Uncategorized

Spanie z poduszką lub bez – co jest zdrowe, a co niezdrowe w zależności od pozycji do spania?

Niektórzy nie mogą się bez tego obejść, inni nie – poduszka jest towarzyszem w łóżku, co czasami jest dość wątpliwe. Bo niektórzy twierdzą, że lepiej spać bez poduszki, a inni uważają, że poduszka jest dobra dla kręgosłupa. Ale co jest teraz? Czy spać z poduszką czy bez??

Spanie bez poduszki lub z poduszką – kwestia komfortu i pozycji do spania

Spanie bez poduszki lub z - zalety i wady dla kręgosłupa

Jak już wspomniano, dla wielu osób po prostu wygodniej jest z dużą, przytulną poduszką. W niektórych pozycjach do spania okazuje się jednak niekorzystna, w innych korzystniejsza dla kręgosłupa. I do tego właśnie służy poduszka – do podparcia szyi, a zwłaszcza kręgosłupa. Centrum Medyczne Uniwersytetu Rochester przeprowadziło badanie na ten temat.

Nakładka na żołądek

Okazało się, że spanie bez poduszki jest zdrowsze dla tych, którzy śpią na brzuchu. Dzieje się tak dlatego, że kręgosłup przybiera w tej pozycji rozluźniony kształt, w którym kręgi nie naciskają na krążki międzykręgowe. Kręgosłup jest w stosunkowo normalnej pozycji. Jednak spanie na brzuchu niekoniecznie jest wskazane, ponieważ w tej pozie szyja jest przekręcona na bok, co z kolei ją obciąża.

Śpij na brzuchu bez poduszek dla naturalnego kształtu kręgosłupa

Ale jeśli w ogóle nie możesz się obejść bez spania na brzuchu, powinieneś przynajmniej pominąć poduszkę. Wyobraź to sobie tylko w przenośni: jeśli głowa leży na poduszce, nieważne jak płaska, szyja również jest ponownie uniesiona i wygięta do tyłu, co oznacza nienaturalną pozycję dla kręgosłupa. Ścięgna, mięśnie i stawy są rozciągane i ciągnięte. Zamiast tego użyj poduszki, aby lekko unieść brzuch i biodra. W ten sposób kręgosłup zostaje odciążony.

Niezależnie od tego, czy śpisz z poduszką czy bez, jeśli jesteś we właściwej pozycji do spania, kręgosłup musi być wyprostowany

Śpij bez poduszek – podkłady boczne i podkłady na plecy

A czy spanie bez poduszki jest niezdrowe, jeśli wolisz inną pozycję do spania? Nie obowiązuje tu zasada, że ​​spanie bez poduszki jest zdrowsze. Zwłaszcza ci, którzy śpią na boku, potrzebują podparcia dla szyi, ponieważ w przeciwnym razie kręgosłup szyjny ugina się lekko w dół, a to może nawet prowadzić do bólu szyi. Zamiast tego poduszka o odpowiedniej wysokości zapewnia naturalną (w kształcie litery S) i przede wszystkim zrelaksowaną pozycję kręgosłupa. Dlatego ważne jest, aby nie wybierać poduszki, która jest za wysoka lub za niska.

Jeśli masz ból szyi, śpij z poduszką lub bez?

Jeśli masz ból szyi, śpij z poduszką lub bez

Więc jeśli masz ból szyi i przeważnie śpisz na brzuchu, może to być związane z poduszką. Jeśli śpisz bez poduszki, możesz złagodzić dyskomfort. Ale sama pozycja może również powodować ból szyi. Jak już wspomniano, mięśnie są ciągnięte przez bok leżący na głowie.

Niewłaściwa poduszka może również powodować ból w innych pozycjach. Jeśli szyja nie jest odpowiednio podparta, mięśnie nie mogą się rozluźnić, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do bólu. Ponieważ jednak nie ma odpowiednich badań na ten temat (do tej pory zbadano tylko właściwe rodzaje poduszek dla każdej pozycji do spania, ale nie to, czy spanie bez poduszki jest niezdrowe lub zdrowe), przed podjęciem decyzji o usunięciu należy skonsultować się z lekarzem. poduszka do wygnania z sypialni.

Spanie bez poduszki na brzuchu – wskazówki

Śpij na brzuchu bez poduszki, ale z podparciem pod brzuchem

Jeśli w przyszłości zdecydujesz się zrezygnować z poduszki, powinieneś stopniowo przyzwyczajać do niej swoje ciało. Jest to szczególnie ważne, jeśli w przeszłości zawsze używałeś poduszki. Należy zwrócić uwagę na następujące, aby nie obciążać niepotrzebnie kręgosłupa, w tym szyi i pleców:

Zmniejszaj wysokość krok po kroku

Nie zostawiaj poduszki na noc tylko dlatego, że w końcu chcesz spać bez poduszki. Zamiast tego weź koc lub ręcznik i złóż go kilka razy. Śpisz na nim kilka nocy, po czym stopniowo rozkładasz go w mniejszych odstępach czasu. W ten sposób nagła różnica również nie zakłóci Twojego snu.

Złe i dobre pozycje do spania z wykorzystaniem poduszek na głowę i ciało

Śpij zdrowo lub nie śpisz bez poduszki?

Jak już wspomniano, poduszka polecana jest również w pozycji na brzuchu – tylko nie pod głową, ale pod miednicą i brzuchem. Jeśli leżysz na plecach, korzystasz nie tylko z podparcia głowy, ale także z umieszczenia drugiej pod kolanami. Z drugiej strony, jeśli śpisz na boku, najlepiej dodać do poduszki jeszcze jedną poduszkę. Umieść to między nogami na poziomie kolan. Na pewno od razu zauważysz różnicę!

Materac również odgrywa pewną rolę

Wygodny i spokojny sen nie może zależeć od samej poduszki. Zwłaszcza gdy śpisz na brzuchu (ale nie tylko), materac nie powinien być zbyt miękki, bo wtedy kręgosłup opada i jest to nienaturalna pozycja. Skorzystaj więc z fachowej porady przy zakupie materaca.

Wniosek

Śpij zdrowo lub niezdrowo bez poduszki - co jest właściwe w jakiej pozycji

Dlatego nie zaleca się spania bez poduszki, nawet jeśli oznacza to, że poduszka jest używana w innej pozycji. Podczas gdy zyskujesz korzyści z poduszki w pozycji bocznej i leżącej, głowa i szyja nie powinny być dodatkowo unoszone przez poduszkę w pozycji brzucha. We wszystkich przypadkach zalecane są poduszki pod brzuch, miednicę i kolana lub między nogami, w zależności od pozycji do spania.

Ból szyi i pleców może, ale nie musi być wynikiem niewłaściwej poduszki

Ból szyi lub pleców może być spowodowany niewłaściwym użytkowaniem poduszki, ale może być również spowodowany innymi przyczynami. W niektórych przypadkach spanie bez poduszki może okazać się nie tylko niezdrowe, ale nawet niebezpieczne (w tym przy chorobach kręgosłupa). Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed unikaniem poduszki.

Leżąc na plecach lub na boku szyję należy podeprzeć odpowiednią poduszką

Można znaleźć badanie z University of Rochester Medical Center tutaj.