Uncategorized

Metabolity w moczu jako wskazanie odpowiedniej indywidualnej diety

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii donoszą o wynikach analizy metabolitów w moczu. Może wydawać się oczywiste, że dobre odżywianie wiąże się z dobrym zdrowiem. Jednak zidentyfikowanie konkretnych powiązań między żywnością a wynikami zdrowotnymi okazało się trudne. Naukowcy stworzyli test moczu, który pozwolił im zarejestrować produkty przemiany materii danej osoby.

Fakty, które warto wiedzieć o metabolitach w moczu

Dietetyk pisze stół żywieniowy jako dietę z owoców i warzyw, aby schudnąć na laptopie

Dieta ma istotny wpływ na zdrowie człowieka. Wiadomo jednak, że metoda ta jest trudna do dokładnego pomiaru. Ponadto dieta zależy od zdolności danej osoby do zapamiętywania, co i ile zjadł. Na przykład, gdy ludzie śledzą swoją dietę za pomocą aplikacji lub pamiętników, często może to skutkować niedokładnymi raportami. Badania te pokazują więc, że metabolity w moczu mogą pomóc w dostarczaniu szczegółowych informacji na temat jakości diety danej osoby. Pozwoliło to naukowcom dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego rodzaju diety dla indywidualnego składu biologicznego. Metabolity to cząsteczki, które organizm wytwarza podczas metabolizmu komórkowego, a niektóre z nich można zmierzyć w moczu osoby.

pacjent i lekarz trzymają próbkę moczu w dłoniach

Pracując z 1848 uczestnikami badania, naukowcy byli w stanie zidentyfikować powiązania między 46 różnymi metabolitami i typami żywności. Dzięki starannemu pomiarowi diety ludzi i zbieraniu moczu wydalanego w ciągu dwóch 24-godzinnych okresów, zespół był w stanie ustalić powiązania między dopływem składników odżywczych a metabolitami w moczu. Może to pomóc w zrozumieniu skutków zdrowotnych określonej diety. Ponadto zdrowa dieta wykazuje inne wzorce niż te, które wiążą się z gorszymi wynikami zdrowotnymi. Metabolity zostały powiązane ze spożyciem fruktozy (cukru owocowego), alkoholu, owoców cytrusowych, glukozy, czerwonego mięsa i innych białek zwierzęcych, takich jak kurczak.

W badaniu powiązano również składniki odżywcze, w tym witaminę C i wapń, z metabolitami. Powiązania metabolitów z wynikami zdrowotnymi były również widoczne w danych. Na przykład naukowcy odkryli, że metabolity mrówczan i sód są powiązane z otyłością i wyższym ciśnieniem krwi.

winiki wyszukiwania

Naukowcy w laboratorium badają próbki moczu pod kątem metabolitów w moczu

Badanie donosi, że naukowcom udało się stworzyć łatwy do podania test moczu, który może ujawnić profil osoby pod względem odczytu metabolitów w moczu. Oceniając test, naukowcy przeprowadzili eksperymenty na 19 osobach. Poinstruowałeś ich, aby przestrzegali jednego z czterech rodzajów diety, od bardzo zdrowej do niezdrowej. Diety te były ściśle oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najzdrowsze przestrzegały zaleceń WHO w 100%, a najmniej zdrowe tylko 25%. Autorzy badania stwierdzili, że istnieją różnice w wynikach nawet wśród osób, które podawały, że stosują tę samą dietę. Zespół badawczy stwierdził, że ogólnie rzecz biorąc, im zdrowsza dieta danej osoby, tym więcej metabolitów w moczu.

Kobieta trzyma butelkę wody i urządzenie do pobierania próbki moczu z metabolitów w moczu

Osoby z wyższym poziomem miały również niższy poziom cukru we krwi. Wydalały z moczem zwiększoną ilość energii z organizmu. Badanie charakteryzuje różnicę między wysokoenergetycznym a niskoenergetycznym moczem w tym, że osoba o wyższej wartości straciłaby 4 dodatkowe kalorie dziennie. Następnie zespół bada zastosowanie tej nowej technologii u osób zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi. Znaleziska z badania przynieść nowe i głębsze zrozumienie tego, jak organizm przetwarza żywność na poziomie molekularnym. Badanie kwestionuje również, czy dietetycy powinni przepisać tabele żywności, aby uwzględnić metabolity w moczu. Ponadto te ostatnie mogą mieć biologiczny wpływ na organizm.