Uncategorized

Zmierzyć kortyzol hormonu stresu na próbkach z woskowiną?

Według twórców nowy typ urządzenia do pobierania próbek woskowiny może mierzyć poziom kortyzolu, hormonu stresu, w chorobach psychicznych, takich jak depresja. Nowa metoda z badania przeprowadzonego przez King’s College London może zatem być niedrogą i skuteczną alternatywą. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Heliyon, mogą również ujawnić nowe sposoby monitorowania depresji i stanów związanych ze stresem.

Zmierz poziom kortyzolu, hormonu stresu

nowe urządzenie do samodzielnego pobierania próbek woskowiny

Nowe urządzenie może być używane w domu bez nadzoru klinicznego. Ułatwia to badania lekarskie przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego z powodu COVID-19. Takie podejście może nawet mierzyć glukozę lub przeciwciała COVID-19, które gromadzą się w woskowinie. Pobieranie próbek kortyzolu, hormonu stresu, jest zwykle bardzo trudne, ponieważ poziom tego hormonu może się zmieniać, przez co próbka może nie dostarczyć dokładnego obrazu przewlekłego poziomu kortyzolu u danej osoby. Ponadto taka metoda pobierania próbek może sama w sobie być stresująca i wpływać na wyniki. Jednak poziom kortyzolu w woskowinie wydaje się być bardziej stabilny. Dzięki temu nowemu urządzeniu łatwiej jest zatem pobrać taką próbkę, aby szybko, tanio i skutecznie ją przetestować.

Hormon stresu, kortyzol, jest odpowiedzialny za depresję i inne zaburzenia psychiczne

Kortyzol był postrzegany jako możliwy biomarker lub obiektywna biologiczna miara depresji. Jednak do tej pory naukowcy utrudniali wyzwania związane z dokładnym pomiarem poziomu kortyzolu. Najpopularniejszą techniką są próbki włosów, ale są one bardziej narażone na krótkotrwałe wahania poziomu hormonu. Ponadto nie każda osoba ma wystarczającą ilość włosów na wiarygodną próbkę. Analiza próbek włosów jest zatem bardziej czasochłonna i kosztowna w porównaniu z woskowiną.

kobieta usuwająca woskowinę za pomocą wacików

Do tej pory nie było jednak również niezawodnej i bezstresowej metody pobierania próbek woskowiny. Nowe urządzenie do samodzielnego pobierania próbek woskowiny jest podobne do bawełnianego wacika, ale ma hamulec, który zapobiega zbyt głębokiemu wnikaniu wacika do ucha i powodowaniu uszkodzeń. Jej czubek pokryty jest gąbką wykonaną z materiału organicznego. Rozwiązanie zostało przetestowane pod kątem skuteczności i niezawodności podczas pobierania próbki.

Wyniki badań

próbka krwi w laboratorium do badania kortyzolu

Ta nowa technologia była zatem najmniej podatna na czynniki zakłócające, takie jak stresujące wydarzenia lub spożywanie alkoholu. To właśnie przyczyniło się do wahań wartości w poprzednim miesiącu. W innym niedawnym badaniu uczestnicy ocenili nowe urządzenie do pobierania własnych próbek jako wygodniejsze niż konwencjonalne metody. Twórcy badają również, czy urządzenie może być przydatne do pomiaru poziomu glukozy z woskowiny, a być może nawet do monitorowania przeciwciał COVID-19 i cukrzycy. Do tego udanego badania pilotażowego mają nadzieję poprawić diagnostykę i opiekę nad milionami ludzi z depresją lub chorobami związanymi z kortyzolem, takimi jak choroba Addisona i zespół Cushinga. W tym celu jednak urządzenie powinno wytrzymać dalsze testy w większych badaniach.