Świat mężczyzn

Przewodnik po cygarach dla początkujących: najważniejsze wskazówki i zasady

Cygara palą w połączeniu z whisky

Palenie cygar nie jest dla wszystkich. Wiemy o tym, ale nadal uważamy, że każdy współczesny dżentelmen powinien coś o tej sztuce wiedzieć. Za tą wielowiekową tradycją kryje się wiele historii i cała kultura. Oto nasz szczegółowy przewodnik po cygarach dla początkujących, w którym dowiesz się wszystkiego o produkcji, strukturze i historii cygar, a także o różnych rodzajach cygar i kulturze palenia. Przede wszystkim cygarami należy się cieszyć świadomie, a nie po prostu szybko spożywać.

Historia cygar

Produkcja cygar Zbieraj liście tytoniu Kuba

Wraz z odkryciem Ameryki tytoń rozprzestrzenił się na Europę i resztę świata. Krzysztof Kolumb i jego marynarze zobaczyli, jak miejscowi na Karaibach suszą tytoń i palą, co było wówczas obce odkrywcom. Palili te prymitywne cygara tak bardzo, że sprowadzili ten gatunek rośliny do Hiszpanii. Wkrótce techniki zwijania cygar zostały udoskonalone, a palenie cygar rozprzestrzeniło się na cały świat.

Ostatecznie palenie cygar stało się bardzo popularną aktywnością wśród mężczyzn na początku XX wieku. Gwiazdy, takie jak Babe Ruth i John Wayne, były stale przedstawiane w mediach z cygarami w dłoni. Mówi się, że Mark Twain palił ponad 30 cygar dziennie. Był również rzekomo cytowany, jak powiedział: „Jeśli nie wolno mi palić w Niebie, nie pójdę!”

Z biegiem czasu cygara stały się głównym produktem eksportowym Kuby i są uważane za najlepsze na świecie. Z powodu Fidela Castro i kryzysu kubańskiego John F. Kennedy zatwierdził w 1962 r. embargo handlowe na Kubę, które uczyniło kubańskie cygara nielegalnym w Stanach Zjednoczonych. Ale Kennedy, bystry miłośnik cygar, na kilka godzin przed podpisaniem embarga otrzymał od sekretarza prasowego zamówienie 1200 ręcznie zwijanych kubańskich cygar. Kubańskie cygara są nadal nielegalne w Ameryce, a embargo nadal obowiązuje. Na szczęście są one legalnie dostępne w Niemczech w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie tytoniowym.

Cygara ręcznie zwijane a cygara produkowane maszynowo

Cygara Guide for Beginners Manufacturing Liście tytoniu są ręcznie zwijane

W zależności od procesu produkcyjnego rozróżnia się cygara zwijane ręcznie i maszynowo.

Ręcznie zwijane cygara są preferowanym wyborem zarówno dla początkujących, jak i koneserów. Cygara wytwarzane maszynowo mogą zawierać konserwanty i chemikalia, podczas gdy cygara ręcznie zwijane są wykonane w 100% z liści tytoniu.

Ponadto tytoń do cygar uprawiany jest w kilku miejscach na świecie, ale liście tytoniu z Brazylii, Kuby, Dominikany i Hondurasu są najwyższej jakości. Ogólnie tytoń w ręcznie zwijanych cygarach smakuje lepiej niż w cygarach produkowanych maszynowo.

Cygara robione maszynowo

W cygarach ręcznie zwijanych istnieje również większe prawdopodobieństwo, że tytoń do napełnienia zostanie prawidłowo włożony, co umożliwia prawidłowy przepływ powietrza przez cygaro. Z drugiej strony maszyny mogą zwijać wypełniacz zbyt ciasno lub zbyt luźno. Jeśli cygaro jest zwinięte zbyt ciasno, nie będzie wystarczającej przestrzeni między liśćmi w cygaro, co oznacza, że ​​cygaro będzie się nierównomiernie palić i trudno będzie je zaciągnąć.

Istnieje wiele innych czynników, które wpływają na jakość i smak cygar. Rodzaj opakowania, wypełniacze i spoiwa, a także wielkość i kształt cygara wpływają na jego moc i smak, co ma bezpośredni wpływ na przyjemność.

Budowa cygara

Przewodnik po cygarach dla początkujących Struktura wkładki do okładki spoiwa

okładka

Opakowanie cygara samo w sobie jest liściem tytoniu, a nie papierem używanym w papierosach. Siła i smak każdego cygara w dużej mierze zależy od opakowania liści, a ich smak zależy od warunków, w jakich liście tytoniu są uprawiane, leżakowane lub fermentowane. Zazwyczaj można to rozpoznać po kolorze liści. Poniżej wymieniono najczęstsze rodzaje okładek.

Cygara Przewodnik dla początkujących Opakowania Kolory Różnice Aromat Smak

Rozróżnia się siedem kategorii od jasnych do ciemnych:

Candela lub Podwójny Claro ma rozpoznawalny jasnozielony kolor i bardzo świeży liściasty aromat. Liście kandeli zazwyczaj smakują jak trawa, cedr i pieprz z odrobiną słodyczy.

Claro jest jasnobrązowy, żółtawy i ma łagodny smak. Podczas palenia ujawniają się słodkie nuty drewna, ziemi i ziół.

Kolorado Claro ma czerwono-brązowy kolor, ponieważ tytoń sadzi się na słońcu. Smak jest średni.

Kolorado Cygara mają kolor od czerwonawego do średnio brązowego i mają charakterystyczny, delikatnie pikantny smak.

Kolorado Maduro jest ciemnobrązowy i często można go znaleźć na cygarach z Hondurasu.

Maduro jest czasami znany jako Podwójny Maduro. Dłuższy, kilkuletni okres dojrzewania nadaje tym liściom ciemnobrązowy kolor i charakterystyczną słodycz. Im dłużej liście się starzeją, tym silniejsze stają się naturalne cukry w liściach.

Oscuro są liście najciemniejsze, prawie czarne, o mocnym, intensywnym smaku.

Przewodnik po cygarach dla początkujących Kolory opakowań

intarsja

Chociaż tytoń do pakowania jest na ogół najważniejszym czynnikiem wpływającym na smak cygar, mieszanka tytoniu używana jako wypełniacz jest również kluczowa, szczególnie w przypadku cygar, które używają znacznie łagodniejszych opakowań, takich jak Claro. Cygara o większej średnicy pierścienia na ogół zawierają więcej wypełniacza, co znajduje odzwierciedlenie w profilu smakowym cygara. Dodatkowa ilość, a także przestrzeń między liśćmi pozwala na niezwykłą złożoność smaków.

W zależności od sposobu przetwarzania liści tytoniu rozróżnia się wypełniacze długie, wypełniacze średnie i wypełniacze krótkie. W przypadku długich cygar z wypełniaczem całe liście tytoniu są składane wzdłużnie i zwijane w cygaro, co również czyni je droższymi.

Rodzaje cygar kolor liście tytoniu zapalniczka gazowa

Oprócz kraju, klimatu i rodzaju tytoniu te części tytoniu, z których zerwano liście, również przyczyniają się do ostatecznego smaku. Liście, które zostały zebrane z najniższej części rośliny, po hiszpańsku nazywane są „Volado”, łatwo się palą i mają bardzo łagodny smak. Nieco mocniejszy smak mają liście z centralnej części rośliny zwanej „seco”. Liście zebrane z wierzchołka rośliny, które były najbardziej wystawione na działanie słońca, nazywane są „Ligero” i są najsilniejszymi i najgorętszymi liśćmi tytoniu. Liście Ligero są zwykle zwijane na środku cygara, ponieważ palą się wolniej niż liście seco lub volado.

Cygaro wyrabiające liście tytoniu zwijane ręcznie

Spoiwo

Spoiwo utrzymuje wkładkę razem i nadaje cygaru jego rozmiar i kształt. Spoiwa są zwykle znacznie grubsze niż liście owijki i na ogół mają niewielki lub żaden smak, co umożliwia lepsze przenikanie smaków mieszanki tytoniowej do wkładki i owijki. Liście Seco są szczególnie popularne jako składnik spoiwa.

Przegląd rodzajów i rozmiarów cygar

Rozmiar i format cygar

Kształt i rozmiar cygara określają jego „vitola”, termin techniczny określający formaty cygar. Formaty cygar są z grubsza podzielone na dwie kategorie: Parejo i Figurado. Formaty cygar są rozróżniane na podstawie ich nazw. Najpopularniejsze formaty to np. Cigarillo, Corona, Churchill, Robusto, Presidente, Toro i Double Corona.

Parejo odnosi się do standardowego kształtu cylindrycznych cygar o prostych bokach, niezależnie od ich długości czy pierścienia. Wszystkie inne cygara o różnych kształtach to figurados, które również mogą różnić się długością i rozmiarem pierścienia. Figurados występują w wielu odmianach. Kilka przykładów:

– Torpedo (szpiczasty koniec głowy)

– Perfecto (szpiczaste końcówki, zarówno główka jak i podstawa cygara)

– Piramida (spiczaste cygaro z szeroką podstawą i spiczastą główką)

– Culebras (trzy krótkie, cienkie cygara splecione i splecione razem).

Rodzaje i kształt cygar

Jaką rolę pod względem smaku odgrywa kształt cygara? Odpowiedzi jest wiele. Kształt wpływa na pełnię aromatu, ciepło dymu i czas palenia się cygara. Powszechnie przyjmuje się, że parejos palą się dłużej niż większość figurados. W przypadku formatów stożkowych, zwłaszcza torped i piramid, głowa działa jak lejek, który skupia dym na wdechu i zapewnia bardziej intensywny, pełniejszy smak. Cygara, które są zwinięte długo i szeroko, jak wspomniany Churchill, będą palić się znacznie dłużej niż krótsze, cieńsze cygara.

Akcesoria do cygar

Istnieje kilka podstawowych akcesoriów, które są niezbędne do prawidłowego korzystania z cygara. Niektóre zaspokajają pilne potrzeby, takie jak: B. oświetlenie, pozostałe są niezbędne do prawidłowego przechowywania.

Odpowiednio docięte akcesoria do cygar

Obcinarka do cygar

Przed paleniem cygara należy najpierw odciąć główkę cygara i usunąć koniec, aby dym mógł się przez niego przeciągnąć. Istnieje wiele różnych rodzajów obcinaczy do cygar, ponieważ cięcie może subtelnie wpływać na smak, a także fizyczne odczucie wdychania cygara. Obcinacze z podwójnym ostrzem są najbardziej niezawodnymi i popularnymi obcinaczami do cygar, chociaż można również użyć wierteł i nożyczek. Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że znajdziesz dobry nóż z bardzo ostrymi ostrzami.

Lekka zapalniczka gazowa do cygar

Zapalniczka gazowa

Po odcięciu główki cygara zapal cygaro. Standardowa zapalniczka nie oświetli końca cygara równomiernie i skutecznie, zwłaszcza przy większym pierścieniu. Zapalniczki gazowe są gorętszymi towarzyszami palacza cygar. Są wielokrotnego napełniania i dostępne w wielu wzorach. Idealne są też długie mecze.

Kryształowe akcesoria do popielniczek do cygar

Popielniczka

Nikt nie chce wyrzucać popiołu z cygar na swoje ubrania i meble, więc palacze cygar potrzebują dobrej popielniczki. Popielniczki z szerszymi schowkami są specjalnie zaprojektowane do większych formatów cygar. Weź to pod uwagę, szukając odpowiedniego cygara.

Pojemnik na cygara z humidorem Wilgotność drewna cedrowego

Humidor

Humidor jest niezbędny w przypadku cygar. Humidor to pojemnik w większości wykonany z drewna, w którym cygara są przechowywane w oryginalnej jakości przez długi czas. Humidor chroni cygara przed wysychaniem lub inwazją chrząszczy tytoniowych i ich larw. Właściwe nawilżanie i dobre uszczelnienie to najważniejsze wymagania humidora, chociaż higrometr i wbudowany nawilżacz są już w droższych modelach.

Cięcie cygar Zasady etykiety dla początkujących

Wskazówki dla początkujących dotyczące palenia cygar

1. Wytnij cygaro

Wykonaj proste cięcie na końcu cygara za pomocą noża gilotynowego. Włóż główkę cygara – zamknięty koniec – do obcinaka. Następnie wystarczy odciąć nasadkę, około 15-30mm od góry.

Zapal cygaro długą zapałką

2. Zapal cygaro

Użyj zapalniczki gazowej lub długiej zapałki, aby zapalić cygaro. Trzymając płomień tuż pod drugim końcem cygara, nie wdychaj, nie dmuchaj i nie zwijaj cygara. Uważaj, aby cygaro nie dotknęło płomienia.

Kontynuuj ten proces, aż tytoń wokół zewnętrznej krawędzi cygara zacznie świecić od ciepła. W tym momencie dym powinien być dobrze widoczny.

Jak zaciągnąć cygaro Wskazówki dla początkujących

3. Jak zapalić cygaro??

Nie wdychasz głęboko do płuc dymu z cygara. Pozwól dymowi wypełnić usta, abyś mógł „skosztować” delikatnych aromatów tytoniu i zdmuchnąć go. Weź około jednego wdechu na minutę i pozwól aromatom działać przez receptory smakowe w błonie śluzowej jamy ustnej. Jeśli palisz zbyt szybko lub ciągniesz zbyt mocno, dym będzie zbyt gorący i zepsuje smak cygara.

Możesz również wybrać napój do cygara. Chociaż koneserzy wielokrotnie polecają whisky, napoje kawowe, martini i rum równie dobrze komponują się z pełnym smakiem cygara.

Po wybraniu preferowanego cygara nalej ulubiony napój i włącz relaksującą muzykę. Może się okazać, że poza problemami zdrowotnymi, palenie cygar może być przyjemnym sposobem na zabicie czasu.

Ten przewodnik po cygarach ma na celu jedynie dostarczenie podstawowych informacji na temat ogromnej wiedzy na temat cygar i ułatwienie początkującym początkującym w świecie palenia cygar.