Uncategorized

Wczesne wykrycie raka za pomocą nowego badania krwi – badanie daje nadzieję na wczesną diagnozę

Rak jest jedną z głównych przyczyn śmierci. Co roku na raka umiera do 10 milionów ludzi. Najczęstsze śmiertelne nowotwory to rak płuc, rak żołądka, rak przełyku, rak okrężnicy i rak wątroby. Jednak nowe badanie krwi może teraz wykryć raka, zanim zostanie on wykryty przy użyciu konwencjonalnych metod diagnostycznych, według naukowców w niedawno opublikowanym badaniu chińsko-amerykańskim. Według nich istnieje 5 rodzajów raka, które można zidentyfikować za pomocą badań krwi.

Wcześnie wykryj raka za pomocą badania krwi

Wczesne wykrywanie i leczenie raka za pomocą nowego badania krwi

Jak donosi Nature Communications, krew została pobrana z ludzi. Kiedy pobrano krew, nie wykazywały żadnych objawów sugerujących raka. Jednak naukowcy odkryli raka u 91% uczestników badania poprzez badanie krwi. W ciągu najbliższych jednego do czterech lat choroba rozwinęła się u tych osób w przełyku, płucach, okrężnicy, wątrobie lub żołądku.

To wspaniała wiadomość, ponieważ wczesne wykrycie raka za pomocą badania krwi oznacza znacznie większą szansę na przeżycie, ponieważ odpowiednie środki można podjąć w odpowiednim czasie. Interwencje chirurgiczne w celu usunięcia guzów, radioterapia, leki lub inne metody leczenia mogą w ten sposób przynieść lepszy efekt.

Badanie daje nadzieję na lepsze badania przesiewowe w kierunku raka

Diagnozowanie raka za pomocą badania krwi – naukowcy publikują wyniki badań

Badanie obejmowało próbki krwi od ponad 600 osób. Są to część 120 000 uczestników 10-letniego (2007-2010) badania zdrowia w Chinach, w którym wszyscy uczestnicy byli regularnie pobierani i badani próbki krwi. Uczestnicy, u których w pewnym momencie zdiagnozowano raka (łącznie 191 osób), zostali następnie dokładniej przeanalizowani przy użyciu nowego testu na starych próbkach krwi sprzed jednego do czterech lat. Badanie krwi wykazało raka u 113 z tych pacjentów z dokładnością 88%.

Jak działa test na raka?

Próbki krwi do wczesnego wykrywania raka u pacjentów

Badanie krwi wykorzystuje coś, co nazywa się analizą metylacji DNA. Jest to proces biologiczny, który szuka identyfikatorów DNA, które są typowe dla niektórych rodzajów raka. Technologia wykorzystywana do wykrywania chorób bezobjawowych została opracowana przez ponad dekadę. Pomimo obiecujących wyników, należy przeprowadzić więcej, większych, długoterminowych badań, aby potwierdzić potencjał testu i pewnego dnia móc wcześnie zdiagnozować raka za pomocą badania krwi.

Badania, badanie krwi wykonał współautor Kun Zhang, dyrektor bioinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, który jest również udziałowcem Singlera Genomica, twórcy testu.

Szybciej odkrywaj raka i lepiej go leczy