Wellness & Spa

Sauna w kształcie jajka odzwierciedla arktyczny krajobraz – projekt Solar Egg w Szwecji

Fasada sauny w kształcie jajka odzwierciedlająca złote jajko

Szwedzki duet artystyczny Bigert & Bergström ukończył niezwykły projekt artystyczny w 2017 roku, specjalnie zaprojektowany dla najbardziej wysuniętego na północ miasta Szwecji. Jest to publiczna sauna zewnętrzna o nietypowym kształcie ogromnego, złotego jajka. Projekt nazwano Solar Egg i zaspokaja potrzebę stworzenia ciepłego i przyjaznego miejsca dla mieszkańców szwedzkiego miasta Kiruna. Sauna w kształcie jajka zachwyca niepowtarzalnym designem i wygląda jak prawdziwa perełka w środku arktycznego krajobrazu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o specjalnym projekcie artystów.

sauna w kształcie jajka słoneczna jajko szwecja

Projekt Solar Egg został zainspirowany nie tylko arktycznym klimatem Kiruny, ale także ekstremalnymi warunkami oświetleniowymi w regionie polarnym. Przez pół roku panują tu dzień polarny i noc polarna. Zewnętrzna powłoka zewnętrznej sauny w kształcie jajka jest zatem pokryta prawie 70 pozłacanymi panelami ze stali nierdzewnej, które odbijają słońce i arktyczny krajobraz podczas polarnego dnia. W ten sposób sauna zamienia się w prawdziwy klejnot pośrodku zaśnieżonego terenu.

projekt sauny zewnętrznej w kształcie jajka odzwierciedlający fasadę

Wyjątkowe dzieło sztuki ma pięć metrów wysokości, cztery metry szerokości i może pomieścić do 8 osób. Pod powłoką odblaskową znajduje się drewniana boazeria, która charakteryzuje wystrój wnętrza sauny. Sauna w kształcie jajka jest wyłożona wewnątrz wyłącznie drewnem osikowym i świerkowym. Piec do sauny w kształcie serca jest umieszczony pośrodku ogromnego jajka, w harmonii z owalnym kształtem. Specjalny piec zapewnia wystarczającą ilość ciepła i zapewnia dobre samopoczucie gości. Wewnątrz kształt płyt ze stali nierdzewnej jest odwzorowany przez drewnianą okładzinę, dzięki czemu wewnętrzne i zewnętrzne efekty sauny pasują do siebie.

projektowanie wnętrz sauna okrągły kształt pieca do sauny

Sauna w kształcie jajka jest częścią projektu transformacji urbanistycznej szwedzkiego miasta. Wydobycie rudy żelaza, które trwa od dziesięcioleci, spowodowało, że gleba zapadła się pod powierzchnię, więc całe części miasta muszą zostać przeniesione. Z tego powodu sauna zewnętrzna została zaprojektowana w taki sposób, aby można ją było przenosić w różne miejsca.

projekt pieca do sauny środkowa sauna zewnętrzna

Ta imponująca sauna o oryginalnym designie jest uosobieniem dobrego samopoczucia. Zapewnia ciepło nawet w najchłodniejsze dni w rejonie polarnym i jest w całości przeznaczony do użytku publicznego. Specjalny budynek jest symbolem nowego początku w mieście i tworzy połączenie między ludźmi, naturą i technologią.

projekt sauny wewnątrz pieca do sauny w środku

projekt sauny na zewnątrz owalne złote lustro

grafika zewnętrzna sauna odblaskowa fasada śnieg

sauna w kształcie jajka zaśnieżony krajobraz złota fasada

elewacja lustrzana sauna zewnętrzna złote jajko

* Projekt Solar Egg pochodzi ze szwedzkiego studia Bigert & Bergström zaprojektowany