Uncategorized

Czy zmiany klimatyczne mogą prowadzić do niedoborów piwa? Eksperci rolni spodziewają się spadku plonów jęczmienia

Czy zmiany klimatyczne mogą prowadzić do niedoborów piwa? Niemcy tradycyjnie schładzają się szklanką piwa, zwłaszcza podczas długich upałów. Ale wkrótce ta sielanka może odejść w przeszłość. Coraz więcej ekspertów rolnych obawia się, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do spadku plonów jęczmienia. W ostatnich latach pojawiały się coraz dłuższe okresy rui, których wrażliwy jęczmień nie toleruje dobrze. Nawet wiosną rolnicy z południowych krajów związkowych aż za dobrze odczuwają skutki zmian klimatycznych: długie okresy suszy mają bardzo negatywny wpływ na uprawiany jęczmień browarny. Jeśli prognozy się sprawdzą, ceny piwa w całym kraju mogą wzrosnąć. Czy piwo staje się produktem luksusowym??

Czy zmiany klimatyczne mogą prowadzić do niedoborów piwa? W tym roku rolnicy spodziewają się mniej jęczmienia

Zmiany klimatyczne mogą prowadzić do niedoborów piwa, fale upałów mogą prowadzić do jego niewielkich ilości

Od ponad 5 lat rolnicy z południowych części Niemiec zgłaszają szczególnie agresywne fale słońca i upałów. Upalne dni zaczynają się już w połowie maja, co bardzo negatywnie wpływa na plon ziarna. Może to być szczególny powód do niepokoju dla miłośników piwa. Ponieważ coraz częściej występują dłuższe okresy suszy, a w przyszłości sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Ponieważ jęczmień, jako jeden z najważniejszych składników w produkcji piwa, jest wrażliwy na ciepło.

Zmiana klimatu w niedobór piwa, piwo staje się towarem luksusowym

Szkody, jakie silne słońce wyrządza roślinie, są zauważalne tylko wtedy, gdy jest za późno. Również niemieccy handlowcy spodziewają się niższych zarobków w tym roku. Nie stanowi to bezpośredniego problemu dla producentów, ponieważ większość z nich posiada szerokie sieci dostawców na całym świecie. Ale może to być drogie dla konsumenta, ponieważ w takich przypadkach koszty transportu jęczmienia z zagranicy są również wliczone w cenę końcową.

Czy zmiany klimatyczne mogą prowadzić do niedoborów piwa: Wskazuje na to nowe badanie?

Zmiana klimatu prowadzi do niedoboru piwa Plony jęczmienia spadają

Badanie przeprowadzone przez chińskich naukowców z Uniwersytetu Pekińskiego sugeruje, że producenci piwa będą mieli ciężki okres w XXI wieku. Na podstawie prognozy pogody naukowcy byli w stanie wykazać, że w tym stuleciu spodziewanych jest więcej fal upałów. Mogłyby doprowadzić do wielkich strat dla rolnictwa. Ogólnie plony mogą być od 30% do 40% mniejsze.

Zmiana klimatu prowadzi do niedoboru piwa Plony jęczmienia spadają

Ale ponieważ jęczmień wykorzystywany jest również jako pasza dla zwierząt, producentom piwa pozostaje jeszcze mniej ziarna, niż pierwotnie zakładano. Może to okazać się szczególnie problematyczne dla krajów takich jak USA, Brazylia, Chile i Chiny. Ponieważ spożycie piwa jest tam szczególnie wysokie. Ale także w Niemczech piwo prawdopodobnie stanie się towarem luksusowym w ciągu najbliższych 50 lat.