Uncategorized

Digital Detox: Co to jest i wiele przydatnych wskazówek na pierwszy rzut oka!

W łóżku, na kolacji, a nawet na spotkaniu ze znajomymi – prawie zawsze mamy pod ręką telefony komórkowe. Cyfrowy detoks, czyli „cyfrowa detoksykacja” w języku niemieckim, zyskuje ostatnio na popularności. Najważniejsze jest, aby na pewien czas przejść do trybu offline i zrezygnować z mediów cyfrowych i technologii elektronicznych, takich jak smartfony, laptopy, Internet i telewizory. Liczne badania naukowe już potwierdziły, że nadmierna konsumpcja mediów jest szkodliwa i może negatywnie wpływać zarówno na nasze zdrowie, jak i na nasze życie społeczne. Ale jak dokładnie działa cyfrowy detoks, a także wiele pomocnych wskazówek, można znaleźć w naszym artykule!

co to jest cyfrowy detoks na wskazówkach dotyczących rezygnacji z telefonu komórkowego?

Dla wielu osób ciągłe korzystanie z telefonów komórkowych lub laptopów jest dużą częścią codziennego życia. Według badań przeprowadzonych przez Nielsen Company, przeciętny dorosły spędza w sumie około 11 godzin dziennie przed telewizorem, komputerem lub telefonem komórkowym. Inne badanie wykazało, że 60% ludzi odblokowuje swoje telefony średnio 80 razy dziennie. Czy masz wrażenie, że jesteś prawdopodobnie „uzależniony od telefonów komórkowych”? A może po prostu chcesz trochę czasu dla siebie bez przeszkadzania? W takim razie może powinieneś rozważyć cyfrowy detoks. Chociaż „uzależnienie od technologii” nie jest oficjalnie uznawane za zaburzenie, wielu ekspertów uważa, że ​​nadmierne używanie stanowi bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Digital Detox – Nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego jest stresujące

Telefony komórkowe są niezdrowe

Ludzie często nie wyobrażają sobie życia bez urządzeń technicznych.Badania i ankiety wykazały, że wysoka konsumpcja może prowadzić do uporczywego stresu. W badaniu przeprowadzonym przez organizację „Common Sense Media” 50% młodych ludzi stwierdziło, że czuje się uzależnione od swoich smartfonów. Aż 78% ankietowanych sprawdza telefony komórkowe przynajmniej raz na godzinę. Ciągła potrzeba sprawdzania e-maili, wiadomości lub postów w mediach społecznościowych wywiera na nas presję i może prowadzić do bezsenności, silnych bólów głowy i objawów depresji.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych może powodować zaburzenia snu

Kładzenie się do łóżka z telefonem komórkowym Niezdrowe porady dotyczące cyfrowego detoksykacji

Wszyscy to wiedzą – jesteś już w łóżku i chcesz rzucić okiem na Facebooka lub Instagrama. Jednak korzystanie z telefonów komórkowych lub laptopów tuż przed snem może mieć negatywny wpływ na jakość i ilość snu. Badanie przeprowadzone w Szwajcarii wykazało, że ludzie, którzy kładą się spać ze swoimi telefonami komórkowymi, śpią znacznie mniej i gorzej. Według tego samego badania korzystanie z urządzeń elektronicznych może prowadzić do przybierania na wadze w nocy. Chwilowe sprawdzenie naszych wiadomości może początkowo wydawać się nieszkodliwe, ale może wywołać niepokój lub inne zaburzenia psychiczne.

Telefony komórkowe niezdrowe u dzieci Wskazówki dotyczące cyfrowego detoksykacji

Badanie przeprowadzone na „University of Pensilvania” potwierdziło, że codzienne korzystanie z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Snapchat, może prowadzić do obniżenia dobrego samopoczucia i poczucia własnej wartości. Często porównujemy się z przyjaciółmi i znajomymi, a nawet celebrytami na podstawie zdjęć i wierzymy, że prowadzą bardziej ekscytujące i interesujące życie. Cyfrowy detoks to świetny sposób na skupienie się na tym, co w naszym życiu najważniejsze i piękne.

Cyfrowy detoks uzależnienia od telefonu komórkowego, co to jest

Istnieje specyficzna nazwa dla naszej chęci ciągłego sprawdzania telefonów komórkowych. FOMO oznacza „Fear Of Missing Out” i oznacza strach przed utratą czegoś ważnego. Ludzie są tak skoncentrowani na brzęczeniu, mruganiu lub dzwonieniu swoich smartfonów, że sięgają po nie również wtedy, gdy nic się nie dzieje. To poczucie ciągłego bycia na bieżąco może mieć negatywne konsekwencje dla Twojego życia prywatnego lub zawodowego. Nawet gdy jesteś w domu lub na wakacjach, czasami może być trudno nie czytać wiadomości e-mail lub odpowiadać na wiadomości od współpracownika.

Oznaki, że należy ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych

Cyfrowe porady dotyczące detoksykacji Czy bez telefonów komórkowych są zdrowe

 • Wpadasz w panikę, gdy nie możesz znaleźć swojego telefonu.
 • Nie możesz oprzeć się pokusie sprawdzania telefonu co kilka minut.
 • Po spędzeniu czasu w mediach społecznościowych czujesz się przygnębiony lub zły.
 • Za bardzo skupiasz się na liczbie polubień lub komentarzy, które mają Twoje zdjęcia lub posty.
 • Boją się, że jeśli nie będziesz regularnie sprawdzać swojego smartfona, coś przegapisz.
 • Często wstają do późna lub wstają wcześnie, aby pograć przez telefon.
 • Masz problem ze skupieniem się na czymś, gdy telefonu nie ma w pobliżu.

Jak najlepiej działa detoks cyfrowy? – Pomocne wskazówki

Przydatny wpływ na zdrowie Cyfrowy detoks co to jest

Jednak cyfrowy detoks niekoniecznie oznacza całkowite uniknięcie korzystania z telefonu komórkowego lub laptopa. Ten proces polega znacznie bardziej na ustalaniu granic i upewnianiu się, że korzystasz z urządzeń w sposób, który przyniesie korzyści, a nie szkodzi zdrowiu psychicznemu i fizycznemu..

 • Bądź realistą – W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie wiele osób polega na korzystaniu z urządzeń elektronicznych podczas pracy. Jeśli jesteś jednym z nich, możesz zrobić „mini detoks” na koniec dnia. Ustaw tak zwany czas wolny od telefonu komórkowego, na przykład od 21:00 do 8:00, podczas którego po prostu wyłączasz telefon komórkowy i zostawiasz go tam, gdzie jest. To wspaniały sposób, aby w spokoju cieszyć się hobby, takimi jak sport czy czytanie.
 • Włącz tryb samolotowy — Używasz smartfona jako budzika lub chcesz słuchać muzyki podczas ćwiczeń? Następnie upewnij się, że nie rozpraszają Cię rozmowy telefoniczne, wiadomości lub powiadomienia push i aktywuj tryb samolotowy.

Digital Detox, co jest szkodliwe dla zdrowia telefonu komórkowego?

 • Badania naukowe wykazały, że ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych do około 30 minut dziennie poprawia nasze samopoczucie oraz zmniejsza objawy depresji i samotności. Wyłącz telefon, gdy jesz, sam lub z przyjaciółmi, kiedy idziesz spać lub gdy pracujesz nad ważnym projektem.
 • Pokoje bez smartfonów w apartamencie – Według ankiety przeprowadzonej przez „LMU Monachium”, 85% ankietowanych stwierdziło, że zawsze mają swój smartfon w zasięgu ręki, a nawet przenoszą go z jednego pokoju do drugiego. Wybierz więc pokój w swoim mieszkaniu, który jest uważany za strefę wolną od telefonów komórkowych. Na przykład sypialnia i jadalnia lub kuchnia są do tego idealne. Badania wykazały, że sama obecność telefonu, nawet gdy nie używamy go aktywnie, obniża jakość rozmów z innymi ludźmi. Zjawisko to jest również znane jako „efekt iPhone’a”.

Cyfrowe wskazówki dotyczące detoksykacji, takie jak unikanie telefonów komórkowych