Uncategorized

Cukrzyca typu 2 – dieta z owocami i warzywami zmniejsza ryzyko

Według dwóch niedawno opublikowanych badań, wyższe spożycie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Przede wszystkim wyniki sugerują, że nawet niewielki wzrost spożycia takich pokarmów w ramach zdrowej diety może pomóc w zapobieganiu cukrzycy.

Zapobieganie cukrzycy typu 2 za pomocą naturalnych produktów

Wyszczuplająca sałatka owocowo-warzywna i glukometr

W pierwszym badaniu zespół europejskich naukowców zbadał związek między witaminą C a karotenoidami (pigmentami w kolorowych owocach i warzywach) we krwi z ryzykiem rozwoju cukrzycy. Ponadto okazały się one wiarygodnymi wskaźnikami spożycia owoców i warzyw. Zostało to pokazane podczas korzystania z kwestionariuszy w badaniu. Wyniki badania opierają się na 9754 dorosłych, u których rozwinęła się rozwijająca się cukrzyca typu 2. Grupa porównawcza składała się również z 13 662 osób dorosłych, które nie miały cukrzycy podczas obserwacji. 340 234 uczestników wzięło udział w European Prospective Study on Cancer and Nutrition (EPIC). Jest to tak zwane badanie InterAct, które odbyło się w ośmiu krajach europejskich.

zalecenia lekarskie dla owoców i warzyw oraz produktów pełnoziarnistych jako profilaktyka cukrzycy typu 2

Styl życia oraz społeczne i dietetyczne czynniki ryzyka cukrzycy typu 2 zależą od wyższego poziomu witaminy C i karotenoidów we krwi oraz ich sumy w połączeniu z jednym "Złożony wynik biomarkera" razem. Naukowcy powiązali to z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę. W porównaniu z osobami z najniższymi złożonymi biomarkerami w analizie biomarkerów, osoby z górnych 20% populacji miały o 50% niższe ryzyko. Ryzyko u osób z biomarkerami pomiędzy tymi dwoma skrajnościami było umiarkowane. Ponadto naukowcy szacują, że co 66 gramów dziennie zwiększenie całkowitego spożycia owoców w cukrzycy wiąże się z 25% niższym ryzykiem choroby typu 2.

Wyniki z drugiego badania

używaj glukometru w domu

W drugim badaniu naukowcy zbadali powiązania między całkowitym i indywidualnym spożyciem produktów pełnoziarnistych a cukrzycą. Ich wyniki opierają się na 158 259 kobietach i 36 525 mężczyznach, którzy byli wolni od cukrzycy, chorób serca i raka. Uczestnicy z najwyższej kategorii spożycia ogółem produktów pełnoziarnistych mieli o 29% niższy wskaźnik. Naukowcy porównali to z osobami z najniższej kategorii. Spożywanie jednej lub więcej porcji płatków śniadaniowych na zimno lub ciemnego chleba dziennie zmniejszyło ryzyko o 19%. Jednak ta redukcja ryzyka wydawała się stabilizować przy około dwóch porcjach dziennie w przypadku całkowitego spożycia pełnego ziarna i około pół porcji dziennie w przypadku zimnych płatków pełnoziarnistych i ciemnego chleba.

naturalne produkty o niskim ładunku glikemicznym dla zdrowego żywienia przeciwko cukrzycy typu 2

Oba badania mają charakter obserwacyjny i nie mogą ustalić przyczyny. Istnieje również możliwość, że niektóre wyniki są spowodowane czynnikami niezmierzonymi. Jednak badania biorą pod uwagę kilka znanych czynników ryzyka związanych ze stylem życia i markerów jakości żywieniowej. Ponadto wsparcie te wyniki badań inne badania łączące zdrowe odżywianie z lepszym zdrowiem. Całość wspiera obecne zalecenia dotyczące zwiększenia spożycia owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych w celu zapobiegania cukrzycy typu 2. Spożycie w umiarkowanie zwiększonej ilości mogłoby zatem zapobiegać takim chorobom w grupach populacji, które normalnie spożywają tylko niewielkie ilości.