Uncategorized

Ćwiczenia w czasie ciąży mogą poprawić mleko matki

Naukowcy twierdzą, że ćwiczenia w czasie ciąży tworzą związek, który może poprawić jakość mleka matki. Dodatkowo może obniżyć przez całe życie ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy i otyłości. Nowe badanie sugeruje, że więcej ćwiczeń, kobiety w ciąży mogą sprawić, że ich mleko będzie bardziej pożywne. Najnowsze badania na zwierzętach wykazały, że matki, które ćwiczą przed i podczas ciąży, przekazują środki ochronne przeciwko zaburzonemu metabolizmowi glukozy, osłabieniu funkcji sercowo-naczyniowej i otyłości.

Ćwicz więcej podczas ciąży

Ćwiczenia podczas ciąży lub ćwiczenia jogi dla zdrowszej produkcji mleka

Jednak społeczność medyczna nadal nie jest pewna, jaki dokładnie związek zapewnia korzyści. Naukowcy uważają, że oligosacharyd 3′-sialilolaktoza (znany jako 3′-SL lub 3’SL), związek występujący w mleku matki, chroni niemowlęta. Wraz z innymi oligosacharydami mleka, 3’SL jest prawdopodobnie syntetyzowany tylko w gruczole sutkowym i tylko podczas karmienia piersią. Badanie opublikowane w Nature Metabolism podkreśla badania na myszach i ludziach. Zespół badawczy zbadał myszy, które urodziły się z matek prowadzących siedzący tryb życia.

kobieta w ciąży u lekarza ze szczepionką przeciwko chorobom

Naukowcy karmili je następnie mlekiem samic myszy, które były aktywne podczas ciąży. Obserwowali myszy przez rok po karmieniu piersią. Samo uzupełnienie 3’SL podczas karmienia piersią poprawiło metabolizm glukozy, zmniejszyło masę tłuszczową i masę ciała u samców oraz zachowało czynność serca u potomstwa płci żeńskiej. Ponadto naukowcy zaobserwowali, że myszy karmione 3’SL i dietami wysokotłuszczowymi podczas karmienia piersią były chronione przed szkodliwym wpływem diety wysokotłuszczowej.

Badania nad mlekiem kobiecym

dziecko małe dziecko na krześle trzymającym butelkę z mlekiem z piersi

U ludzi zespół przyjrzał się około 150 kobietom w ciąży i po porodzie, które nosiły urządzenia do śledzenia aktywności. Odkryli, że badani, którzy robili więcej kroków dziennie, mieli wyższe ilości 3’SL. Wyższe wyniki 3’SL niekoniecznie były związane z intensywnością ćwiczeń. Dlatego nawet umiarkowane ćwiczenia, takie jak codzienny spacer, wystarczą, aby czerpać korzyści. Naukowcy nie są pewni, czy ćwiczenia po porodzie mogą utrzymać poziom 3’SL ani ile ćwiczeń jest wymaganych, aby utrzymać poziom wystarczająco wysoki, aby pomóc niemowlętom. W przyszłości mają nadzieję ustalić mechanizm, dzięki któremu 3’SL poprawia zdrowie metaboliczne i czynność serca u potomstwa oraz jak ćwiczenia zwiększają poziom 3’SL w mleku.

ćwiczyć na siłowni w ciąży i zapobiegać chorobom serca i cukrzycy

Wykazano, że ćwiczenia fizyczne łagodzą objawy depresji i lęku. Nowe matki są podatne na te schorzenia. Nie oznacza to jednak, że każda nowa mama powinna ćwiczyć w czasie ciąży. Badanie to nie odnosi się do idei nadmiernego wysiłku ani potencjalnych negatywnych skutków, jakie może wywołać para matka-dziecko, jeśli matka jest przytłoczona fizycznie lub psychicznie. Istnieją udokumentowane korzyści u kobiet, które nie są w stanie ćwiczyć w inny sposób, aby wspierać mikrobiom dziecka. Autorzy badania jednak chciałby zobaczyć więcej czynników w przyszłych badaniach związanych z ćwiczeniami i jedzeniem dla niemowląt. Będą to na przykład dieta matki w ciąży, a także jakość jej snu i stan psychiczny.