Uncategorized

Walcz ze śmierdzącymi stopami za pomocą skarpetek pokrytych naukowo powłoką?

Naukowcy z Tajlandii opracowali niedawno skuteczną powłokę na śmierdzące stopy. Skarpetki pokryte nanocząstkami tlenku cynku (ZnO-NP) zostały przetestowane w rzeczywistych warunkach przez naukowców ze szpitala Siriraj na Uniwersytecie Mahidol w Tajlandii. Eksperyment wykazał, że taka kombinacja jest skuteczna nie tylko przeciwko nieprzyjemnemu zapachowi stóp, ale także przeciwko infekcjom bakteryjnym.

Trwają prace nad nowym lekarstwem na śmierdzące stopy

mężczyzna i kobieta siedzący na kanapie zirytowani zapachem stóp

Zapach stóp to wstydliwy stan, który ma negatywny wpływ na jakość życia. Jednak naukowcy z Royal Thai Airforce opracowali rozwiązanie poprzez skarpety, które początkowo były przeznaczone dla personelu wojskowego. Jednak potem odkryli, że antybakteryjna skuteczność ZnO-NP, wraz z ich bezpieczeństwem i kompatybilnością ze skórą człowieka, stanowią idealne połączenie dla tekstyliów, w tym skarpet. Wyniki wskazują zatem na skuteczność skarpet pokrytych tlenkiem cynku poprzez nanocząsteczki w zapobieganiu bromodozy i hamowaniu rozwoju keratolizy. Są to infekcje bakteryjne, które powodują nieprzyjemny zapach stóp. Tak więc taki rodzaj leczenia może stanowić nową opcję profilaktyki pierwotnej zarówno dla personelu wojskowego, jak i osób podatnych na te wstydliwe i niewygodne warunki.

piesek między ludzkimi stopami pod kołdrą

Aby uzyskać wyniki, przeprowadzono randomizowane, kontrolowane badanie metodą podwójnie ślepej próby z udziałem 148 kadetów w Thai Naval Rating School. Badanie wykazało, że skarpetki pokryte nanocząsteczkami tlenku cynku miały znacznie mniejszy zapach stóp w porównaniu do linii podstawowej. Porównano to z grupą skarpet niepowlekanych. Zauważyła bardziej intensywny zapach stóp, który miał silniejszy negatywny wpływ na jej codzienne życie. Odkryli również, że uczestnicy z niepowlekanymi skarpetami byli bardziej narażeni na rozwój keratolizy z wżerami niż uczestnicy ze skarpetami pokrytymi ZnO-NP.

Proste rozwiązanie na zapach stóp

Azjatka trzyma kobiecy but z brzydkim zapachem z powodu śmierdzących stóp

Podczas stażu jako oficer marynarki w wydziale medycznym autor badania odnotował dużą liczbę infekcji stóp wśród personelu wojskowego. Dlatego chciał znaleźć sposób na zapobieganie i leczenie tych infekcji grzybiczych i bakteryjnych oraz chorób z nimi związanych. Wcześniejsze badania wykazały już antybakteryjne właściwości nanocząstek tlenku cynku, dlatego zespół badawczy chciał przetestować skuteczność tak nowej technologii w praktyce.

kolorowe skarpetki zakładane obok butów sportowych na jasnym dywanie

Autorzy badania będą kontynuować badania z innymi tkaninami. Mają nadzieję, że w ten sposób będą leczyć i zapobiegać rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych w przyszłości. Badania był na wirtualnej konferencji „29. Kongres Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV)”.