Uncategorized

Podgrzać wodę na herbatę w kuchence mikrofalowej czy w czajniku? Co jest lepsze?

Amerykański samouczek TikTok o tym, jak się przygotować "Brytyjska herbata", który stał się wirusowy w czerwcu, wprawił Brytyjczyków w przerażenie – głównie z powodu kontrowersyjnego używania kuchenki mikrofalowej zamiast czajnika do podgrzewania wody na herbatę. Teraz naukowcy pogrążyli się w debacie, najwyraźniej potwierdzając to, co wielu Brytyjczyków instynktownie wiedziało od lat: woda podgrzewana w kuchence mikrofalowej to po prostu nie to samo.

Mikrofale podgrzewają płyny nierównomiernie, więc płyn w górnej części pojemnika jest znacznie gorętszy niż płyn na dnie – stwierdził zespół chińskich naukowców. Jej badanie zostało opublikowane we wtorek w czasopiśmie "AIP Advances z Amerykańskiego Instytutu Fizyki" wydany.

Podgrzewanie wody na herbatę w czajniku jest lepsze

Gdy płyn jest podgrzewany, źródło ogrzewania – na przykład kuchenka lub czajnik elektryczny – zwykle ogrzewa pojemnik od dołu. W ten sposób zachodzi proces konwekcji, w którym gorąca ciecz unosi się i ogrzewa chłodniejsze obszary na górze. To ostatecznie prowadzi do jednolitej temperatury w całym pojemniku.

Mikrofale wykorzystują fale elektromagnetyczne do podgrzewania żywności i płynów. Ponieważ to pole elektryczne ogrzewa wodę ze wszystkich stron (nie tylko od dołu), proces konwekcji nie zachodzi, a ciecz na górze pojemnika jest znacznie gorętsza niż ciecz poniżej.

Mikrofale podgrzewają płyny nierównomiernie, więc płyn jest znacznie gorętszy w górnej części pojemnika

Naukowcy z Uniwersytetu Elektronicznego & Technology of China powiedział, że być może znaleźli rozwiązanie tego problemu. Opracowali siedmiocentymetrową srebrną metalową pokrywę, która ma zmniejszyć pole elektryczne u góry i doprowadzić do bardziej równomiernej temperatury.

Chociaż wydaje się to sprzeczne z wieloletnią radą, aby nie wkładać metali do kuchenki mikrofalowej, Baoqing Zeng, jeden z autorów badania, powiedział, że tak. "nadal bezpieczny" i podobne konstrukcje metalowe były bezpiecznie używane w garnkach do gotowania na parze mikrofalowych i urządzeniach do gotowania ryżu.

Podgrzej wodę na herbatę w kuchence mikrofalowej

Czy to kończy debatę na temat najlepszego sposobu na herbatę? Niestety nie. Podczas gdy czajniki mogą podgrzewać wodę bardziej równomiernie, inne badania naukowe wykazały, że mikrofale mogą lepiej wyciągać z herbaty korzystne związki, takie jak katechiny, kofeina i teanina. Katechiny zielonej herbaty (Camellia sinensis) to silne przeciwutleniacze, które mają potencjalne korzyści zdrowotne.

Więc co to ma być? Szybciej podgrzać wodę na herbatę w kuchence mikrofalowej czy w czajniku? Decyzja jest twoja.

Podgrzewanie wody na herbatę w czajniku jest lepsze