Uncategorized

Czy olej palmowy jest niezdrowy i szkodliwy dla środowiska? Jaka jest prawda zarzutów?

Olej palmowy, znany również jako tłuszcz palmowy i olej z ziaren palmowych, spotkał się z ostrą krytyką. Mówi się, że tani tłuszcz jest szkodliwy dla zdrowia, a jednocześnie szkodzi przyrodzie. Aby to zrozumieć, konieczne jest posiadanie pewnych informacji o produkcji i składnikach, które chcielibyśmy dziś przekazać. A jakie są wady oleju palmowego dla środowiska? Dowiedz się, czym właściwie jest olej palmowy, do czego służy, dlaczego olej palmowy jest niezdrowy i jakie alternatywy są dla Ciebie dostępne.

Niezdrowy olej palmowy – czym właściwie jest olej palmowy?

Olej palmowy jest niezdrowy czy nie – do czego służy i jakie ma skutki zdrowotne

Tłuszcz palmowy to olej roślinny pozyskiwany z miąższu palmy olejowej. Olej z pestek palmy pozyskiwany jest z rdzenia owocu. Ponieważ ten olej roślinny jest tak tani w produkcji i tak łatwy w obróbce, jest popularny jako składnik żywności, w tym niezdrowych produktów końcowych i innych towarów. Olej palmowy znajduje również zastosowanie w kosmetykach (np. mydle), ale także w detergentach, a nawet w żywności dla niemowląt. W szczególności czekolada i pasty czekoladowe znane są z zawartego w nich tłuszczu palmowego – mimo że olej palmowy jest uważany za niezdrowy.

Jak powstaje olej palmowy?

Olej palmowy niezdrowy i szkodliwy dla lasów deszczowych

Palma olejowa pochodzi z lasów deszczowych w Afryce Zachodniej. Oznacza to również, że roślina palmowa preferuje ciepłe i wilgotne klimaty. Ponieważ taki klimat panuje również w innych rejonach świata, a zapotrzebowanie z czasem rosło coraz bardziej, uprawę rozszerzono również na tereny poza Afryką (Malezja, Indonezja i Ameryka Południowa)..

Olej palmowy niezdrowy i szkodliwy dla środowiska – wycina się lasy deszczowe na plantacje

Olej palmowy a środowisko

Jednak w celu stworzenia wystarczającej ilości miejsca dla plantacji palm olejowych (palmy olejowe potrzebują dużo miejsca do wzrostu), duże obszary lasu deszczowego były i nadal są niszczone. Ponieważ dzieje się to również poprzez spalanie roślin, nie tylko fakt utraty całych ekosystemów jest tak niepokojący, ale także to, że z pożaru uwalniane są emisje CO2..

Czy zrównoważony olej palmowy jest niezdrowy i czy organiczny tłuszcz palmowy jest korzystniejszy?

Tak więc uprawa oleju palmowego niestety również w znacznym stopniu przyczynia się do niszczenia lasów deszczowych iw ten sposób szkodzi nie tylko zdrowiu jednostek, ale także ogólnie środowisku. A dlaczego olej palmowy jest niezdrowy?

Dlaczego olej palmowy jest tak niezdrowy?

Czy tłuszcz palmowy jest rakotwórczy i co dokładnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Niezależnie od tego, czy spożywasz olej palmowy w pożywieniu, czy wchłaniasz olej palmowy w kosmetykach przez skórę – produkty z oleju palmowego są szkodliwe w każdej postaci. W jakim stopniu zależy jednak przede wszystkim od metody produkcji. Ale dlaczego olej palmowy jest niezdrowy??

Jak szkodliwy jest olej palmowy dla zdrowia – działanie oleju palmowego

Olej palmowy zawiera niezdrowe, białe nasycone kwasy tłuszczowe, które powodują cukrzycę i otyłość

W tłuszczach występują tak zwane nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, z których nasycone są niezdrowe, a nienasycone są korzystne dla zdrowia człowieka. Tłuszcz palmowy (podobnie jak wiele innych olejów roślinnych) zawiera właśnie te szkodliwe kwasy tłuszczowe w większych ilościach niż te nienasycone. I właśnie z tego powodu olej palmowy stwarza problemy zdrowotne. Kwasy tłuszczowe nie tylko prowadzą do otyłości, ale także sprzyjają rozwojowi chorób serca. Ponieważ olej palmowy zwiększa poziom cholesterolu (lub zawartych w nim nasyconych kwasów tłuszczowych), może również powodować cukrzycę. To wszystko sprawia, że ​​olej palmowy jest niezdrowy.

Rak jest możliwą konsekwencją spożywania tłuszczu palmowego i oleju z ziaren palmowych

Czy olej palmowy jest czynnikiem rakotwórczym??

Samo w sobie ryzyko raka z oleju palmowego nie może wzrosnąć z samego oleju. Niemniej jednak tłuszcz palmowy jest uważany za rakotwórczy. Co jest teraz? Olej palmowy jest szkodliwy w związku z tą chorobą?

Olej może stać się niebezpieczny, jeśli zostanie podgrzany podczas przetwarzania iw większości przypadków tak się stanie. Dzieje się tak, ponieważ powstają tak zwane estry kwasów tłuszczowych, a dokładniej 3-MCPD i glicydyl. Federalny Instytut Oceny Ryzyka klasyfikuje te substancje jako rakotwórcze. Eksperymenty na zwierzętach wykazały, że nowotwory rozwijają się powyżej pewnej dawki. Ponadto mówi się, że olej palmowy ma toksyczny wpływ na wątrobę, nerki i jądra.

Produkty zawierające olej palmowy i alternatywy

Czy krem ​​czekoladowy z olejem palmowym jest niezdrowy?

W Niemczech średnio co drugi produkt zawiera tłuszcz palmowy, mimo że olej palmowy jest uważany za niezdrowy. Jednak prawo wymaga, aby producenci odnotowali to również na etykiecie. Olej palmowy jest szczególnie popularny w produktach:

 • Pasty czekoladowe: Tłuszcz palmowy jest szczególnie popularny w popularnych masłach czekoladowych, ponieważ osiąga idealną konsystencję, z którą prawie żaden inny tłuszcz nie może konkurować. Jeśli nie chcesz rezygnować z pysznego kremu nugatowego, wybierz np. alternatywę Nutelli bez oleju palmowego. "Vego" na przykład krem ​​nugatowy nie zawiera oleju palmowego i zamiast tego używa masła shea. Produkty z olejem palmowym, ale które są zrównoważone, to m.in. "samba", "Bionella" oraz "Cocoba". Najlepiej samemu zrobić czekoladę do smarowania.
 • Tabliczka czekolady: Prawie żadna znana marka batoników czekoladowych nie obejdzie się bez tłuszczu palmowego. Ale jeśli chcesz uniknąć oleju palmowego, ponieważ olej palmowy jest niezdrowy, najlepiej udać się do ekologicznego sklepu. Istnieje wiele alternatyw, które nie zawierają oleju palmowego lub zawierają olej o jakości organicznej. "Roszpunka", "Alnatura" oraz "ichoc" to tylko kilka z możliwych wariantów. Ogólnie możesz wybierać spośród różnych słodyczy bez oleju palmowego z Alnatury, w tym ciastek, musli i czekolady bez oleju palmowego.

Mydło bez oleju z ziaren palmowych – istnieją nieszkodliwe dla zdrowia alternatywy

 • Mydło: Nawet w przypadku mydeł alternatywy są trudne do znalezienia w standardowych sklepach. Duże marki stosują olej palmowy, choć w większości certyfikowany. Popularnym substytutem oleju palmowego jest olej kokosowy. "Naturalny" von Speick używa tego oleju zamiast tłuszczu palmowego. Lub zdecyduj się na mniej znane marki, które również obywają się bez oleju palmowego.
 • Krem: Jeśli szukasz alternatywy dla oleju palmowego w tego typu kosmetykach, musisz trochę dłużej poszukać i pogrzebać nieco głębiej w kieszeni. To jest również z "pigwa" przez dr. Tak jest w przypadku Hauschki. Krem na dzień firmy Alterra wykorzystuje olej z pestek moreli i olej z wiesiołka w ekologicznej jakości zamiast tłuszczu palmowego i jest dostępny w niższej cenie.

Olej palmowy w żywności i kosmetykach

Gotowe produkty, takie jak mrożona pizza i zupy, zazwyczaj zawierają tłuszcz palmowy

 • Produkt końcowy: Czasami musi to być szybkie, ale czy wiesz, że gotowe posiłki zawierają również tłuszcz palmowy? Dotyczy to między innymi zup w torebkach, mrożonych pizzy i różnych gotowych dań z makaronu. Zamiast tego spróbuj wybrać żywność ze sklepu ekologicznego, która nie zawiera oleju palmowego, a jeszcze lepiej – ugotuj ją samodzielnie.Jest mnóstwo potraw, które można szybko przygotować. Wtedy też nie musisz się martwić, że olej palmowy jest niezdrowy.
 • Margaryna: Margaryna sama w sobie jest bardzo kontrowersyjnym produktem. Możesz uzyskać alternatywę dla oleju palmowego, kupując zamiast niego masło. Zgodnie z rozporządzeniem UE nie można go już sprzedawać jako takiego, jeśli doda się oleje roślinne. Wtedy produkt nazywa się mieszanym tłuszczem.

Alternatywne nazwy oleju palmowego w żywności i kosmetykach

Alternatywne nazwy tłuszczu palmowego i oleju z ziaren palmowych – lista WWF

Chociaż wiele produktów może bezpośrednio powiedzieć na etykiecie, czy zawierają olej palmowy, czy tłuszcz palmowy, niektórzy producenci są na tyle sprytni, by używać innych nazw, o których wielu nie wie, że dokładnie oznaczają. Utrudnia to konsumentom świadome unikanie oleju palmowego.

W związku z tym World Wide Fund of Nature (WWF) opublikował listę alternatywnych nazw. Możesz znaleźć tę i inną szczegółową listę w linkach na końcu artykułu. Ale oto kilka przykładów z góry:

 • Gliceryd kwasu tłuszczowego
 • Stearynian glicerolu)
 • Palmat (np. palmat sodu – sole sodowe kwasów tłuszczowych oleju palmowego)
 • Olej z owoców palmowych
 • Tłuszcz roślinny
 • ziarna palmowe
 • Olej roślinny
 • Stearyniany PEG-100
 • Kernelat palmy sodowej
 • Stearynian cynku

A co z produktem ekologicznym??

Zamiast dżungli rosną plantacje oleju palmowego

Czy olej palmowy jest niezdrowy, gdy jest używany w ekologicznej jakości? Jedyna różnica między organicznym olejem palmowym a konwencjonalnym tłuszczem palmowym polega w zasadzie na tym, że produkty ekologiczne nie są uprawiane przy użyciu pestycydów i nawozów sztucznych, ale zgodnie z wymogami upraw ekologicznych. Więc nie zawiera żadnych chemikaliów.

Jest to zrównoważony olej palmowy, ale nie zmienia naturalnego składu oleju. Przy ekologicznej jakości można założyć, że żaden las deszczowy nie został wykarczowany, a drobni rolnicy również otrzymują godziwy dochód z produkcji.

Ocena estrów kwasów tłuszczowych z Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka

Lista alternatywnych nazw na tłuszcz i olej palmowy; Lista WWF