Uncategorized

Siwe włosy i stres: połączenie między nerwami a komórkami macierzystymi

Naukowcy znaleźli dowody wskazujące na odwieczne anegdoty, że stres powoduje siwienie włosów. Naukowcy odkryli, że typy nerwów u myszy biorące udział w reakcji walki lub ucieczki trwale uszkadzają pigmentujące komórki macierzyste w mieszku włosowym. Wyniki poszerzają naszą wiedzę na temat wpływu stresu na organizm. To także pierwszy krok w blokowaniu negatywnych skutków stanów stresowych.

Jak rozwijają się siwe włosy??

siwe włosy z powodu stresu badanie komórek macierzystych układu nerwowego

Anegdoty od dawna kojarzą stresujące doświadczenia ze zjawiskiem siwienia włosów. Teraz po raz pierwszy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda dowiedzieli się dokładnie, jak przebiega ten proces. Ponieważ stres wpływa na całe ciało, naukowcy musieli najpierw zawęzić, który system organizmu odpowiada za związek między stresem a kolorem włosów. Zespół najpierw postawił hipotezę, że stres wywołuje atak immunologiczny na komórki produkujące pigment. Kiedy myszy pozbawione komórek odpornościowych nadal wykazywały siwe włosy, naukowcy zwrócili się do hormonu kortyzolu. Ale to też okazało się ślepą uliczką.

"Stres zawsze zwiększa poziom hormonu kortyzolu w organizmie, więc pomyśleliśmy, że może on odgrywać pewną rolę", powiedział starszy autor Ya-Chieh Hsu, profesor łodyg w Alvin i Esta Star Cell and Regenerative Biology na Harvardzie. "Co zaskakujące, kiedy myszy nie były w stanie wytwarzać hormonów podobnych do kortyzolu, ich włosy nadal siwieły pod wpływem stresu."

mieszki włosowe pod mikroskopem powstawanie siwych włosów

Po tym, jak zespół systematycznie eliminował różne możliwości, naukowcy skupili się na współczulnym układzie nerwowym. Odpowiada za reakcję organizmu na walkę lub ucieczkę. Nerwy współczulne rozgałęziają się w każdym mieszku włosowym na skórze. Naukowcy odkryli, że stres powoduje, że nerwy uwalniają chemiczną norepinefrynę. Jest to wchłaniane przez pobliskie, pigmentujące komórki macierzyste. Naukowcy stwierdzili, że odkrycie podkreśla negatywne skutki uboczne, skądinąd ochronnej reakcji ewolucyjnej.

"Ostry stres, szczególnie reakcja na walkę lub ucieczkę, tradycyjnie uważa się za korzystny dla przetrwania zwierzęcia. W tym przypadku jednak ostry stres prowadzi do trwałego wyczerpania komórek macierzystych", powiedział postdoktor Bing Zhang, główny autor badania.

Znalezienie przyczyny siwych włosów

kobieta patrzy na swoje siwe włosy w lustrze

Aby powiązać stres z siwieniem włosów, naukowcy zaczęli najpierw od reakcji całego ciała. Stopniowo badali poszczególne układy narządów, interakcje między komórkami i wreszcie dynamikę molekularną. Proces ten wymagał różnorodnych narzędzi badawczych, w tym metod manipulowania narządami, nerwami i receptorami komórkowymi.

Wyniki mogą pomóc rzucić światło na szerszy wpływ stresu na różne narządy i tkanki. To zrozumienie utoruje drogę nowym badaniom próbującym modyfikować lub blokować szkodliwe skutki takiego przeciążenia.

mężczyzna szuka siwych włosów i patrzy na siebie w lustrze

"Rozumiejąc dokładnie, w jaki sposób stres wpływa na komórki macierzyste i jak regenerują się pigmenty, położyliśmy podwaliny pod zrozumienie, w jaki sposób stres wpływa na inne tkanki i narządy w ciele. Zrozumienie, w jaki sposób nasze tkanki zmieniają się pod wpływem stresu, jest pierwszym krytycznym krokiem w kierunku możliwego leczenia, które może zatrzymać lub odwrócić szkodliwe skutki stresu. Musimy iść nasze badanie wciąż dużo się uczę."