Uncategorized

Suchy nos: wskazówki dotyczące pielęgnacji nosa i domowe sposoby na suchą błonę śluzową nosa

Uczucie kichania, swędzenia i pieczenia: Każdy, kto ma suchy nos, zna te objawy aż za dobrze. Zarówno zimą, jak i latem błona śluzowa nosa może wysychać pod wpływem pogody lub w wyniku choroby. A sucha błona śluzowa nosa nie może już spełniać swojego być może najważniejszego zadania, a mianowicie ochrony przed bakteriami i wirusami. Wtedy może się zdarzyć, że cząsteczki brudu i patogeny zakażą błonę śluzową nosa. Udzielimy Ci wskazówek dotyczących pielęgnacji nosa, których możesz użyć, aby utrzymać dobry klimat w nosie, i wyjaśnimy, które domowe środki zaradcze naprawdę działają.

Jaką przyczynę może mieć suchy nos?

Suche końcówki śluzówki nosa do pielęgnacji nosa zimą

Błona śluzowa nosa to skomplikowany narząd, który ma ważne zadanie: ogrzewa powietrze, którym oddychamy, gdy na zewnątrz jest zimno. Nawilżone, oczyszczone i ciepłe powietrze szybciej dostaje się do naszych płuc. Błona śluzowa nosa wraz z włoskami spełnia jeszcze jedną funkcję: odfiltrowuje cząsteczki brudu, bieguny, wirusy i bakterie. Suchy nos szybko prowadzi do tego, że tworzy się mniej śluzu, co ma chronić nas przed szkodliwymi patogenami i kurzem. Konsekwencje są niedługo: jeśli bariera ochronna nie działa prawidłowo, może to prowadzić do zapalenia, zatkanego nosa i nieprzyjemnych odczuć. Dlatego ważne jest zwilżenie błony śluzowej nosa. Większość lekarzy zaleca leczenie go w odpowiednim czasie, nie myląc suchego nosa z tymczasowym objawem, który sam zniknie. Na szczęście istnieje wiele sztuczek i domowych środków, które mogą pomóc w przypadku suchego nosa. Jednak ważne jest poznanie dokładnej przyczyny suchości błony śluzowej nosa. Podajemy kilka możliwych przyczyn:

Sucha błona śluzowa nosa, przegląd przyczyn

1. Pogoda i klimat w pomieszczeniu: Suche powietrze jest najczęstszą przyczyną suchości błony śluzowej nosa. Ale może też przyczynić się silny wiatr. Co zaskakujące, zarówno zimne powietrze o ujemnych temperaturach, jak i gorące powietrze o temperaturze powyżej 30°C może mieć negatywny wpływ na wrażliwy narząd. Suchy nos w zimie nie jest niczym niezwykłym dla większości ludzi, głównie dlatego, że powietrze w pomieszczeniu jest zwykle zbyt suche, a wiatr na zewnątrz smaga twarz zimnym powietrzem.

2. Kto zbyt często czyści nos, usuwa warstwę ochronną z błony śluzowej nosa i zapobiega tworzeniu się nowej bariery ochronnej. Dlatego zależy to od odpowiedniej pielęgnacji nosa, która gwarantuje nawilżenie błony śluzowej nosa. Nie należy jednak przesadzać. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega właściwa pielęgnacja nosa.

Katar sienny u alergików, dzięki czemu można złagodzić objawy

3. Alergicy często cierpią na suchy nos. Układ odpornościowy osób dotkniętych chorobą jest zbyt wrażliwy na pyłki, kurz i inne bodźce. Często sezonowy alergiczny nieżyt nosa występuje u większości osób wiosną i późnym latem, kiedy pyłek unosi się w powietrzu. Rezultatem jest irytujący katar sienny, który można leczyć specjalnymi lekami przepisanymi przez lekarza.

4. Przeziębienia w chorobach górnych dróg oddechowych. Przeziębienie wiosną i latem wskazuje na reakcję alergiczną, ale zimą przyczyna jest zwykle inna. Każdego roku krąży wiele wirusów, które mogą powodować choroby górnych dróg oddechowych. Objawem tego jest katar, który zwykle nie trwa dłużej niż tydzień. Również w tym przypadku wilgotna błona śluzowa nosa odgrywa decydującą rolę i może dodatkowo przyspieszyć poprawę.

Przyczyny wysuszenia błony śluzowej jamy ustnej zimą

5. Dla wielu kobiet suchy nos jest jednym z objawów menopauzy. W tym okresie spada poziom estrogenów, co może powodować suchość błony śluzowej nosa. Jeśli w rezultacie nos zostanie zablokowany, pomóc mogą tylko domowe środki i niektóre aerozole do nosa.

6. Ci, którzy cierpią na brak płynów, często borykają się z suchym nosem. Jeśli organizm nie jest odpowiednio zaopatrywany w wodę, nie może tworzyć wilgotnej warstwy ochronnej. Nos wysycha i jesteśmy znacznie bardziej podatni na patogeny.

7. Suchy nos może mieć również inne przyczyny. Czasami jest to objaw upośledzenia funkcji tarczycy. W takim przypadku ważne jest, aby udać się do lekarza i zasięgnąć porady. Nawet jeśli zatkany nos jest przejściową dolegliwością, często konieczne jest leczenie choroby.

Suchy nos, co robić?

Utwardź suchy nos za pomocą wskazówek dotyczących pielęgnacji nosa herbacianego

Pierwszym krokiem do złagodzenia dyskomfortu jest wczesne zidentyfikowanie przyczyny suchego nosa. Tylko wtedy możesz właściwie leczyć objaw. Wyjaśniamy, w jaki sposób możesz samodzielnie zidentyfikować przyczynę i kiedy musisz udać się do lekarza. Mamy też kilka domowych przepisów na lekarstwa, które mogą pomóc.

Jeśli odczuwasz suchą błonę śluzową nosa, może to być spowodowane przegrzaniem Pielęgnacja nosa z nawilżaczem, aby zapobiec wysuszeniu błony śluzowej nosa w nocy

Jeśli błona śluzowa nosa wysycha tylko zimą, może to być spowodowane pogodą i ogrzewającym powietrzem. W takich przypadkach może pomóc nawilżacz. A nawet jeśli suchość nosa cierpisz tylko w nocy, zimą nawilżaj powietrze w pomieszczeniu również w dzień. Bo tak naprawdę nie ma sensu, jeśli twoja błona śluzowa nosa wysycha w biurze przez cały dzień, a potem wieczorem włączasz nawilżacz na 1-2 godziny w domu. Opcjonalnie można również postawić na grzałkę garnek z wodą. Są tu dwie opcje: możesz znaleźć kompaktowy nawilżacz do stołu w sklepach lub możesz wieczorem wdychać parę ze słoną wodą lub ziołami. Pomocna może być również regularna wentylacja w zimnych porach roku. Tutaj dostępna jest przerywana wentylacja, w której na krótko otwierasz okno. Wentyluj co 3-4 godziny, aby uzyskać najlepsze możliwe rezultaty. Dodatkowo należy zadbać o to, aby temperatura pomieszczenia w części dziennej wynosiła od 20° do 23° Celsjusza, a w sypialniach od 18° do 20°.

Jeśli czujesz zatkany nos na zewnątrz, gdy idziesz na spacer, zwłaszcza zimą: może to być spowodowane zimnym powietrzem i wiatrem Suchy nos na zewnątrz i ochrona przed silnymi wiatrami zimą

Co zrobić, gdy nos jest suchy, a dzieje się to dopiero po spacerze w zimnych porach roku? Możesz chronić nos przed zimnym powietrzem, owijając usta szalikiem. Możesz również leczyć suchy nos oliwą z oliwek od wewnątrz. Przed wyjściem wlej do nosa 3-4 krople oliwy z oliwek i delikatnie ściśnij nozdrza. Postaraj się stworzyć płynne przejście między zimnem a ciepłem we własnym domu. Na przykład możesz ustawić ogrzewanie na 20 ° Celsjusza przed wyjściem.

Jeśli masz alergię, lekarz może przepisać leki łagodzące dyskomfort. Zwykle pomagają spraye zmniejszające przekrwienie nosa. Możesz wziąć to maksymalnie przez 5-6 dni. Po tym istnieje ryzyko, że organizm powoli przyzwyczai się do ich aktywnych składników. Po terapii można zwilżyć błonę śluzową nosa domowymi środkami. Alergicy powinni też pić więcej wody – tj. 2 litry dziennie. Powód tego jest bardzo prosty: Twój nos wysycha szybciej, jeśli masz katar sienny. Aby błona śluzowa nosa mogła się zregenerować i utworzyć nową warstwę ochronną, potrzebuje płynu.

 Właściwa pielęgnacja nosa przy przeziębieniach

Suchy nos Co robić Wskazówki dotyczące pielęgnacji nosa zimą

Jeśli masz przeziębienie, możesz poczekać 3-4 dni i zobaczyć, czy objawy same ustąpią. Jeśli jednak masz suchy nos przez ponad tydzień, który również sprawia wrażenie zatkanego nosa, powinieneś zasięgnąć porady lekarza. Najlepiej potrafi ocenić, czy przyczyną jest samo przeziębienie, czy infekcja bakteryjna. Powinieneś również skonsultować się z lekarzem, jeśli twoja zdolność węchowa również spada lub twój nos krwawi. W międzyczasie płukanie nosa słoną wodą może złagodzić objawy.

Suchy nos w nocy: co można zrobić z suchą błoną śluzową nosa w nocy

Jeśli cierpisz na suchy nos w nocy, powinieneś zastanowić się, czy temperatura w pomieszczeniu jest naprawdę odpowiednia. Dwie możliwe przyczyny suchości błony śluzowej królika to: 1) zimno 2) zbyt suche powietrze. Te małe sztuczki pomogą ci: przewietrzyć pomieszczenie przed pójściem spać i ustawić termostat na poziom 2 (temperatura pokojowa między 16 ° a 20 ° Celsjusza)

Suchy nos u niemowląt: roztwór soli może pomóc

Katar u niemowląt, co powinni robić rodzice Wskazówki dotyczące pielęgnacji nosa

Niemowlęta i małe dzieci często doświadczają suchego i zatkanego nosa, ponieważ przewody łączące uszy i nos są nadal zbyt wąskie. Zawsze, gdy maluchy są przeziębione i o ile lekarz nie zaleci inaczej, możesz samodzielnie przygotować roztwór soli fizjologicznej. Do rondla wlać 1 litr wody i zagotować. Gotuj wodę przez 5 minut, a następnie dodaj 1 łyżeczkę soli. Zdejmij rondel z kuchenki i pozwól solance ostygnąć w temperaturze pokojowej. Następnie wlej je do butelek z pipetami i wlej 1-2 krople do nosa dziecka. Aby zapobiec wysychaniu błony śluzowej nosa, możesz napełnić 1 miskę letnią wodą i umieścić ją na grzałce. Możesz również użyć nawilżaczy lub zabrać dziecko do łazienki i uruchomić gorącą wodę pod prysznicem. Pod żadnym pozorem nie myj dziecka gorącą wodą, w przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia! Dziecko powinno wdychać parę tylko przez kilka minut.

Suchy nos: domowe środki, które naprawdę pomagają

Utrzymuj błonę śluzową nosa i jak zrobić własny roztwór soli do płukania nosa

Najpierw oczyść nos irygacją do nosa. Opłucz je solą fizjologiczną, aby pozbyć się brudu i nadmiaru śluzu. W aptekach można również znaleźć spraye do nosa z wodą morską, które są szczególnie skuteczne i mają lekkie działanie antybakteryjne. Większość z tych sprayów nadaje się do codziennego użytku, ponieważ nie zawierają innych składników aktywnych poza solą morską. Nie przesadzaj – czyść nos 2-4 razy w tygodniu. Rób regularne 10-dniowe przerwy, aby umożliwić regenerację błony śluzowej. Płukanie do nosa nie jest zalecane na przeziębienia, ale dla alergików jest bardzo pomocne.

Oliwa z oliwek może pomóc przy suchym, chrupiącym nosie. Włóż 1-2 krople do nosa i masuj nozdrza. Nie należy stosować oliwy z oliwek z kroplami do nosa, ponieważ może to zmniejszyć ich skuteczność.

Zwilżyć nos codziennie w zimie pić herbatę

Pij codziennie 4-5 filiżanek herbaty ziołowej na przeziębienie. Spróbuj najpierw wdychać parę z herbaty, a następnie ją wypić. Staraj się zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wody. Potrzebujesz 1,5-2,5 litra wody dziennie, zwłaszcza przy przeziębieniu.

Wilgotność w sypialni powinna wynosić od 60% do 70%. Najszybszym sposobem regulacji jest użycie nawilżacza powietrza, ale można też np. położyć kilka sztuk mokrej odzieży na grzejniku w sypialni.

Rośliny domowe mogą regulować klimat w pomieszczeniach. W naturalny sposób nawilżają powietrze, ponieważ kierują wodę do nawadniania z powrotem do pomieszczenia. Filtrują również istniejące wcześniej toksyny z powietrza. Odpowiednimi gatunkami roślin są zazwyczaj wiecznie zielone gatunki egzotyczne, takie jak palma bambusowa, smocze drzewo lub figowiec płaczący. Są dość łatwe w utrzymaniu i mało wymagające pod względem lokalizacji. Dlatego nadają się zarówno do dużych pomieszczeń mieszkalnych, jak i małych salonów. W sypialni możesz postawić orchideę na stoliku nocnym lub na parapecie. W przeciwieństwie do innych roślin, nocą uwalnia tlen i pochłania CO2. Dzięki temu możesz cieszyć się zdrowym snem.