Uncategorized

Miód zamiast cukru – czy rzeczywiście słodzik jest zdrowszą alternatywą dla cukru stołowego jako substytut cukru?

Miód zamiast cukru może nadać Twoim posiłkom naturalną, słodką nutę. Płyn ten jest pozyskiwany przez pszczoły z nektaru kwiatów. Odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu i odżywianiu rodzin pszczelich. Każda pszczoła w swoim życiu produkuje średnio pół łyżeczki miodu. Biorąc pod uwagę tony miodu, które spożywamy każdego roku, to dużo pszczół w pracy.

Produkcja i wykorzystanie miodu zamiast cukru

wosk pszczeli produkcja miodu zamiast cukru przez pszczelarzy

Pszczoła miodna (Apis mellifera) zbiera nektar z kwiatów za pomocą pyska. Enzymy w ślinie pszczół wywołują reakcję chemiczną, która zamienia nektar w miód. Następnie umieszcza się go w plastrze miodu ula. Konsystencja i smak miodu zależą głównie od tego, z jakich kwiatów zbierają się pszczoły miodne.

Miód, o którym mowa w starożytnych pismach, od dawna jest używany zarówno w diecie, jak i leczeniu. Od wieków ludzie używali słodkiego substytutu cukru, aby czcić bogów i balsamować zmarłych. Miód nadaje się również do celów medycznych i kosmetycznych. Obecnie jest popularnym, uniwersalnym słodzikiem, którego można używać do wypieków, sosów i gorących napojów zamiast białego cukru trzcinowego.

Dosłodź herbatę lub kawę miodem jako zdrowszą alternatywę i substytut cukru

Delikatny naturalny środek dobrze sprawdza się w wilgotnych, gęstych, pełnych zapiekankach. Jeśli użyjesz miodu zamiast cukru, będzie słodszy. Z tego powodu potrzebujesz mniej. Ponieważ miód jest płynny, potrzebujesz również mniej płynu w przepisach, które chcesz. Pozwoli to szybciej karmelizować potrawę i nadać jej ciemniejszy efekt.

Miód jest w większości sprzedawany w postaci pasteryzowanej, chociaż na rynku można również znaleźć miód surowy. Z reguły im ciemniejszy kolor, tym silniejszy smak. Miód pszczelarski może krzepnąć w temperaturze pokojowej, ale można go ponownie upłynnić, ostrożnie podgrzewając pojemnik w ciepłej wodzie.

Wartości odżywcze miodu

wyjmij miód pszczelarski ze słoika łyżką miodu o płynnej konsystencji

Miód składa się z fruktozy (40%), glukozy (30%), wody i minerałów, takich jak żelazo, wapń, potas i magnez. Jednak ze względu na wysoką zawartość fruktozy ten naturalny produkt jest słodszy od cukru stołowego. Miód jest pokarmem wysokowęglowodanowym i ma indeks glikemiczny (GI) o wartości 55 (średni zakres). Jednak niektóre rodzaje miodu, takie jak Manuka, mają niższy IG z powodu wahań poziomu fruktozy (im więcej fruktozy, tym niższy IG). Jednak miód jest nadal wysokokaloryczny i powoduje wzrost poziomu cukru we krwi.

Miód ma niższy IG niż cukier, co oznacza, że ​​poziom cukru we krwi nie wzrośnie tak szybko. Miód pszczeli jest słodszy niż cukier, więc możesz go potrzebować mniej, ale ma nieco więcej kalorii na łyżeczkę, więc dobrze jest pilnować wielkości porcji. Dla diabetyków lub tych, którzy próbują kontrolować poziom cukru we krwi, zastąpienie miodu cukrem nie przynosi realnych korzyści, ponieważ oba ostatecznie wpływają na poziom cukru we krwi.

Stosowanie miodu zamiast cukru do codziennego spożywania słodzików przynosi korzyści zdrowotne

Warto też zauważyć, że miód jest jak inne syropy niż "swobodniejszy" Cukier jest sklasyfikowany – taki, który zalecamy redukować. Jeśli wolisz miód, wybierz surową odmianę, która ma więcej witamin, enzymów, przeciwutleniaczy i składników odżywczych niż biały cukier i używaj jej z umiarem. Należy jednak zauważyć, że korzyści żywieniowe płynące ze spożywania miodu są znikome.