Uncategorized

Podgrzewana maska ​​przeciw koronawirusowi opracowywana przez inżynierów w USA

Zespół naukowców ma nadzieję pójść o krok dalej niż tradycyjna ochrona twarzy i odfiltrować koronawirusy przez podgrzewaną maskę. Stworzony w ten sposób projekt ma teraz na celu dezaktywację wirusów za pomocą samodzielnie generowanego ciepła w sieci wykonanej z miedzi. Zaawansowana technologicznie maska, zaprojektowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT), nie wygląda jednak zwyczajnie.

Czy maska ​​grzewcza może chronić przed COVID-19??

przyszła, zaawansowana technologicznie ochrona twarzy z neoprenu wykorzystuje ciepło do filtrowania koronawirusów

Wykazano, że maski na twarz skutecznie odfiltrowują wirusy, takie jak wirus SARS-CoV-2, zmniejszając w ten sposób ryzyko infekcji. Jednak w nieco dystopijnej rzeczywistości 2020 roku zespół naukowców wyszedł poza wszechobecną maskę N95. Inżynierowie zaprojektowali podgrzewaną maskę, która wykorzystuje miedziany element grzewczy do dezynfekcji powietrza w kontakcie. Jeśli wytrzyma prawdziwe testy, taka osłona twarzy może oznaczać milionowe zmniejszenie liczby cząsteczek wirusa. Jednak sprawia, że ​​​​nosiciel wygląda trochę jak postać z kreskówek o imieniu Bane z serii Batman. Ten agresywny wygląd częściowo wynika z technologii podgrzewania otaczającego powietrza do około 90 °C. Gdy osoba nosząca maskę robi wdechy i wydechy, powietrze wielokrotnie przepływa przez siatkę. W ten sposób wszystkie cząsteczki wirusa w powietrzu są spowalniane i neutralizowane przez siatkę i wysokie temperatury.

neutralizacja cząsteczek wirusa sars cov 2 w powietrzu za pomocą miedzianego elementu grzejnego w masce ochronnej

Taka maska ​​może być przydatna zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i ogółu społeczeństwa w sytuacjach, w których trudno byłoby osiągnąć dystans społeczny, na przykład w zatłoczonym autobusie. Naukowcy rozpoczęli projektowanie prototypów i mają nadzieję, że wkrótce je przetestują. Opisałeś nową koncepcję i projekt w artykule i opublikowałeś w Internecie. Kiedy MIT zamknięto w marcu, profesor inżynierii chemicznej Michael Strano i jego doktorant Samuel Faucher postanowili się tym zająć. Obaj badacze są autorami artykułu. Razem zwrócili się do starszych badań, aby wymyślić pomysły na taką maskę do twarzy nowej generacji. Strano i jego zespół postanowili zaprojektować maskę, która nie tylko broniłaby użytkownika i innych przed Covid-19, ale mogłaby całkowicie powstrzymać rozprzestrzenianie się cząsteczek wirusa.

Wdychaj i wydychaj medycznie sterylne powietrze

ochrona przed koronawirusem z maską i rękawiczkami

Zaprojektowana przez nich maska ​​jest więc zupełnie inna od typowej trójwarstwowej maski ochronnej. Całość zawiera grzałkę oraz miedziane sitko. Pomysł polega na tym, że powietrze, które jest wprowadzane przez podgrzewaną maskę z zewnątrz, przepływa przez podgrzewaną miedzianą siatkę. Miedź znana jest ze swoich właściwości przeciwwirusowych i antybakteryjnych. Zasadniczo tworzy środowisko, w którym taki mikrobiom i zarazki po prostu nie mogą się rozwijać. Odwrotnie, powietrze wydychane przez użytkownika jest przepuszczane przez ogrzewany element ze względów higienicznych, zanim zostanie ponownie uwolnione na zewnątrz. Takie podejście może być niepodobne do żadnej innej maski filtrującej na rynku ze względu na dezynfekcję termiczną.

nowy typ maski grzewczej przeciwko koronawirusowi prototyp zaprojektowany przez inżynierów

Na podstawie ich modeli, które nie zostały jeszcze przetestowane klinicznie, szacują badaczy, że jej podgrzewana maska ​​doprowadziłaby do milionowego spadku cząsteczek wirusa. Ze względu na cykliczny charakter ludzkiego oddechu wyjaśniają, że cząsteczki mogą przechodzić przez miedzianą siatkę więcej niż jeden raz, zwiększając prawdopodobieństwo ich neutralizacji. Mimo to pozostaje pytanie: w jaki sposób coś, co jest tak gorące, że w kontakcie z komórkami wirusa może bezpiecznie leżeć na twojej twarzy? Aby rozwiązać ten problem, naukowcy zastosowali rodzaj ultraizolującego materiału zwanego neoprenem, który jest odporny na ciepło w temperaturach do 135°C. Kiedy miedź się nagrzewa, neopren izoluje użytkownika. Jednocześnie powietrze, którym oddychają, byłoby teoretycznie wystarczająco schłodzone, aby było wygodne.