Uncategorized

Obniżenie ryzyka raka: 6 środków zapobiegawczych, które możesz podjąć

Kilka dni temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła niepokojący wzrost zachorowań na raka na całym świecie, który pomaga ludziom zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Według ocen, liczba przypadków będzie nadal rosła z powodu braku możliwości zapobiegania, badania i terapii. W biednych krajach odsetek ten może sięgać nawet 81%. Jest jednak kilka zdrowych rzeczy, które możesz zrobić w swoim codziennym życiu, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Obniżanie ryzyka zachorowania na raka – pozbywanie się złych nawyków

Światowy Dzień Walki z Rakiem zmniejsza wzrost zachorowań na raka

W pierwszej kolejności porzuć złe nawyki. Jedz zdrową dietę, ćwicz trochę więcej i zaszczep się. Są to właściwe środki skutecznej profilaktyki raka. Zagłębmy się w szczegóły i przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, o których warto pamiętać.

W związku z tym WHO stwierdza, że ​​alkohol jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania dziesięciu rodzajów raka, ignorując wiele innych chorób, z którymi kojarzymy spożywanie alkoholu. Według statystyk organizacji, napoje alkoholowe były odpowiedzialne za 4-5% zgonów z powodu raka. Nawet najbardziej umiarkowane użycie wiąże się z wyższym lub niższym ryzykiem. Więc życie bez alkoholu z pewnością może przyczynić się do lepszego zdrowia i jakości życia.

rzucenie palenia jako środek zapobiegawczy przeciwko rakowi

Innym złym nawykiem, z którego powinniśmy zrezygnować, jest oczywiście palenie. Każdego roku 2,4 miliona pacjentów umiera na nowotwory związane z paleniem. Ponadto WHO szacuje, że dym papierosowy jest odpowiedzialny za co najmniej 20 rodzajów raka. To dość niepokojące liczby, które wymagają natychmiastowego działania. Najlepiej więc przestać go używać teraz i spędzić resztę życia w lepszej formie.

Polegaj na zdrowej diecie i ćwiczeniach

zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka spożywaj naturalne produkty

Wszyscy zgadzamy się, że zdrowe odżywianie jest kluczem do lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Może jednak również wpływać na prawdopodobieństwo zachorowania na raka. W tym kontekście Światowa Organizacja Zdrowia zaleca włączenie do swojego menu większej ilości produktów pełnoziarnistych, a także roślin strączkowych, owoców i warzyw. Z drugiej strony odrzucamy cukier, tłuszcze, przetwory mięsne, nadmierne spożycie soli i żywność typu fast food.

W połączeniu ze złą dietą brak aktywności fizycznej może prowadzić do otyłości, co bardzo często zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Dzięki regularnym ćwiczeniom możesz zatem zapobiegać niektórym rodzajom raka, takim jak okrężnica, piersi, nerki, płuca i inne. WHO zaleca szczepienia przeciwko infekcjom, o których wiadomo, że powodują dużą liczbę nowotworów, zwłaszcza w biednych krajach. Są to wirusowe zapalenie wątroby typu B i wirus brodawczaka.

rzeczy do zabrania na plażę akcesoria przeciwsłoneczne jako profilaktyka raka skóry

Wreszcie, optymalna ochrona przeciwsłoneczna to również dobry krok w kierunku zapobiegania nowotworom. Filtry przeciwsłoneczne znacznie zmniejszają ryzyko raka skóry. Ważne jest również, aby unikać ekspozycji na słońce między 10 a 16 i dobrze zakrywać odsłonięte obszary ciała. Ochrona przeciwsłoneczna ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej 50+ jest coraz bardziej koniecznością.