje energia słoneczna zima

Podsumowując, dom pasywny oszczędzający energię zapewnia niewyobrażalny poziom komfortu życia, który nie występuje w przypadku normalnych standardów budowlanych. Powodem tego jest równomierne, komfortowe ciepło i temperatura powietrza, której nie zakłócają przeciągi, jak np. w przypadku normalnych okien. Dzięki praktycznemu systemowi wentylacji nie będziesz już potrzebować regularnej wentylacji przez otwarte okna, nawet pomimo wysokiej temperatury.

Dom pasywny z zamkniętymi roletami na lato

dom pasywny żaluzje letnie klimatyzacja układ słoneczny projekt domu,

Architektura domu pasywnego – promieniowanie słoneczne zimą i latem oraz wentylacja

dom pasywny do oszczędzania energii naturalne światło wentylacja

Pomysł na projekt domu pasywnego z systemem solarnym

dom pasywny w celu oszczędzania energii projekt dachu na energię słoneczną

Nowoczesny dom pasywny

dom pasywny energooszczędna architektura okno przednie podwórko