Uncategorized

Idealna dieta zależy od mikrobiomu i metabolizmu

Wiele osób chcących schudnąć zastanawia się co "dieta idealna dla mnie" jest. Jednak wyniki nowego badania wskazują, że nie ma optymalnej diety, która byłaby odpowiednia dla każdego metabolizmu czy typu ciała. Według naukowców, którzy badali niektóre wpływy genetyki, mikrobiomu i czynników stylu życia na metabolizm, ludzie reagują tak idiosynkratycznie na jedzenie, że każdy potrzebuje indywidualnego planu żywieniowego.

Idealna dieta to złudzenie?

Baleriny owinięte taśmą mierniczą sprawdzają odchudzanie pod kątem idealnej diety

Podczas badania 1102 zdrowych osób przez dwa tygodnie jadło identyczne posiłki. Następnie naukowcy zmierzyli ich reakcje metaboliczne. Były to bardzo różne, nawet dziesięciokrotne różnice. Może to oznaczać, że zdrowa dieta może nie mieć takich samych skutków dla każdej osoby, a nawet może być niezdrowa. Według kierownika badania, Tima Spectora z King’s College London, każdy typ ciała reaguje inaczej na identyczne pokarmy. Wraz z kolegami zmierzył poziom glukozy, insuliny i trójglicerydów we krwi badanych. Wykazano, że wysoki poziom wszystkich trzech po posiłku jest czynnikiem ryzyka otyłości, podczas gdy osoby, które mają wysoki poziom trójglicerydów i glukozy po posiłku, są bardziej narażone na choroby układu krążenia i cukrzycę.

kobieta przygotowuje porcje jedzenia z brokułów i kurczaka do idealnej diety

Zespół śledził również sen, aktywność fizyczną i poziom głodu ochotników oraz pobierał próbki kału w celu zbadania drobnoustrojów jelitowych. Spector, który jest również genetykiem, spodziewał się znaleźć silny składnik genetyczny dla odpowiedzi metabolicznych. W rzeczywistości jednak widział go bardzo niewiele. Uczestnicy badania obejmowały wiele par bliźniąt jednojajowych, ale nawet one reagowały bardzo różnie na ten sam posiłek. Z tego powodu naukowcy doszli do wniosku, że geny nie odgrywają większej roli w idealnej diecie.

Wyniki badań

ekspert żywieniowy i indywidualny plan żywieniowy odpowiedni do idealnej diety

Na przykład, zdaniem naukowców, sposób, w jaki ludzki mikrobiom reaguje na tłuste posiłki, nie ma praktycznie żadnego elementu genetycznego. Ponadto zespół odkrył, że tylko około 30 procent odpowiedzi immunologicznych na glukozę ma podłoże genetyczne. Inne czynniki, takie jak drobnoustroje jelitowe, rytm dobowy oraz sen i ćwiczenia, są ważniejsze, mówi Spector.

perpetuum mobile zrobiona z pączków z różnymi dodatkami symbolicznie symbolizuje utratę wagi

Ważną rolę odgrywa również czas posiłków. Niektórzy ludzie lepiej metabolizują żywność rano, podczas gdy inni nie widzieli różnicy w ich zdolności do przetwarzania żywności w ciągu dnia. Sugeruje to, że opracowanie indywidualnego programu zdrowotnego dla poszczególnych osób byłoby skuteczniejsze niż zalecenie idealnej diety.

Przydatna aplikacja i idealna dla mnie dieta po dni powszednie i rytmy dobowe

Wyniki mogą więc być dość zaskakujące. Badacz powiedział, że od lat jadł kanapki z tuńczykiem i słodką kukurydzą. Uważał, że są dla niego dobre, ale ostatnio odkrył, że jego metabolizm bardzo źle na nie reaguje. Spector i jego zespół opracowali również narzędzie sztucznej inteligencji, które można wykorzystać do przewidywania reakcji ludzi na żywność na podstawie ich genów, drobnoustrojów jelitowych, wzorców ruchu i snu oraz reakcji metabolicznych na żywność. Brytyjska firma Zoe przekształciła go w aplikację do testów konsumenckich i na smartfony, która zostanie wprowadzona w Stanach Zjednoczonych w przyszłym miesiącu, a jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii.

morele w misce na stole z pustym zeszytem

Jest więc jeszcze wiele do zrobienia, aby w pełni zrozumieć indywidualne reakcje na żywność. ten Wyniki badań są jednak imponujące i będą kształtować naukę o żywieniu w przyszłości.