Uncategorized

Napoje słodzone jako czynniki ryzyka raka okrężnicy? Oto, co mówi badanie:

Kompleksowe badanie pokazuje, że wysokie spożycie słodkich napojów zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita przed 50 rokiem życia. I to właśnie sprawia, że ​​napoje bezalkoholowe są czynnikami ryzyka raka jelita grubego.

Napoje słodzone jako czynniki ryzyka raka jelita grubego

Napoje bogate w cukier mogą zwiększać ryzyko raka okrężnicy

W badaniu słodkich napojów jako czynników ryzyka raka okrężnicy naukowcy przeanalizowali dokumentację żywieniową i medyczną ponad 95 000 kobiet. Dane zostały zebrane w latach 1991-2015 w ramach badania US Nurses’ Health II. Korzystając z tych danych, naukowcy chcieli znaleźć dowody na związek między słodkimi napojami a wczesnym wykrywaniem raka okrężnicy.

Wyniki pokazały, że kobiety, które spożywały ponad pół litra takich napojów dziennie, były dwukrotnie bardziej narażone na zdiagnozowanie raka jelita grubego w fazie badania.

Czynnikami ryzyka raka jelita grubego są napoje słodzone

Badacze przyjrzeli się również, czy spożywanie słodkich napojów w okresie dojrzewania może odgrywać rolę we wzroście zachorowań na raka okrężnicy. W tym celu przeanalizowali kwestionariusze, które wypełniło 41 000 kobiet w wieku od 13 do 18 lat, dotyczące ich nawyków związanych z piciem. Według badań ryzyko zachorowania na raka jelita grubego przed 50 rokiem życia wzrosło o 32% na słodki napój o pojemności 350 ml dziennie.

Nie jest niczym nowym, że napoje o bardzo dużej zawartości cukru są szkodliwe dla zdrowia. Szybko prowadzą do otyłości, a także cukrzycy typu 2. Fakt, że wykazano, że należą do czynników ryzyka raka okrężnicy, jest kolejnym powodem, aby ich unikać. „Nasze wyniki podkreślają znaczenie zdrowia publicznego w ograniczaniu spożycia słodkich napojów dla lepszych wyników zdrowotnych” – mówią naukowcy z Washington University w St. Louis..

Zakwestionowane wyniki badań

Cukier jako czynniki ryzyka raka jelita grubego – podobno badania okazały się szkodliwe

Jednak inni naukowcy, którzy nie brali udziału w badaniu, wątpią w wyniki. Tylko 109 kobiet biorących udział w badaniu zostało ostatecznie zdiagnozowanych we wczesnym stadium raka okrężnicy, a tylko 19 z nich zgłosiło spożycie ponad pół litra słodkich napojów. Jedzenie czerwonego i przetworzonego mięsa, dieta o niskiej zawartości błonnika, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i nadwaga mogą również zwiększać ryzyko choroby. I wszystkie te czynniki są trudne do wzięcia pod uwagę.

Nadmierne spożycie cukru uszkadza przewód pokarmowy

„Po prostu nie możemy być pewni, czy zaobserwowany związek między słodkimi napojami a rakiem okrężnicy poniżej 50 roku życia ma charakter przyczynowo-skutkowy” – powiedział Kevin McConway, emerytowany profesor statystyki stosowanej na Open University. Duane Mellor, dietetyk z Aston University, mówi również, że chociaż zmniejszenie spożycia słodkich napojów może obniżyć ryzyko raka okrężnicy, może to mieć niewielki wpływ, jeśli nie poprawi się również stylu życia i ogólnej diety.