Uncategorized

Byłe lotnisko w Berlinie otrzymuje nowy status centrum szczepień

W związku z rozwojem nowych szczepionek przeciwko rozprzestrzenianiu się Sars-CoV-2, dawne berlińskie lotnisko jest przekształcane w centrum szczepień. Tegel został ostatecznie zamknięty w listopadzie 2020 r. Oczekuje się, że wkrótce przez drzwi będą przechodzić tysiące ludzi. Ma to nastąpić, gdy od połowy grudnia budynek Terminalu C zostanie utworzony jako ośrodek szczepień przeciwko nowemu koronawirusowi.

Jak dawne berlińskie lotnisko staje się centrum szczepień?

pasażerowie w terminalu c, dawne lotnisko berlin tegel

Niemcy mają nadzieję na zintensyfikowanie kampanii szczepień w pierwszym kwartale 2021 r. i już kładą podwaliny pod 60 centrów w całym kraju. Podczas gdy minister zdrowia Jens Spahn twierdzi, że szczepienia nie będą obowiązkowe, kanclerz Angela Merkel powiedziała w czwartek parlamentowi, że szczepionki stanowią „światło na końcu tunelu” dla Niemiec. W kraju liczba przypadków ustabilizowała się od czasu zamknięcia obiektów rekreacyjno-sportowych i restauracji wewnętrznych na początku listopada. Jednak liczba przypadków pozostaje wysoka. W czwartek zgłoszono 22 268 nowych infekcji i 389 zgonów. Zima będzie ciężka, ale „Myślę, że w przyszłym roku zobaczymy znaczny postęp” – powiedziała Merkel. Rząd federalny będzie odpowiedzialny za zakup i dostarczenie szczepionki, podczas gdy stany regionalne zapewnią sprzęt i wybiorą lokalizacje ośrodków szczepień.

były szef straży pożarnej albrecht broemme stoi na lotnisku tegel w masce ochronnej

W Tegel odpowiedzialne władze będą mogły szczepić od 3000 do 4000 osób dziennie. Twierdzi tak Albrecht Broemme, który jest odpowiedzialny za utworzenie ośrodków szczepień w stolicy Niemiec. Inne dawne lotnisko Tempelhof, które w przeszłości było wykorzystywane na różne sposoby jako ośrodek dla uchodźców, welodrom i stacja kolejowa, również zostało wyznaczone jako ośrodek szczepień. Według Dilek Kalayci, berlińskiego ministra zdrowia, powinno być możliwe zaszczepienie 20 000 osób dziennie w mieście liczącym 3,8 mln mieszkańców z sześcioma ośrodkami rozłożonymi na cztery udary. Osiągnięcie tego „będzie ogromnym wyzwaniem”, przyznaje. Pierwszeństwo mają osoby potrzebujące ochrony lub osoby szczególnie narażone na działanie wirusa, np. pracownicy służby zdrowia. Centra muszą być otwarte codziennie, w tym w weekendy, od 9:00 do 19:00..

Koncepcja projektu

wieża na berlińskim lotnisku tegel i terminal c stają się centrum szczepień podczas pandemii covid 19

Broemme, 60-letni były strażak, powiedział, że opracował swoje plany, aby ośrodek szczepień Tegel działał sprawnie, używając zestawu Lego i zbudował model z wielokolorowych klocków z chodnikami i centrum recepcyjnym. Według niego, ogólną ideą jest zaszczepienie jak największej liczby osób jedna po drugiej. Ponadto opracował system i zastanawiał się, ile przestrzeni w kabinach będzie potrzebne, aby uniknąć wąskich gardeł. Każdy gość podąża ustaloną ścieżką od rejestracji do faktycznego ściegu. Następnie następuje konsultacja z lekarzem, a na koniec osoba zaszczepiona trafia do poczekalni. Odbywa się to podczas przeprowadzania ostatecznych kontroli. Sam zastrzyk trwa tylko dwie minuty i odbywa się na krześle. Chociaż prace nad przebudową Terminalu C jeszcze się nie rozpoczęły, został on zabezpieczony metalowymi płotami, drutem kolczastym i odpowiednim zabezpieczeniem.

pracownik medyczny w odzieży ochronnej posiadający szczepionkę na koronawirusa

Wysiłki koncentrują się obecnie na rekrutacji nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale także personelu logistycznego i pomocniczego. Ochroniarze zostaną również zatrudnieni w przypadku próby zablokowania dostępu do budynku przez działaczy antyszczepionkowych. Już teraz w Niemczech brakuje personelu szpitalnego. W rezultacie władze mają nadzieję zwrócić się do emerytowanych pielęgniarek, studentów medycyny, a nawet bezrobotnych stewardes. W Berlinie w każdym centrum szczepień będzie zatrudnionych od 200 do 250 osób. Wprowadzane są surowe zasady zapobiegające rozprzestrzenianiu się infekcji. Należą do nich obowiązkowe noszenie masek i dystans społeczny.