Uncategorized

Pokarmy Omega 3 chronią mózg przed zanieczyszczeniem powietrza

Starsze kobiety, które jedzą jedną lub dwie porcje ryb lub skorupiaków tygodniowo, mogą spożywać wystarczającą ilość pokarmów omega-3. W ten sposób mogłyby przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia powietrza na mózg. To wynik nowego badania. Naukowcy odkryli, że starsze kobiety, które mieszkały na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, te, które miały najniższy poziom kwasów omega-3 we krwi, miały większy skurcz mózgu niż kobiety o najwyższych stężeniach.

Ochrona mózgu dzięki pokarmom omega 3

źródła żywności omega 3 z ochroną mózgu przed zanieczyszczonym powietrzem

Ryby są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i łatwo je włączyć do diety. Wyniki wcześniejszych badań pokazują również, że kwasy tłuszczowe omega-3 zwalczają stany zapalne i utrzymują strukturę mózgu w starzejących się mózgach. Z tego powodu naukowcy odkryli, że zmniejszają uszkodzenia mózgu powodowane przez neurotoksyny, takie jak ołów i rtęć. Autorzy badania zbadali zatem, czy kwasy tłuszczowe z żywności omega 3 mogą mieć działanie ochronne przed drobnymi cząsteczkami pyłu w zanieczyszczonym powietrzu. W badaniu wzięło udział 1315 kobiet w średnim wieku 70 lat. Na początku badania badani nie mieli demencji. Kobiety wypełniły również ankiety dotyczące diety, aktywności fizycznej i historii choroby.

kwasy tłuszczowe omega 3 w kształcie małej ryby w kapsułkach dodatek odżywczy

Naukowcy wykorzystali Kwestionariusz Żywienia, aby obliczyć średnią ilość ryb spożywanych przez każdą kobietę tygodniowo, w tym ryby grillowane lub pieczone, konserwy, sałatki z tuńczyka i niesmażone skorupiaki. Nie uwzględniono smażonych ryb, ponieważ badania wykazały, że smażenie uszkadza kwasy tłuszczowe omega-3. Uczestnicy otrzymali badania krwi. Naukowcy zmierzyli ilość kwasów tłuszczowych omega-3 w ich czerwonych krwinkach i podzielili kobiety na cztery grupy na podstawie ilości kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi. Zespół wykorzystał adresy zamieszkania kobiet, aby określić ich średnie trzyletnie narażenie na zanieczyszczenie powietrza. Następnie uczestnicy przeszli skany mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI). W ten sposób można było zmierzyć objętość istoty białej, która składa się z włókien nerwowych. Włókna te wysyłają sygnały w całym mózgu. Uwzględniono również hipokamp, ​​część mózgu połączoną z pamięcią.

winiki wyszukiwania

ilustracja wpływu zanieczyszczenia powietrza na mózg przeciwdziałanie żywności omega 3

Po dostosowaniu do wieku, wykształcenia, palenia i innych czynników, które mogą wpływać na kurczenie się mózgu, naukowcy odkryli, że kobiety z najwyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi miały więcej istoty białej. Miały one 410 centymetrów sześciennych istoty białej w porównaniu do 403 centymetrów sześciennych dla grupy o niskiej zawartości kwasów tłuszczowych. Naukowcy odkryli, że na każdy kwartał wzrostu zanieczyszczenia powietrza średnia objętość istoty białej zmniejszyła się o 11,52 cm3 u osób z niższym poziomem omega-3 i 0,12 cm3 u osób z wyższym poziomem. Kobiety z najwyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi miały również większe ilości hipokampu.

dieta ketogeniczna stek z łososia z warzywami

Ponieważ oddzielne badania wykazały, że niektóre rodzaje ryb mogą zawierać toksyny środowiskowe, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o rodzajach ryb przed dodaniem większej ilości ryb do swojej diety. Jednym z ograniczeń badania było to, że większość uczestników stanowiły starsze białe kobiety. Wyników nie można zatem przenieść na inne osoby. Ponadto naukowcy mogli: badania badać tylko narażenie na późniejsze zanieczyszczenie powietrza, a nie narażenie we wczesnym lub średnim okresie życia. Dlatego przyszłe badania powinny dotyczyć narażenia na zanieczyszczenie powietrza w ciągu życia człowieka.