Uncategorized

Ciężka praca fizyczna zwiększa ryzyko demencji

Czy ciężka praca fizyczna może zwiększyć lub zmniejszyć ryzyko demencji? Najnowsze badania sugerują, że ciężka praca, taka jak budowa budynku lub przeprowadzka, może mieć negatywny wpływ. Według nowego badania wyjaśnienie może leżeć w różnych fizjologicznych skutkach tych dwóch rodzajów aktywności fizycznej.

Jak praca fizyczna wpływa na psychikę??

ciężka i wytężona praca fizyczna może prowadzić do demencji

Naukowcy pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii uważają, że czynności wymagające wysiłku fizycznego często obejmują długie okresy stania, utrzymywanie pozycji statycznych, podnoszenie ciężkich przedmiotów i pracę w powtarzalnych lub fizycznie niewygodnych warunkach. Taka praca może również wiązać się z niemal ciągłym wysiłkiem. Będzie to na przykład przenoszenie ciężkich ładunków lub kołysanie elektronarzędzi. Często trzeba to robić bez przerw między nimi, aby organizm nie mógł się zregenerować. W przeciwieństwie do tego, praca fizyczna i ćwiczenia w czasie wolnym są często bardzo intensywne, ale krótkotrwałe, z dużą ilością czasu na regenerację. Zwykle chodzi również o bardziej dynamiczne postawy, takie jak te występujące w sportach wyczynowych, takich jak tenis czy koszykówka.

staruszek siedzący na wózku inwalidzkim jako pacjent w szpitalu

Istnieje wiele dowodów na to, że ćwiczenia rekreacyjne poprawiają wydolność sercowo-naczyniową i zmniejszają stany zapalne w okolicy ciała. Poprawiając przepływ krwi do mózgu, promując wzrost nerwów i utrzymując hipokamp, ​​zapobiega się demencji. Z drugiej strony długotrwała i powtarzalna aktywność fizyczna może zaburzać sprawność układu sercowo-naczyniowego i zwiększać stan zapalny. Wcześniejsze badania wykazały związek między intensywną aktywnością fizyczną a wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych wraz ze śmiertelnością. Tak więc u osób, których praca wymaga dużego wysiłku fizycznego, słaba funkcja układu krążenia może również zwiększać prawdopodobieństwo demencji. W poradach dotyczących zdrowia publicznego w zapobieganiu chorobie Alzheimera i demencji władze takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecają aktywność fizyczną bez rozróżniania między różnymi typami.

Wyniki badań

Pielęgniarka i lekarz wyjaśniają przyczyny swojego stanu starszemu pacjentowi podczas pandemii Covid 19

Niniejsze badanie sugeruje zatem, że musi to być „dobra” forma aktywności fizycznej. Ciężka praca fizyczna tak naprawdę tego nie oferuje. Wytyczne organów ds. zdrowia powinny zatem odróżnić aktywność fizyczną w czasie wolnym od takiej aktywności w pracy. Uważa się, że te dwie formy aktywności fizycznej mają przeciwstawne skutki. W trakcie badania naukowcy wykorzystali rejestry krajowe, aby zidentyfikować łącznie 697 przypadków demencji wśród uczestników. W swojej analizie wzięli pod uwagę inne czynniki, które mogą przyczyniać się do ryzyka demencji. Były to wiek uczestników, status społeczno-ekonomiczny, stan cywilny oraz stres psychiczny. Wprowadzili również korekty dotyczące tego, czy uczestnicy palili, ile pili alkoholu oraz jaki był ich wskaźnik masy ciała i ciśnienie krwi.

zmartwiony staruszek z rękami na głowie

Nawet po uwzględnieniu tych czynników, uczestnicy, którzy zgłaszali wysoki poziom pracy fizycznej, pod koniec badania mieli prawie 1,5 raza wskaźnik demencji niż ci, którzy zgłaszali, że ich praca była siedząca. Autorzy zauważają, że jedną z mocnych stron ich nauka co było bardzo długą kontynuacją. Jest to ważne, ponieważ zmiany patologiczne związane z demencją mogą rozpocząć się dziesiątki lat przed ujawnieniem się stanu. Ta tendencja do niedoceniania demencji mogłaby wypaczyć wyniki, gdyby wystąpiła w jednej grupie badawczej, a nie w drugiej. Jednak brak uczestniczek był istotnym ograniczeniem w analizie. Zatem praca fizyczna i ćwiczenia w czasie wolnym mogą nie mieć takiego samego wpływu na płeć.