Uncategorized

Zbyt długie spanie: dlaczego spanie jest niezdrowe?

Każdy marzy o tym, żeby w weekend móc odpocząć. Długi sen jest dla większości ludzi naturalną częścią programu. Dlatego staramy się naładować baterie na nadchodzący tydzień pracy. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna: po wstaniu nasze ciało nie chce się prawidłowo obudzić i trwa to znacznie dłużej. Rzeczywiście, naukowcy potwierdzają, że spanie za mało lub za długo może być niezdrowe. Mówi się, że osoby, które późno wstają, częściej chorują i częściej cierpią na bóle pleców i głowy. Długi sen może nie tylko negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, może być również objawem chorób takich jak cukrzyca czy choroby serca.

Zbyt długi sen: ile snu potrzebujemy?

Dlaczego zbyt długie spanie jest niezdrowe i wskazówki dotyczące lepszych nawyków spania

Kiedy śpi się za dużo i ile godzin dziennie potrzebuje nasz organizm, abyśmy mogli się zregenerować? Przez lata optymalny czas snu ustalono na osiem godzin. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Snu wykazało, że optymalna ilość snu dla dorosłych (18-64 lata) wynosi od 7 do 9 godzin. Naukowcy tłumaczą jednak, że wartości te należy traktować jedynie jako wskazówkę. Sen jest ostatecznie czymś indywidualnym, a nasze ciało decyduje o tym, jak długo śpimy. Według badań około 2% światowej populacji to osoby, które późno wstają. Ci ludzie śpią średnio o 2 godziny dłużej. Z reguły nawyki snu kształtują się w dzieciństwie, a potem prawie się nie zmieniają.

Jakie negatywne konsekwencje ma długi sen na nasze zdrowie??

Zbyt długi sen jest niezdrowy, gdy budzisz się zmęczony

Zwykle większości ludzi wystarcza od 7 do 9 godzin snu. Osoby, które śpią znacznie dłużej, powinny zasięgnąć porady specjalisty od snu. Ponieważ może się zdarzyć, że po prostu ignorujesz swoje nawyki dotyczące snu i zasypiasz. W takim przypadku istnieje pewne zagrożenie dla zdrowia. Późne ptaszki grożą m.in.:

  • Zaburzenia poznawcze
  • depresje
  • bezpłodność
  • Otyłość
  • cukrzyca
  • Choroba serca
  • udar mózgu

Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że osoby, które późno wstają, intensywniej odczuwają ból i częściej cierpią na stany zapalne.

Zbyt długie spanie: Długie spanie może wpływać na nasz mózg?

Zbyt długi sen męczy Cię w pracy

Kiedy zasypiamy, komórki nerwowe w mózgu stają się mniej aktywne. Krew, która się tam nagromadziła, wypływa z naszej głowy. To również odprowadza płyn mózgowy, który wypłukuje toksyny z mózgu. Jeśli toksyczne białka pozostaną w naszym mózgu, mogą prowadzić do zaburzeń pamięci. Ale zbyt długie spanie może również prowadzić do trudności z koncentracją.

1. Naukowcy z San Francisco przeprowadzili eksperyment. Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwszą grupę tworzyli uczestnicy, którzy spali ponad 7 godzin dziennie. Druga grupa składała się z osób, które spały 7 godzin dziennie. Wszyscy uczestnicy powinni wykonać ćwiczenia treningowe mózgu Lumosity. Pierwsza grupa wykonywała zadania znacznie wolniej niż druga grupa. Inne badania sugerują, że zbyt długie spanie wiąże się z obniżoną funkcją poznawczą i zaburzeniami pamięci.

Zbyt długi sen sprawia, że ​​jesteś zmęczony i apatyczny

2. Zbyt długi sen może również wywołać chorobę Alzheimera. Obszerne badanie przeprowadzone przez Szpital Uniwersytecki w Madrycie w Hiszpanii wykazało również, że długi sen jest czynnikiem ryzyka demencji.

3. Choroby związane ze snem, takie jak depresja, mogą się nasilać. Z reguły wielu pacjentów z depresją cierpi na bezsenność, około 15% wszystkich dotkniętych depresją przyznaje, że śpi zdecydowanie za dużo. Są narażeni na wysokie ryzyko odziedziczenia skłonności do depresji. Późne ptaszki również częściej cierpią na zaburzenia lękowe. Pozbawienie snu pomaga u wielu pacjentów. W ostatnich latach specjaliści od snu próbowali leczyć pacjentów z depresją terapią na jawie. Dla większości z nich (około 60% do 80%) metoda prowadzi do pozytywnych rezultatów już po kilku dniach.

Osoby, które śpią zbyt długo, częściej cierpią na przewlekłe stany zapalne

Zbyt długi sen i zagrożenia dla zdrowia związane z przespaniem na pierwszy rzut oka

Przewlekły stan zapalny jest czynnikiem ryzyka innych chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca i choroba Alzheimera. Przewlekły stan zapalny występuje częściej u osób, które palą, mają nadwagę lub mają inne infekcje. Ale ilość snu również może odgrywać pewną rolę.

Nie jest łatwo zdiagnozować przewlekły stan zapalny. Niektóre wartości krwi, takie jak stężenie białka C-reaktywnego, wskazują na stan zapalny w organizmie. Wzrost stężenia CRP jest spowodowany infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi. Objawem takiego stanu zapalnego może być również długość snu. Nowe badanie przeprowadzone przez doktora snu Michaela Grandnera bada związek między długim snem a przewlekłym stanem zapalnym. Zespół badawczy stwierdził, że

  • Kobiety, które śpią więcej niż 9 godzin dziennie, mają o 44% wyższe stężenie CRP we krwi niż kobiety, które śpią 7 godzin dziennie.
  • Nasze poziomy CRP wzrastają o 8% na godzinę, jeśli śpimy dłużej niż 8 godzin dziennie.
  • większość osób, które śpią mniej niż pięć godzin lub więcej niż dziewięć godzin dziennie, ma podwyższony poziom CRP.

Dlaczego późne spanie jest niezdrowe? Ponieważ ból odczuwamy intensywniej po długim śnie

Zbyt długi sen jest niezdrowy dla serca i mózgu

Chcemy wycofywać się intuicyjnie, gdy sprawy przybierają zły obrót. Nawet gdy odczuwamy ból, wolimy położyć się i spróbować się zrelaksować i zasnąć. W wielu przypadkach może to jednak oznaczać, że po przebudzeniu odczuwamy ból jeszcze intensywniej niż przedtem. Ból pleców i napięcie w karku mogą się nasilać, jeśli nie ruszamy się i spędzamy zbyt dużo czasu w łóżku. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac oraz niekorzystna pozycja leżąca to również główne przyczyny skurczów. Jeśli śpisz zbyt długo, ryzykujesz ból głowy. Zbyt długi sen może wywołać migreny. Chociaż te bóle głowy nie są spowodowane samym snem, są spowodowane innymi czynnikami, takimi jak stres. Ale większość ludzi chce uwolnić się od stresu dnia codziennego, zwłaszcza w weekendy, ucinając sobie drzemkę lub śpiąc. Więc jeśli czujesz się przemęczony w weekend, powinieneś najpierw spróbować jogi i medytacji, aby przeciwdziałać stresowi.

Dlaczego zbyt późno spanie jest niezdrowe? Ilość snu, który śpisz, może wpływać na płodność?

Zbyt długi sen może zmniejszyć płodność u kobiet

Naukowcy i lekarze od dawna wiedzą, że niektóre choroby i niezdrowy styl życia mogą mieć negatywny wpływ na płodność. Nowe badanie z Korei Południowej pokazuje związek między ilością snu a płodnością u kobiet. W ramach badania naukowcy przeanalizowali dokumentację kobiet, które przeszły leczenie IVF. Okazało się, że 53% kobiet, które spały 7 godzin dziennie, zaszło w ciążę. Dla porównania tylko 43% kobiet, które śpią więcej niż 9 godzin dziennie, zaszło w ciążę. Naukowcy zakładają, że dłuższy sen ma związek z hormonami. Właśnie te hormony, które są również odpowiedzialne za niepłodność pacjenta, mogą prowadzić do wydłużenia czasu snu.

Osoby, które śpią zbyt długo, są naprawdę narażone na cukrzycę?

Zbyt długi sen jest niezdrowy dla dorosłych, ale nie dla dzieci

Od dawna podejrzewa się, że długi sen mogą być spowodowane chorobami takimi jak cukrzyca. Obecnie dostępnych jest kilka badań, które wykazują związek między cukrzycą a długimi okresami snu. Zbyt krótki i zbyt długi sen to potencjalne czynniki wyzwalające cukrzycę 2. Dłuższe spanie może również prowadzić do przybierania na wadze. Około 20% pacjentów, którzy śpią ponad 9 godzin dziennie, ma nadwagę.

Choroby serca i udary u osób późno wstających

sen zbyt długo niezdrowy jaki jest zdrowy czas trwania snu

Zawały serca i udary mózgu znajdują się w pierwszej piątce głównych przyczyn zgonów w całym kraju. Makijaż genetyczny, codzienny stres i styl życia mogą przyczynić się do rozwoju chorób serca. Ale ilość snu może mieć również negatywny wpływ na nasze serce. Naukowcy z Vancouver General Hospital ocenili bazę danych zawierającą dane pacjentów ponad 71 000 kobiet w Kanadzie. Odkryli związek między długością snu a ryzykiem chorób serca. Uczestnicy z długim snem (od 9 do 11 godzin) mieli o 38% wyższe ryzyko zawału serca niż uczestnicy ze zdrowym snem (8 godzin).

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge ocenili europejską bazę danych zawierającą dane pacjentów ponad 9700 osób. W ciągu 11 lat zarejestrowali wszystkie choroby układu krążenia uczestników i podzielili je na różne grupy. Po dogłębnej analizie plików odkryli, że osoby, które późno wstały, zwiększyły ryzyko udaru mózgu o 46%. W przypadku tych, którzy nie tylko dłużej spali w nocy, ale także drzemali w ciągu dnia, ryzyko udaru wzrosło o 90%. Naukowcy podejrzewają, że długi sen może być sygnałem ostrzegawczym zbliżającego się udaru mózgu.

Dlaczego zbyt długi sen jest niezdrowy? zaburzenia snu

Dlaczego późne spanie jest niezdrowe?

Otyłość, cukrzyca, zawały serca i udary: przyszłość nie rysuje się pomyślnie dla późnych ptaszków. Niedawno odkryto również, że ludzie, którzy śpią zbyt długo, umierają wcześniej. Ponieważ zbyt dużo snu może znacznie zwiększyć ryzyko śmierci. Według dr. Michael Grandner, badacz na Uniwersytecie Arizony:

1. Zbyt długi sen prowadzi do fragmentacji snu. Osoby dotknięte chorobą nie mogą prawidłowo wyzdrowieć i są wyczerpane, senne i często mimowolnie zasypiają w ciągu dnia. Zmęczenie obniża jakość życia i prowadzi do większej częstotliwości wypadków.

2. U większości osób, które późno wstają, zmęczenie i letarg idą w parze. Im dłużej śpisz, tym wolniej twoje ciało się budzi po wstaniu.

3. Długi sen może osłabić nasz układ odpornościowy i wytrącić organizm z równowagi. To sprawia, że ​​późne ptaszki są bardziej podatne na wirusy.

4. Osoby, które śpią zbyt długo, mają również mniej czasu na sport i inne aktywności, które utrzymują sprawność ciała.

5. Czasami senność i senność są objawami innych niezdiagnozowanych chorób.

Czy długi sen jest wyzwalaczem czy objawem??

Zbyt długi sen niezdrowy dla ludzi Ryzyko D

Ze wszystkich informacji, które zebrali naukowcy i lekarze, tylko jedno pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Czy długi sen jest wyzwalaczem czy objawem? Niektórzy lekarze zakładają, że zdrowi ludzie po prostu potrzebują niewiele snu, aby wyzdrowieć. Jedną z możliwych odpowiedzi może być badanie krótkoterminowe, podczas którego zdrowe osoby testowe muszą zmienić swoje nawyki dotyczące snu i spać dłużej. Jednak wiele osób po prostu nie zna swojego rytmu snu lub często zapomina o przerwie w gorączkowym codziennym życiu. Mam nadzieję spać w weekend "dogonić" ale na próżno. O wiele lepiej spróbować poprawić jakość snu.

Wskazówki dotyczące zdrowego snu

Zbyt długi sen to niezdrowe wskazówki dotyczące lepszego, zdrowego snu

Istnieją środki zapobiegawcze, które możesz podjąć, aby uniknąć zbyt późnego spania w weekend.

1. Postaraj się spać od 7 do 9 godzin każdej nocy.

2. Nie śpij dłużej w weekendy, ponieważ zaburza to Twój rytm snu. Konsekwencje odczujesz w nadchodzącym tygodniu: będziesz miał trudności z zaśnięciem.

3. Zainwestuj w budzik ze światłem dziennym. Emituje stopniowo jaśniejsze światło i w ten sposób symuluje wschód słońca.

4. Lepiej unikać popołudniowej drzemki. Może też prowadzić do zaburzeń snu i znacznie utrudniać zasypianie wieczorem.

5. Prowadzenie rutyny snu nie tylko pomaga maluchom. Dorośli, którzy kładą się spać o tej samej porze każdego dnia i budzą się o tej samej porze rano, są również zdrowsi.

Jeśli poprawiłeś swoje nawyki dotyczące snu i nadal śpisz więcej niż 9 godzin każdej nocy, warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub specjalisty od snu. Możliwe, że ich ciało po prostu potrzebuje więcej odpoczynku lub jesteś jedną z 2% osób, które zazwyczaj potrzebują więcej snu. W niektórych przypadkach jednak długi sen może wskazywać na pewne schorzenia.

Do badania Zespół badawczy w Szpitalu Dziecięcym w Ontario w Kanadzie

Do badania Naukowcy z San Francisco, Stany Zjednoczone

Do badania Badacze z Madrytu, Hiszpania