Uncategorized

Zapobieganie skurczowi w starszym wieku: czy możemy zatrzymać ten proces?

Być może zdajesz sobie sprawę, że utrata wzroku, słuchu i pamięci jest oznaką starzenia się, ale kurczenie się z wiekiem może nie być tak zauważalne. Zmniejszenie wzrostu jest spowodowane różnymi czynnikami związanymi ze zmianami w kościach, mięśniach, stawach i innych tkankach ciała.

Główne przyczyny kurczenia się w starszym wieku

kurczyć się w wieku zapobiegając chłopcu ze szkieletem

Chociaż pewna utrata wzrostu jest normalną częścią starzenia się i jest mało prawdopodobne, aby prowadziła do problemów zdrowotnych, znaczna zmiana wielkości ciała może wskazywać na leżące u podstaw problemy. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co dzieje się z twoim ciałem, gdy się starzejesz. W ten sposób możesz przeciwdziałać niektórym negatywnym skutkom procesu starzenia.

Utrata mięśni związana z wiekiem może wystąpić już po trzydziestce. Jest na to nawet naukowy termin: sarkopenia. Oznacza to, że co dekadę tracisz masę mięśniową w tempie 3-5%. Szczególnie niepokojące są mięśnie górnej części ciała, które są przede wszystkim odpowiedzialne za utrzymywanie się w pozycji pionowej. Zmniejszenie zdolności do utrzymywania postawy może sprawić, że będziesz wyglądać na zgarbioną, przez co będziesz wyglądać na krótszą.

badanie stanu kości przez ortopedę

Innym powodem utraty wzrostu w starszym wieku jest zdrowie kości. Kości posiadają niezwykle złożoną tkankę łączną, która potrafi dostosować swój rozmiar i kształt do obciążeń mechanicznych. Dzięki temu Twoje kości mogą się przebudowywać przez całe życie. W młodości przechodzisz okres wzrostu i odkładania kości tak szybko, że osiągasz 90% swojej maksymalnej masy kostnej w późnych latach nastoletnich. Ten wzrost utrwali się w wieku około dwudziestu lat, kiedy ludzie osiągają szczyt.

lekarz wyjaśnia budowę kręgosłupa

Jednak w wieku od 35 do 40 lat tracisz więcej kości niż jest produkowanych. Ostatecznie ten proces często prowadzi do stanu znanego jako osteoporoza. Charakteryzuje się to przede wszystkim niską i porowatą masą kostną, a także zwiększoną kruchością kości. Razem te czynniki prowadzą do większego ryzyka łamliwości kości. Podczas gdy biodra i przedramiona są obszarami podatnymi na chorobę, najczęściej występuje ona w kręgach (kręgosłup), gdzie negatywnie wpływa na wzrost.

Podejmij środki zapobiegawcze

ćwiczenia i sport są ważne w procesie starzenia się

Chociaż największy skurcz występuje w starszym wieku z powodu twoich genów, istnieje kilka czynników związanych ze stylem życia, które możesz śledzić, aby utrzymać swój wzrost. Co być może ważniejsze, jest to zmniejszenie wpływu starzenia się na Twoje zdrowie i utrzymanie dobrego samopoczucia.

Pierwsze, co możesz zrobić, to regularne ćwiczenia. W szczególności czynności, które wiążą się z pewną formą obciążania, są dobre dla tworzenia kości. Więc nigdy nie jesteś za stary, aby czerpać korzyści z ćwiczeń. Badania wykazały również, że rozwój mocnych kości w wieku młodzieńczym zapewnia pewną ochronę wraz z wiekiem. Ten rodzaj ćwiczeń również naturalnie wpływa na wzrost mięśni, dzięki czemu może chronić zarówno przed osteoporozą, jak i sarkopenią.

grupa starszych osób na zewnątrz

Chociaż zdrowa i zbilansowana dieta jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia, pokarmy bogate w witaminę D i wapń, w tym migdały, brokuły i kapustę, również przyczyniają się do zdrowia kości. Pomaga również unikanie papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu i kawy. Nieco kurczenie się wraz z wiekiem jest normalną częścią starzenia się, ale może wskazywać na poważniejsze problemy. Dlatego ważne jest, aby zmaksymalizować swoje zdrowie i dobre samopoczucie przez całe życie.