Uncategorized

Niebieskie światło może nie zakłócać naszych wzorców snu, jak początkowo sądzono

Wbrew powszechnemu przekonaniu, niebieskie światło może nie zakłócać naszych wzorców snu, jak początkowo sądzono. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze w nowym badaniu. Zdaniem zespołu stosowanie przyciemnionych, chłodniejszych świateł wieczorem i jasnych, cieplejszych niebieskich świateł w ciągu dnia może być korzystniejsze dla naszego zdrowia. Zmierzch jest ciemniejszy i bardziej niebieski niż światło dzienne. Zegar biologiczny wykorzystuje obie funkcje do określania odpowiednich godzin zasypiania i budzenia się.

Niebieskie światło i technologia

myszy laboratoryjne badane jednocześnie pod kątem żółtego i niebieskiego światła ze względu na ich rytm łuszczenia

Obecne technologie ograniczające wieczorną ekspozycję na światło niebieskie, na przykład poprzez zmianę koloru ekranu na urządzeniach mobilnych, mogą zatem dawać nam mieszane komunikaty – argumentują naukowcy. Dzieje się tak głównie dlatego, że małym zmianom jasności, które powodują, towarzyszą kolory bardziej przypominające dzień. Badając myszy, naukowcy zastosowali specjalne oświetlenie. Z ich pomocą zespół był w stanie dostosować kolor bez zmiany jasności.

wyreguluj zegar biologiczny lepiej śpij w nocy

To pokazało, że niebieskie kolory wywierały słabszy wpływ na zegar biologiczny zwierząt testowych niż równie jasnożółte kolory. Wyniki mają ważne implikacje dla projektowania oświetlenia i wyświetlaczy wizualnych. W ten sposób możemy zapewnić zdrowy wzorzec czujności i snu.

Badanie zostało przeprowadzone w latach "Aktualna biologia" opublikowany i finansowany przez Radę Badań Biotechnologii i Nauk Przyrodniczych. Zegar biologiczny wykorzystuje specjalne światłoczułe białko w oku do pomiaru jasności. Dzięki melanopsynie możemy lepiej rejestrować fotony o krótszych długościach fal. Z tego powodu naukowcy pierwotnie sugerowali, że niebieskie światło może mieć silniejszy efekt.

winiki wyszukiwania

Jasność ekranu telefonu komórkowego w łóżku niebieskie światło szkodliwe lub nie

Jednak nasza percepcja kolorów opiera się na komórkach siatkówki. Nowe badania pokazują, że sygnały niebieskiego koloru, które zapewniają, zmniejszają wpływ światła na zegarek. "Wierzymy, że niebieskie światło ma najsilniejszy wpływ na zegarek. W rzeczywistości niebieskie kolory związane ze zmierzchem mają słabszy efekt niż biały lub żółty o tej samej jasności. Ta informacja została udostępniona przez dr. Tim Brown z Uniwersytetu w Manchesterze.

"Istnieje duże zainteresowanie zmianą wpływu światła na zegarek poprzez dostosowanie sygnałów jasności wykrywanych przez melanopsynę. Jednak obecne podejścia zwykle robią to poprzez zmianę stosunku światła o krótkiej i długiej długości fali. Powoduje to niewielką różnicę jasności kosztem zauważalnych zmian koloru. "

On dodał: "Twierdzimy, że nie jest to najlepsze podejście, ponieważ zmiany koloru mogą być sprzeczne z wszelkimi korzyściami wynikającymi ze zmniejszenia sygnałów jasności wykrywanych przez melanopsynę. "Nasze wyniki sugerują, że bardziej korzystne może być używanie przyciemnionych, chłodniejszych świateł wieczorem i jasnych, cieplejszych świateł w ciągu dnia.

młodzieżowy komputer z niebieskim światłem

"Badania wykazały już, że dostosowanie naszego zegara biologicznego do godzin towarzyskich i godzin pracy jest dobre dla naszego zdrowia. Właściwe użycie koloru może nam w tym pomóc." Przeczytaj więcej na ten temat tutaj.