Uncategorized

Za dużo soli: jakie są konsekwencje zdrowotne spożywania zbyt dużej ilości soli?

Sól i cukier to dwa nośniki smaku, które są niezbędne w kuchni i znajdują się w prawie wszystkich produktach spożywczych. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków zdrowotnych cukru i stara się żyć bez cukru. Ale co z solą? Nasze ciało wykorzystuje sód i potas do przekazywania nerwów, skurczów mięśni i innych funkcji. Z tego powodu do przeżycia potrzebujemy soli – ale tylko w niewielkich ilościach. Nadmierne spożycie soli ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i może uszkodzić nasze tętnice, nerki, układ sercowo-naczyniowy, a nawet nasz mózg. Ile to właściwie za dużo i co się stanie, jeśli regularnie jemy za dużo soli?

Zbyt dużo soli w organizmie Objawy Wysokie ciśnienie krwi powoduje leczenie Wskazówki dotyczące zdrowej diety

Sól kuchenna, zwana również chlorkiem sodu, składa się z około 40% sodu i 60% chlorku. W chlebie lub w sałacie – jest nieodzowną częścią naszej diety. Minerał ma ogromne znaczenie dla gospodarki wodnej, trawienia i budowy kości. Niestety, wiele badań naukowych wykazało, że codziennie jemy jej za dużo. Nadmierne spożycie soli jest jedną z głównych przyczyn wysokiego ciśnienia krwi, chorób układu krążenia oraz zwiększa ryzyko raka żołądka i osteoporozy. Każdego roku około 1,5 miliona ludzi umiera z powodu zbyt słonej diety.

Ile soli jest dozwolone dziennie?

Wskazówki dotyczące zdrowego gotowania

Większość ludzi nie wie dokładnie, ile soli dziennie jest dozwolone i zdrowe. Zalecana przez Niemieckie Towarzystwo Żywienia dla dorosłych ilość soli to 6 gramów, czyli około 1 łyżeczki. Według badania przeprowadzonego przez Federalne Ministerstwo Żywności i Gospodarki, mężczyźni w Niemczech spożywają około 10 gramów soli, a kobiety 8,5 grama dziennie. Oznacza to, że ponad 70% populacji konsumuje go za dużo. Jednak nasz organizm do funkcjonowania nie potrzebuje więcej niż 2 gramy. A jeśli uważasz, że możesz łatwo zmniejszyć spożycie soli, nie używając solniczki tak często, to bardzo się mylisz. Około 80% naszego spożycia soli pochodzi z żywności, którą spożywamy. Były to na przykład chleb, sery, wędliny, dania gotowe, sosy, a nawet ciasta i ciasta.

Konsekwencje zbyt dużej ilości soli dla naszego zdrowia

Zbyt dużo soli Niezdrowe spożycie soli zmniejsza wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania

 • Wysokie ciśnienie krwi – Około 20 milionów Niemców cierpi na nadciśnienie. Chociaż znana jest większość czynników ryzyka nadciśnienia, takich jak otyłość, przewlekły stres, dieta wysokotłuszczowa lub zbyt mała aktywność fizyczna, wysokie spożycie soli jest często niedoceniane. Jednak liczne badania na całym świecie potwierdziły związek między wysokim ciśnieniem krwi a zbyt dużą ilością soli. Niewiele wiadomo, że nie wszyscy ludzie reagują na minerał w ten sam sposób – niektórzy są „wrażliwi na sól”, a inni „odporni na sól”. U osób wrażliwych na sól zwiększone spożycie soli prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi, ale nie u osób odpornych na sól. Niestety nadal nie ma na to testów, a o wrażliwości na nią można dowiedzieć się tylko wtedy, gdy już masz nadciśnienie. Dodatkowo zbyt dużo soli pogarsza poziom lipidów we krwi w organizmie, co stanowi dodatkowe obciążenie dla serca i komórek nerwowych.

Zbyt dużo soli jest niezdrowe, wysokie ciśnienie krwi powoduje leczenie

 • Choroby układu krążenia – Regularne przekraczanie zalecanej ilości soli dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u osób dorosłych. W ramach badań przeprowadzonych w USA w 3 punktach w czasie zbadano zawartość soli w moczu około 3000 mężczyzn i kobiet w wieku od 40 do 60 lat. Ci, którzy pili za dużo soli, mieli 23,2% szans na niewydolność serca. Natomiast ryzyko dla osób o najniższym spożyciu wyniosło tylko 13,3%. W przypadku udaru wynosił 6,4% w porównaniu do 2,8%, a w przypadku zawału serca 10,9% w porównaniu do 7,8%.
 • Zbyt dużo soli wpływa na czynność nerek – Toksyczne produkty przemiany materii w naszym ciele są wydalane przez nerki. Ponadto odgrywają ważną rolę w bilansie soli i wody. Nadmierne spożycie soli może zwiększyć poziom białka w moczu, co z kolei jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do chorób nerek i kamieni nerkowych. Zbyt dużo soli może prowadzić do udaru lub zawału serca, szczególnie u osób starszych z niewydolnością nerek.

Ile soli dziennie słone potrawy kiełbasy niezdrowe

 • Retencja wody – Kiedy jemy za dużo soli, w naszym organizmie jest nadmiar sodu. Wiąże się to z wodą z komórek i zakłóca równowagę wodną. To z kolei prowadzi do obrzęku dłoni, stóp lub łokci. Jednak zatrzymanie wody (obrzęk) może również wystąpić w innych częściach ciała, takich jak twarz. Obrzęk jest jednym z głównych objawów niewydolności serca i pod żadnym pozorem nie należy go lekceważyć. W zależności od nasilenia można je leczyć zdrową zmianą diety lub lekami na receptę.
 • Zbyt dużo soli zwiększa ryzyko raka żołądka – Wyściółka żołądka jest atakowana przez zwiększone spożycie soli, a to z kolei wiąże się z wyższym ryzykiem raka żołądka. Badanie z 2011 roku wykazało, że ludzie, którzy jedzą za dużo soli, są o 68% bardziej podatni na raka żołądka niż ci, którzy jedzą za mało.
 • Zmęczenie i trudności z koncentracją – Kto by pomyślał, że zbyt dużo soli może nawet wpływać na funkcje naszego mózgu? Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez University of Colorado doszło do wniosku, że wydajność pamięci i stężenie są znacznie niższe u osób ze zwiększonym spożyciem soli. Mają też o 30% wyższe ryzyko demencji w starszym wieku.

Jakie są objawy wysokiego spożycia soli??

Ból głowy powoduje leczenie Porady dotyczące gotowania o niskiej zawartości soli

 • wzdęcie brzucha – Za dużo soli jest jedną z głównych przyczyn niewygodnego i bolesnego gazu w jamie brzusznej. Nie musisz nawet codziennie spożywać zbyt dużej ilości soli – tylko jeden posiłek o wysokiej zawartości sodu może negatywnie wpłynąć na bilans wodny organizmu. Pokarmy bogate w sód obejmują głównie gotowe posiłki, żywność w puszkach i fast foody, takie jak hamburgery, pizza i inne.
 • Jesteś ciągle spragniony – Spożywanie pokarmów bogatych w sól pozbawia organizm wody i prowadzi do pragnienia. Niedawne badanie wykazało, że zbyt dużo soli powoduje pragnienie, ale nadal pijesz mniej wody niż zwykle.Zamiast tego zwiększa apetyt na słone przekąski, które mogą wywołać apetyt na jedzenie..
 • Silne bóle głowy – Jeśli masz częste bóle głowy bez wyraźnego powodu, możesz zmniejszyć spożycie soli. Niektórzy badacze ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że im więcej soli jesz, tym silniejsze i częstsze bóle głowy.

Ile soli dziennie przetworzona żywność zmniejsza zużycie soli

 • Większe pragnienie fast foodów – Sól usuwa aromaty wzmacniaczy smaku w przetworzonej żywności, takiej jak pizza, frytki, hamburgery itp. rozwijać się lepiej. Wysoka zawartość soli nadmiernie pobudza nasze kubki smakowe, a im więcej soli jemy, tym większe staje się pragnienie fast foodów. Aby przerwać to błędne koło, dietetycy zalecają unikanie wszystkich przypraw przez co najmniej tydzień.
 • Jedzenie smakuje nijako i nudno – Jak już wspomniano, wysokie spożycie soli zapewnia przyzwyczajenie się do słonego jedzenia. To z kolei oznacza, że ​​jedzenie i potrawy z czasem smakują mniej intensywnie. W tym przypadku również warto używać świeżych ziół i przypraw zamiast soli.
 • Skurcze mięśni – Jeśli jemy za dużo soli, zmieniają się proporcje potasu i soli w organizmie, czego skutkiem są bolesne skurcze łydek lub mięśni.

Zmniejsz spożycie soli – pomocne wskazówki

niezdrowa żywność podaje, ile soli spożywasz dziennie

W przeciwieństwie do ochoty na słodycze, apetyt na słone potrawy nie jest wrodzony, ale prosty nawyk, który z czasem może się zmienić. Poniżej mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć zużycie soli.

 • Czytaj etykiety żywności – Jeśli chcesz starać się nie jeść za dużo soli, naucz się poprawnie czytać etykiety żywności. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to unikać w jak największym stopniu żywności przetworzonej i dań gotowych z półki chłodniczej. Skorzystaj z tabeli wartości odżywczych, aby porównać zawartość soli w produktach, ponieważ czasami różnice między różnymi markami są dość duże. Jednak niektórzy producenci podają zawartość sodu w 100 gramach, co może być nieco mylące. Pokarmy zawierające od 120 do 300 mg sodu na 100 gramów są w porządku. Powinieneś zostawić wszystko o tych wartościach tak, jak jest. Wiele niemieckich supermarketów dostrzegło już niebezpieczeństwa związane z nadmiernym spożyciem soli i zobowiązało się do zmniejszenia zawartości soli we własnych markach nawet o 20%.
 • Więcej świeżej żywności i mniej konserw – Świeże owoce i warzywa mają niską zawartość soli i są pełne składników odżywczych i witamin. Wszystkie warzywa w puszkach, takie jak groszek i kukurydza, zawierają sól i należy ich unikać. Jeśli to nie zawsze działa, dokładnie opłucz warzywa wodą. Wskazane jest również spłukanie makaronu wodą po ugotowaniu.
 • Precz z solniczką – Dopiero po wszystkich innych przyprawach i ziołach możesz dowiedzieć się, czy jedzenie naprawdę potrzebuje trochę soli. Staraj się więc nie dodawać soli do potraw i używaj więcej świeżych ziół, takich jak bazylia czy rozmaryn. Już po 2-3 tygodniach zauważysz, że posiłki smakują znacznie intensywniej i lepiej.

Pokarmy o wysokiej zawartości soli

Słony Hamburger Żywności Dlaczego zbyt dużo soli jest niezdrowe

Około 80% naszego dziennego spożycia soli pochodzi z przetworzonej żywności, a nie z solniczki. Nie jest tajemnicą, że fast foody zawierają dużo soli. Pokryłeś już zalecane 5 gramów na dzień mrożoną pizzą. O dziwo, 2 kawałki filetów śledziowych w puszkach zawierają 8 gramów – prawie dwa razy tyle! Jednak wiele osób nie wie, że w niektórych przypadkach płatki kukurydziane lub ciastka mogą mieć nawet wyższą zawartość soli. Na przykład ciastka kruche zawierają tyle samo soli na 100 gramów, co chipsy. Ale w jakich produktach jest za dużo soli??

 • Produkty lekkie – Lekkie i półtłuste produkty, takie jak jogurt lub serek śmietankowy, mają nie tylko wyższą zawartość cukru, ale także zawierają dużo soli.
 • Chleb i bułki – Większość Niemców ma rano na stole kanapkę. Według Federalnego Urzędu ds. Oceny Ryzyka takie wypieki stanowią około 30% naszego dziennego spożycia soli.
 • Kiełbasy i produkty mięsne jak salami, szynka, kiełbasa, dodaje się sól, aby wydłużyć ich trwałość. Pokryją około 22% naszego dziennego zapotrzebowania i zawierają wiele innych szkodliwych dla zdrowia wzmacniaczy smaku – glutaminianu, fosforanów i azotynu sodu. Zdrowszą alternatywą jest na przykład mortadela, która zawiera tylko 1,7 grama w porównaniu do 100 gramów niskotłuszczowej szynki z łososia, która zawiera około 6 gramów.

Zbyt dużo soli w organizmie Objawy Spożycie soli zmniejsza spożycie sodu

 • Sery i produkty mleczne – W przypadku serów szczególnie warto sprawdzić wartości odżywcze. Z zaledwie 0,6 grama soli na 100 gram, mozzarella i serek śmietankowy są najzdrowszymi opcjami. Ser Gouda waży około 2,6 g, a gorgonzola 3,8 g. Jeśli chcesz ograniczyć spożycie soli, lepiej unikaj sera feta, cheddar i halloumi.
 • Gotowe sosy i dressingi – Makaronowy sos pomidorowy ze słoika może zawierać do 4 gram soli na 100 gram produktu, w zależności od producenta. A zanim zafundujesz sobie sos BBQ do swojego steka na następnej imprezie grillowej, pamiętaj, że zawartość soli w zaledwie 1 łyżce stołowej wynosi już 1,2 grama.

Pokarmy dobre dla serca, takie jak spożywanie dużej ilości soli dziennie