Włosy i fryzury

7 skutecznych domowych sposobów na łupież i inne wskazówki

Domowe sposoby na łupież – porady-pielęgnacja-zdrowych włosów

Każdy regularnie traci skórę głowy, ale nie jest to zauważalne gołym okiem. Jednak staje się nieprzyjemną agonią, gdy łupież pojawia się nadmiernie i jest widoczny na odzieży. Przed użyciem odpowiednich produktów pielęgnacyjnych i Domowe sposoby na łupież Aby rozwiązać problem, należy określić dokładny rodzaj łupieżu. Czy cierpisz na suchą skórę głowy? Czy drobne wióry spadają na Twoje ramię przy najmniejszym ruchu głowy? Wtedy jest to suche łuszczenie. Jeśli twoje włosy szybko się przetłuszczają, podobnie jak skóra głowy i łuszczą się w żółtawe, większe płatki, to masz tłuste łuszczenie i chodzi głównie o atak grzybów. Należy zwrócić na to szczególną uwagę przy wyborze kosmetyków do włosów, ponieważ nieodpowiednie produkty mogą pogorszyć problem.

 Domowe sposoby na łupież – co powoduje łupież?

Domowe sposoby na łupież -wskazówki-produkty-pielęgnacja-szampon-włosy

Łupież to w rzeczywistości martwe komórki skóry, które są piaskowane, gdy skóra głowy tworzy nowe. Zwykle są malutkie, w ogóle niewidoczne. U niektórych osób skóra głowy ma tendencję do wytwarzania nowych komórek tak szybko, że leżące na nich komórki nie mogą zostać zrzucone na czas. Następnie tworzą się duże skupiska komórek, które zrzucają się w postaci dużych łusek, które wtedy również są widoczne. Występują, gdy skóra głowy wytwarza zbyt dużo sebum, co może również powodować stan skóry i jest znany jako łupież tłusty.

Zużyta, sucha skóra głowy, która opada jak drobny „śnieg” na ramiona, może mieć różne przyczyny – nagrzewanie powietrza, promieniowanie słoneczne, klimatyzację czy zbyt gorące przeciągi podczas suszenia. Częste wielokrotne mycie nieodpowiednim, odtłuszczającym szamponem może prowadzić do wysuszenia skóry głowy i tworzenia białych płatków jako efektu ubocznego. Przyspieszony metabolizm skóry spowodowany chorobą alergiczną może powodować katar sienny, ale także łupież. Ten problem dotyczy głównie mężczyzn i w każdym razie jest odbierany jako irytujący i nieatrakcyjny.

Domowe sposoby na łupież lub szampon przeciwłupieżowy

domowe-środki-przeciwłupieżowe-szampon-przeciwłupieżowy-pianka-do-mycia

Szampon przeciwłupieżowy jest dostępny w każdej drogerii i zawsze obiecuje szybki i długotrwały sukces. Nie pomaga to jednak przy każdej inwazji łupieżu. Zasadniczo produkty pielęgnacyjne tego typu są przeznaczone do przetłuszczającej się skóry głowy i jeśli zastosuje się je na suchą skórę głowy, problem tylko się pogorszy. wypłukują nadmiar tłuszczu i zawierają m.in. składniki grzybobójcze takie jak ketokonazol czy chlorimazol.

Z drugiej strony należy zachować ostrożność, jeśli skóra głowy jest wyjątkowo sucha i łuszcząca się, ponieważ szampony działają dokładnie odwrotnie. Skóra jest również wysuszona i zestresowana, co wzmaga swędzenie i łuszczenie. Jeśli skóra głowy jest sucha, wskazane jest użycie łagodnego szamponu, który nie działa odtłuszczająco i jest specjalnie przeznaczony do skóry suchej i nadwrażliwej.

7 skutecznych domowych środków na łupież – 1. Ocet jabłkowy lub sok z cytryny

domowe-środki-przeciw-łupieżowi-porada-ocet-ocet-jabłkowy-ocet-sok z cytryny

Kwas owocowy jest jednym z niewielu domowych środków, które są skuteczne zarówno na suchą, jak i tłustą skórę głowy. Z jednej strony ocet lub sok z cytryny oczyszcza tłustą skórę głowy i działa w głąb porów, dzięki czemu zatkane gruczoły łojowe zostają uwolnione od tłuszczu i mogą znów normalnie funkcjonować. Z drugiej strony kwas reguluje naturalną wartość pH, która w przypadku suchej skóry głowy jest często zmieniana przez nieodpowiednie lub zasadowe szampony. Dzikie swędzenie szybko ustępuje, a skóra głowy uspokaja się. Możesz dodać do szamponu ocet jabłkowy lub sok z cytryny i używać go do mycia włosów jak zwykle. Inną możliwością jest samodzielne rozpuszczenie 200 ml octu jabłkowego i 1 l letniej wody i zalanie nim głowy po umyciu włosów. Masuj delikatnie opuszkami palców. Spłukiwanie nie jest konieczne, ponieważ mocno kwaśny zapach szybko znika, gdy włosy są suche.

Skuteczny domowy środek na łupież – 2. Piwo

domowe-środki-przeciwłupieżowe-wskazówki-piwo-pielęgnacja-leczenie

Piwo można stosować na suchą skórę głowy i łupież. Zaopatruje włosy i skórę głowy w witaminy, składniki odżywcze i mikroelementy, wzmacnia je i nadaje im świeży połysk. Wzmacniającą odżywkę do włosów przygotuj samodzielnie, jeśli zmieszasz 500 ml piwa z 1 litrem letniej wody i wlej do butelki z rozpylaczem. Rozpylać z odległości około 20 centymetrów. Nie trzeba spłukiwać, zapach piwa po chwili zniknie.

Skuteczny domowy środek na łupież – 3. Awokado i olej z awokado

domowe-środki-przeciwłupieżowe-wskazówki-awokado-a% cc% 88l-pielęgnacja-kuracja

Dzięki awokado możesz nawilżyć suchą skórę głowy. Olejek pozyskiwany z nasion ma działanie nawilżające, otula włosy filmem ochronnym i zapobiega ich wysychaniu. Możesz go użyć do przygotowania naturalnego szamponu i wmasować go w mokre włosy.

Skuteczny domowy środek na łupież – 4. Olejek z drzewa herbacianego (nieodpowiedni dla alergików)

domowe-środki-przeciwłupieżowe-poradniki-olejki-z-drzewa herbacianego

Jeśli cierpisz na łupież tłusty, olejek z drzewa herbacianego może mieć pozytywny wpływ na łupież. Jednak alergicy często go nie tolerują, dlatego przed leczeniem wskazane jest wykonanie testu na alergię. Olejki eteryczne działają głęboko w pory, zapobiegają zapychaniu się gruczołów łojowych i niszczą grzyby. Olejek z drzewa herbacianego wspomaga zdrowy wzrost włosów i działa przeciw wypadaniu włosów. Możesz dodać go do szamponu do włosów. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, zaleca się proporcje mieszania 10 ml olejku z drzewa herbacianego na 100 ml szamponu do włosów. Domowy szampon przeciwłupieżowy można również przygotować z następujących składników:

  • 25 ml olejku z drzewa herbacianego
  • 250 ml wody
  • 2 torebki herbaty rumiankowej
  • 50 g sody oczyszczonej

Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie ostudź do 8 stopni i zalej ją herbatą rumiankową. Po 5 minutach wyjąć torebki z herbatą, stopniowo dodawać sodę oczyszczoną, wmieszać (mocno się pieni) i dodać olejek z drzewa herbacianego. Włóż do odpowiedniej butelki i używaj jak zwykłego szamponu. Powinien być włączony tylko przez kilka minut.

Skuteczny domowy środek na łupież – 5. Oliwa z oliwek

domowe-środki-przeciwłupieżowe-wskazówki-oliwkowy%cc% 88l-sucha-skóra głowy

Oliwa z oliwek to prawdziwy domowy środek, bez którego nie można sobie wyobrazić pielęgnacji włosów i skóry. Zapobiega wypadaniu włosów i nawilża suchą skórę głowy.

Skuteczny domowy środek na łupież – 6. Smoła wierzbowa

domowe-środki-przeciwłupieżowe-porady-napar-wołowy-przepis-herbatę

Ekstrakt z kory wierzby można stosować przeciw łupieżowi suchemu, ponieważ zawiera środek antyseptyczny, który przeciwdziała stanom zapalnym skóry głowy. Możesz sam zrobić napar z kory wierzby.

Skuteczny domowy środek na łupież – 7. Podbiał

domowe-środki-przeciwłupieżowe-porady-podbiału-herbata-rosół

Podbiał ma działanie przeciwzapalne i przeciwpodrażnieniowe, polecany jest przy łupieżu suchym. Produkty pielęgnacyjne z podbiałem mogą być szczególnie pomocne w przypadku silnego zaczerwienienia skóry głowy. Szampony i balsamy są dostępne w aptekach medicinal.

Domowe sposoby na łupież pomogą pozbyć się problemu

domowe-środki-przeciwłupieżowe-końcówki-włosy-u% cc% 88 polewanie-płukanie% cc% 88len