Uncategorized

Odżywianie surową żywnością – które pokarmy nie są do tego odpowiednie?

Dieta surowa stała się prawdziwym trendem żywieniowym. Składa się z surowej żywności, z której ludzie mogą lepiej korzystać dzięki wszystkim zawartym w nich składnikom odżywczym. Chociaż ten rodzaj diety ma pewne sprzeczności w zakresie zagrożeń dla zdrowia, coraz więcej osób na nią decyduje. Są jednak produkty, których nigdy nie należy jeść na surowo, a oto kilka z nich.

Produkty nieodpowiednie do żywienia surowej żywności

surowe warzywa jak marchew kalafior i zielona fasolka dieta wegańska

Niektóre naturalne produkty, których nie powinieneś jeść na surowo, to warzywa, takie jak ziemniaki, bakłażan i fasola. Tak więc, jeśli chodzi o ziemniaki, są one niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ zawierają solaninę. W dużych dawkach substancja ta staje się toksyczna i może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Objawy to ból głowy, ból brzucha, gorączka oraz wymioty i biegunka. Bakłażany są w rzeczywistości niskokaloryczne, przeciwutleniające warzywo i mogą neutralizować wolne rodniki.

Surowe bakłażany i inne warzywa na blasze gotowe do pieczenia

Zmniejszy to ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i niektórych rodzajów raka. Jednak bakłażany zawierają również solaninę, co oznacza, że ​​należy je zawsze spożywać po ugotowaniu. Prawdziwi sojusznicy zdrowia, czerwona fasola jest bogata w białko, błonnik i przeciwutleniacze. Jednakże, jeśli spożyjesz te surowe, stają się one szkodliwe dla zdrowia z powodu fitohemaglutyniny. Jest to substancja, która w dużych dawkach staje się toksyczna i powoduje problemy żołądkowo-jelitowe.

Boczniaki na papierze do pieczenia nie nadają się na surowe jedzenie ze względu na toksyczne substancje

Z reguły wszystkie grzyby jadalne są gotowane, aby uniknąć możliwego zatrucia. Jedynym wyjątkiem są grzyby. Jednak inne gatunki, takie jak smardze i wszystkie tego rodzaju odmiany, są trujące, jeśli chcesz dodać je do swojej surowej diety. Wynika to z zawartej w nim substancji zwanej hemolizyną. Substancja czynna jest w stanie przedwcześnie zniszczyć czerwone krwinki, co w konsekwencji może prowadzić do anemii. Na przykład mięso z kurczaka jest bogate w witaminy B3 i B5 i przyczynia się do zdrowia skóry i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

połącz surowy filet z piersi kurczaka z pietruszką i imbirem, nieodpowiednie jako surowa dieta

Jednak nigdy nie należy jeść tego rodzaju mięsa na surowo, ponieważ zawiera dwie niebezpieczne bakterie: Campylobacter i Salmonelle, które na szczęście nie są zbyt odporne na ciepło. Podobnie jak kurczak, wieprzowina zawiera dwie wymienione powyżej bakterie, które powodują zaburzenia żołądkowo-jelitowe i zatrucia pokarmowe. Ponadto istnieje włośnica: choroba, która jest przenoszona na ludzi z zanieczyszczonego mięsa, jeśli jest źle ugotowane.