Uncategorized

Dieta wysokotłuszczowa lub dieta ketogeniczna zapobiegną niewydolności serca

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Saint Louis wykazały, że dieta wysokotłuszczowa lub dieta ketogeniczna może całkowicie zapobiec lub nawet odwrócić niewydolność serca, która jest spowodowana procesem metabolicznym. Zespół badawczy kierowany przez Kyle’a McCommisa, adiunkta biochemii i biologii molekularnej, badał taki proces metaboliczny. W tym wydawało się, że niewydolność ludzkiego serca została odrzucona.

Jak dieta wysokotłuszczowa wpływa na serce?

Topiące się masło w kształcie serca

W modelu zwierzęcym naukowcy byli w stanie ominąć drastyczną niewydolność serca u myszy laboratoryjnych. Zrobili to, przestawiając zwierzęta testowe na dietę wysokotłuszczową lub ketogeniczną. Taka dieta ketogeniczna może całkowicie zapobiec lub nawet odwrócić niewydolność serca. „Z tego powodu badanie to sugeruje, że spożywanie żywności o wyższej zawartości tłuszczu i niższej zawartości węglowodanów może być terapią żywieniową w leczeniu niewydolności serca” – mówią autorzy. Wyniki opublikowano online w Nature Metabolism. Badania te zostały następnie zakończone na uniwersytecie.

kostki cukru kształtują czcionkę cukrzycową na różowym tle

Miokardium serca wymaga dużej ilości energii chemicznej, która jest magazynowana w składnikach odżywczych. Dzięki temu mięsień pobudza serce do skurczu. Aby utrzymać tę wysoką zdolność metaboliczną, serce jest elastyczne. Dzięki temu może dostosowywać się do zmienionych zapasów metabolicznych w różnych warunkach rozwojowych, żywieniowych lub fizjologicznych. Jednak upośledzona elastyczność wiąże się z dysfunkcją serca w chorobach takich jak cukrzyca i niewydolność serca. Do importu pirogronianu do mitochondriów wymagany jest kompleks mitochondrialnej dehydrogenazy pirogronianowej (PDK), który składa się z MPC1 i MPC2. Badanie to pokazuje, że ekspresja MPC zmniejsza się w sercach myszy laboratoryjnych i że genetyczne usunięcie MPC u myszy prowadzi do przebudowy i dysfunkcji serca.

Wyniki badań

stetoskop i zwiększony puls jako oznaki problemów z sercem w medycynie

Diety o wyższej zawartości tłuszczu, ale wystarczającej ilości węglowodanów, aby ograniczyć ketozę, również znacznie poprawiły niewydolność serca u myszy bez ekspresji MPC serca. Pokazuje to kluczową rolę w wykorzystaniu mitochondrialnego pirogronianu w funkcjonowaniu serca, a także potencjał interwencji dietetycznych w celu poprawy metabolizmu tłuszczów w sercu. W ten sposób ludzie mogą zapobiegać lub odwracać wszelkie dysfunkcje serca i zmiany w przypadku niedoboru MPC. Diety wzbogacone o wyższą zawartość tłuszczu, ale wystarczającą ilość węglowodanów i białek, aby ograniczyć ketozę, mogą znacznie poprawić lub nawet zapobiec przebudowie i dysfunkcji serca w modelu mysim.

dieta ketogeniczna i dieta wysokotłuszczowa na niewydolność serca i odchudzanie

Podobnie jak dieta wysokotłuszczowa, przedłużony post zwiększa zależność serca od utleniania kwasów tłuszczowych. Zmniejsza to przepływ ketolityczny pomimo zwiększonego uwalniania ciała ketonowego z serca. W ten sposób 24-godzinny post obniżył poziom cukru we krwi i znacznie zwiększył stężenie niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych i ciał ketonowych. Dieta ketogeniczna, której spożycie wynosi zaledwie trzy tygodnie, wiąże się z odwróceniem i przebudowa niewydolnego serca ma zasadniczo normalny rozmiar, co zapewnia stały wzrost metabolizmu tłuszczów. Wyniki to badanie przede wszystkim zasugeruj, że diety ketogeniczne nie poprawiają metabolizmu ketonu sercowego w organizmie. Zamiast tego stymulują one utlenianie kwasów tłuszczowych. Może to być odpowiedzialne za lepszą zmianę kształtu i wydajność serca.