Uncategorized

Zimne stopy jako ważny znak ostrzegawczy: według nowego badania może kryć się za tym kilka chorób przewlekłych

Zimne stopy są na porządku dziennym dla większości Niemców, zwłaszcza zimą. Gdy temperatura spada poniżej zera, stopy i dłonie zamarzają jako pierwsze. Jednak duża część osób dotkniętych tym problemem cierpi z powodu tych dolegliwości przez cały rok. Jeśli nie pomagają ani wysokiej jakości buty, ani grube skarpety, przyczynę powinien znaleźć lekarz rodzinny. Ponieważ zimne stopy są często ważnym sygnałem ostrzegawczym. Zespół badawczy z Korei Południowej był nawet w stanie wykazać związek między zimnymi stopami a licznymi chorobami przewlekłymi.

Zimne stopy jako objaw przewlekłej choroby?

Zimne stopy objaw przewlekłej choroby

Ekstremalne zimno jest ważnym objawem w tradycyjnej medycynie koreańskiej. W Azji aktywnie poszukuje się przyczyny zimnych stóp osób dotkniętych chorobą. Naukowcy z „Koreańskiego Instytutu Medycyny Orientalnej” przeprowadzili badanie we współpracy z „Katedrą Chorób Wewnętrznych Korei”. Celem badania było ustalenie, czy zimne stopy mogą być objawem chorób przewlekłych.

Zimne stopy ocieplające skarpetki w paski

W badaniu przeanalizowano elektroniczną dokumentację medyczną 6149 pacjentów w Korei Południowej. Badacze podzielili badanych na dwie grupy. Grupę badaną tworzyli pacjenci z zimnymi stopami. Wszyscy pozostali tworzyli grupę kontrolną. Po analizie naukowcom udało się ustalić, że pacjenci w grupie testowej częściej cierpieli na choroby przewlekłe w porównaniu z pacjentami z grupy kontrolnej.

Zakładają, że istnieje związek między zimnymi stopami a anemią, niedociśnieniem, zapaleniem żołądka, cukrzycą i niskim ciśnieniem krwi. Zimne stopy są zatem uważane za objaw, a nie możliwą przyczynę chorób przewlekłych.

Zimne stopy i problemy z krążeniem

Rozgrzej zimne stopy kąpielą stóp z solą Epsom

Za najczęstszą przyczynę zimnych stóp uważa się różne problemy z krążeniem. Jeśli serce nie działa wystarczająco dobrze, krew nie może przepływać przez naczynia krwionośne z odpowiednim ciśnieniem. W wyniku słabego krążenia stopy nie są odpowiednio ukrwione i pojawia się silne uczucie zimna. Ciśnienie krwi może spaść u pacjentów z różnymi zaburzeniami hormonalnymi lub metabolicznymi. Jednak osoby z chorobami krążenia mają również inne objawy. W każdym razie zawsze warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, aby być po bezpiecznej stronie.

Rozgrzej zmarznięte stopy przed kominkiem zimą

Jeśli stopy są nie tylko zimne, ale także mrowią, mogą wskazywać na zwapnienie i zwężenie naczyń krwionośnych. Miażdżyca jest stanem niebezpiecznym, ponieważ czasami naczynia krwionośne w jednej części ciała mogą nagle się zamknąć. Może to prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. We wszystkich tych przypadkach zimne stopy są towarzyszącym objawem, który może pomóc lekarzom w postawieniu diagnozy. A wczesna diagnoza i leczenie jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku miażdżycy.

O badaniu zespołu badawczego z Korei Południowej.