Uncategorized

Wierne psy i ludzie – prawdziwe oznaki lojalności wobec zwierząt

Nowe badania pokazują, że lojalne psy próbowałyby ratować swoich właścicieli, o ile wiedziałyby, co zrobić, aby je zdobyć. Wiele osób ma bliską więź ze swoim zwierzakiem i cieszy się szczególną bliskością, jaka istnieje między nimi. Jednak chociaż są to dwa różne gatunki o różnych instynktach i zdolnościach poznawczych, emocjonalne połączenie, jakie ludzie tworzą ze swoim ulubionym zwierzęciem, może być głębsze niż oczekiwano.

Najlepsi przyjaciele ludzi – lojalne psy

Badania lojalnych psów z golden retrieverami i właścicielami psów

Legendarna jest lojalność psów wobec ich właścicieli. Dodatkowo istnieje mnóstwo historii o psach, które pomogły swoim zagrożonym panom. W nowym badaniu zespół badawczy z Arizona Municipal University chciał sprawdzić, czy to prawda, czy tylko legendy. Ponadto ich eksperymenty wsparły starożytne opowieści, że lojalne psy będą próbowały ratować swoich właścicieli.

wycieczka w góry człowiek na rowerze z psem

Jeden z autorów badania, Clive Wynne, skomentował wagę badań. Według niego fascynujące w tym badaniu jest to, że wyniki pokazują, że lojalne psy naprawdę dbają o swoich właścicieli. Ponadto, nawet bez treningu, wiele ras psów próbowałoby ratować swoich ulubionych ludzi, gdy wydają się być w potrzebie. Kiedy psy i tak zawiodły podczas eksperymentu, naukowcy nadal mogli powiedzieć, jak bardzo zwierzęta były z tego powodu zdenerwowane. Wyniki testów kontrolnych wykazały, że lojalne psy, które nie potrafiły uratować swoich panów, nie do końca rozumiały, co robić. Nie chodziło więc o to, że zwierzęta nie dbały o swoich właścicieli, po prostu nie wiedziały, jak to zrobić.

Wyniki badań

Szkolenie psów rasy szlachetnej rasy psów gończych z właścicielem

Badanie miało dwa nadrzędne cele: ustalenie, czy psy uratują swoich właścicieli, a jeśli tak, jakie są tego powody. Przede wszystkim trudnym wyzwaniem było ustalenie, dlaczego zwierzęta miałyby to zrobić. Wyjaśnia to inny autor, Joshua Van Bourg. Jest doktorantem na Wydziale Psychologii tej samej uczelni. W eksperymentach wzięło udział 60 psów i ich właścicieli. Żaden z czworonożnych przyjaciół nie ukończył szkolenia ratowniczego. Przed testem właściciele otrzymali coaching, aby upewnić się, że ich wezwania o pomoc brzmią autentycznie.

badanie lojalnych psów i ludzi sprawdza lojalność

Naukowcy poinstruowali właścicieli psów, aby nie ujawniali imienia swojego zwierzaka, aby wykluczyć posłuszeństwo jako czynnik w reakcji psa na cierpienie człowieka. Właściciele byli w pudle w obszarze testowym. W związku z tym to pudełko miało drzwi, które były wystarczająco lekkie, aby pies mógł się odepchnąć i uwolnić uwięzioną osobę. Około jedna trzecia psów uratowała zdesperowanego właściciela. To samo w sobie nie brzmi zbyt imponująco. Jednak po bliższym przyjrzeniu się wyniki ujawniają znaczną różnicę. Dwa eksperymenty kontrolne unikalne dla tego badania dostarczyły ważnego kontekstu.

Lojalne psy odpowiadają, oddając swój głos

mała dziewczynka bawi się z psem na zewnątrz

Psy często głośno wyrażają swoje uczucia poprzez szczekanie lub skomlenie, zwłaszcza w celu podkreślenia stresu. Badacze zaobserwowali takie wypowiedzi we wszystkich trzech testach. Podczas próby wysiłkowej psy były znacznie bardziej zestresowane. Kiedy ich pan był zdesperowany, zwierzęta szczekały i jęczały jeszcze intensywniej. W rzeczywistości osiem psów jęczało podczas testu zagrożenia. Podczas powtarzanych testów czytania psy stawały się spokojniejsze z każdym powtórzeniem, co mierzyły ich wokalizacje.

Lojalne psy próbują ratować swoich właścicieli przed niebezpieczeństwem lub cierpieniem, skacząc do wody

Van Bourg wyjaśnia, że ​​było to bardziej spowodowane aklimatyzacją. Jednak ta odpowiedź nie wystąpiła w przypadku powtórnych testów wysiłkowych. Coś w nieszczęściu mistrza przeciwdziałało tej aklimatyzacji. Było coś w tym, że właściciel wzywał pomoc, co uniemożliwiało psom uspokojenie się przy powtarzającej się ekspozycji. Naukowcy muszą jeszcze wyjaśnić, czy jest to forma emocjonalnego zarażenia, czy prawdziwego niepokoju. Następnie autorzy badanie zbadać gotowość psów do szukania ratunku, gdy nie otrzymują nagrody za fizyczną bliskość swojego pana.