Uncategorized

Jedzenie ryżu jest szkodliwe dla zdrowia – dlaczego zbyt duża ilość ziarna szkodzi sercu

Fakt, że naturalnie występujący w ryżu arszenik jest niebezpieczny dla zdrowia, nie jest niczym nowym. Naukowcy odkryli teraz związek między zwiększonym spożyciem ryżu a zwiększonym ryzykiem chorób serca. Badania przeprowadzono na Brytyjczykach, dla których ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Wynik pokazuje 6% zwiększone ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Co powinieneś wiedzieć, jeśli lubisz i często jesz ryż:

Jedzenie ryżu jest niebezpieczne z powodu arsenu

Jedzenie ryżu jest szkodliwe dla zdrowia – arsen powoduje choroby serca

Arsen występuje naturalnie w glebie, dlatego ryż nie może być wolny od arsenu. Na obszarach, na których stosuje się pestycydy na bazie arsenu, zawartość w glebie wzrasta jeszcze bardziej. Pola ryżowe, o których wiadomo, że są zalewane wodą, stanowią doskonałą podstawę dla przedostania się substancji chemicznej do roślin – z gleby do wody i przez wodę do rośliny ryżu. I odpowiednio, kiedy jesz ryż, arszenik dostaje się do organizmu. Roślina jest również szczególnie podatna na arsen, ponieważ może ominąć swój system obronny, naśladując inne składniki odżywcze, których potrzebuje roślina ryżu.

Arszenik dostaje się do rośliny ryżu z gleby przez wodę

W przeszłości substancja chemiczna była powiązana z różnymi chorobami, w tym z rakiem przenoszonym przez żywność i chorobą wątroby. W ciężkich przypadkach spożycie substancji chemicznej może nawet doprowadzić do śmierci. Z tego powodu ryż jest również uznawany za przyczynę ponad 50 000 przedwczesnych zgonów rocznie. Smutny fakt, biorąc pod uwagę, że ryż jest jednym z najważniejszych produktów spożywczych, zwłaszcza w biednych krajach rozwijających się.

Badania

Według badań spożywanie ryżu jest niebezpieczne ze względu na wysoką zawartość arsenu

Naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze i Salford badali w Anglii wpływ jedzenia dużej ilości ryżu na zdrowie serca. Uwzględniono również inne czynniki, takie jak otyłość, palenie i wiek, które mogą sprzyjać chorobom serca.

"Badanie sugeruje, że 25 procent największych konsumentów ryżu w Anglii i Walii jest bardziej narażonych na zgon sercowo-naczyniowy z powodu narażenia na nieorganiczny arsen w porównaniu z najniższymi 25 procentami konsumentów ryżu", mówi profesor David Polya z Uniwersytetu w Manchesterze i współautor badania. Dodaje, że ryzyko dla pierwszej czwartej konsumentów ryżu wynosi 6%. Badanie jest jednak ograniczone i należy przeprowadzić dalsze badania, aby potwierdzić powiązanie.

Ryż jest szkodliwy dla zdrowia i nie wolno go jeść?

Zamiast ryżu pełnoziarnistego lepiej jest spożywać odmiany ryżu o niskiej zawartości arsenu, takie jak basmati

Naukowcy podkreślają, że badanie to nie ma na celu sugerowania, że ​​ludzie powinni przestać jeść ryż. Zboże dostarcza również wiele ważnych dla organizmu składników odżywczych, które są korzystne dla zdrowia. Jednak zamiast ryżu pełnoziarnistego konsumenci powinni wybierać odmiany ryżu, które zawierają tylko bardzo małe ilości arszeniku. Obejmuje to na przykład Basmati. Właściwe czyszczenie i przygotowanie ryżu może jeszcze bardziej obniżyć poziom, dzięki czemu możesz bez obaw ugotować posiłek z ryżem.

Do gabinetu