Uncategorized

Jedzenie ziemniaków może zwiększyć ryzyko trzech poważnych schorzeń

Jako podstawowy pokarm, ziemniaki są zdrowe ze względu na swoje składniki odżywcze – ale z umiarem. Ponieważ jeśli przesadzisz ze spożyciem ziemniaków, możesz zwiększyć ryzyko trzech poważnych schorzeń, wyjaśnia Harvard Health. Powodem tego jest wysoka zawartość węglowodanów. Ale jakie jest ryzyko zjedzenia zbyt dużej ilości ziemniaków? Dowiesz się w następujących wierszach.

Jedzenie ziemniaków w dużych ilościach: cukrzyca i otyłość

Jedzenie ziemniaków w zbyt dużych ilościach zwiększa ryzyko choroby

Węglowodany są bardzo szybko trawione przez organizm. W rezultacie poziom cukru i insuliny we krwi szybko rośnie i spada. Z tego powodu warzywa korzeniowe znajdują się również na szczycie listy indeksu glikemicznego. Wpływa to na poziom cukru we krwi i na dłuższą metę może prowadzić do cukrzycy typu 2. Szybkie trawienie warzyw zapewnia również, że wkrótce później znów poczujesz głód. Więc ziemniaki nie są długo syte. Z tego powodu otyłość jest kolejnym czynnikiem ryzyka.

„Przypominający kolejkę górską efekt wysokiego ładunku glikemicznego na żywność może powodować, że ludzie wkrótce po jedzeniu znów poczują głód, co może prowadzić do przejadania się” – ostrzega Harvard Health. „W dłuższej perspektywie dieta bogata w ziemniaki i podobnie lekkostrawna żywność o wysokiej zawartości węglowodanów może przyczynić się do otyłości, cukrzycy i chorób serca”.

Ziemniaki z umiarem do kontroli wagi

Ziemniak jest bogaty w węglowodany i może prowadzić do otyłości

Badanie opublikowane w New England Journal of Medicine śledziło nawyki żywieniowe i styl życia 120 000 mężczyzn i kobiet przez okres do 20 lat. Odkryła, że ​​ludzie, którzy zwiększyli spożycie frytek, jedli więcej tłuczonych lub pieczonych ziemniaków, z czasem przybierali na wadze. Natomiast ci, którzy zmniejszyli ilość lub zwiększyli ilość innych warzyw, przybierali na wadze mniej.

Zwiększone ryzyko chorób serca

Duże ilości dodatków ziemniaczanych podnoszą ciśnienie krwi

W trzech dużych badaniach Harvard Medical School obejmujących 187 000 mężczyzn i kobiet naukowcy porównali ludzi, którzy jedli mniej niż jedną porcję pieczonych, puree lub gotowanych ziemniaków, frytek lub frytek miesięcznie z tymi, którzy spożywali cztery lub więcej porcji tygodniowo. Osoby z większymi ilościami były do ​​11 procent bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi. W przypadku frytek było to aż 17 proc..

Jednak Victoria Taylor, główny dietetyk w British Heart Foundation, zwraca uwagę, że charakter badania ma pewne ograniczenia. „Ten rodzaj badania może pokazać tylko związek, a nie przyczynę i skutek. Nie możemy więc stwierdzić, że ziemniaki powodują wysokie ciśnienie krwi i nie możemy wyjaśnić przyczyny wyników badań ”.

Jeśli zjesz za dużo ziemniaków, może to doprowadzić do cukrzycy typu 2

Badanie z New England Journal of Medicine