Uncategorized

Astma oskrzelowa nie wpływa na objawy COVID-19

Wydaje się, że astma oskrzelowa nie zwiększa ciężkości COVID-19. Wynika to z nowego badania. Według zespołu badawczego ten stan nie wydaje się zwiększać ryzyka dla osoby cierpiącej na COVID-19. Jednak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca i otyłość są nadal czynnikami ryzyka rozwoju i progresji infekcji wirusowej.

Koronawirus a astma oskrzelowa

spray na astmę z maską ochronną i zdystansowanie społeczne podczas pandemii covid-19

Osoby z astmą i osoby z obniżoną czynnością płuc, które są leczone z powodu astmatycznego zapalenia, nie wydają się być bardziej dotknięte przez SARS-CoV-2. Jednak istnieją ograniczone dane dotyczące tego, dlaczego tak się dzieje. Osoby z astmą mogą stać się bardzo czujne w kwestii higieny osobistej i dystansu społecznego. Ponadto może to poprawić kontrolę, ponieważ osoby, które same poddają się kwarantannie, są również mniej narażone na czynniki sezonowe, które obejmują alergeny lub wirusy układu oddechowego. Istnieją również dowody na to, że ludzie są bardziej ostrożni w przyjmowaniu leków na astmę podczas pandemii, co może przyczynić się do ogólnego stanu zdrowia. Kortykosteroidy wziewne, powszechnie stosowane w celu ochrony przed atakami astmy, mogą również zmniejszać zdolność wirusa do wywołania infekcji.

technik laboratoryjny bada próbki astmy oskrzelowej covid-19 bez efektu

Jednak badania wykazały, że sterydy mogą zmniejszać odpowiedź immunologiczną organizmu i pogarszać odpowiedź zapalną. Wykazano również, że sterydy opóźniają usuwanie wirusów SARS i MERS z dróg oddechowych. Mogłyby zatem pogorszyć infekcję wywołaną przez koronawirusa. Przyszłe badania powinny zbadać, czy sterydy wziewne zwiększają lub zmniejszają ryzyko infekcji SARS-CoV-2. W zależności od rodzaju efekty powinny być wtedy różne. Podatność i ciężkość zakażenia COVID-19 wzrasta wraz z wiekiem. Jednak astmatycy są zwykle młodsi niż osoby ze zgłoszonymi chorobami wysokiego ryzyka. Z tego powodu dostosowane badania mogą pomóc lepiej zrozumieć, czy wiek jest czynnikiem.

Sprawa dla pulmonologii

małe dziecko korzystające z respiratora z powodu objawów astmy oskrzelowej

Dzieci i młodzi dorośli z astmą cierpią przede wszystkim na alergiczne stany zapalne. Osoby w podeszłym wieku, które doświadczają tego samego rodzaju zapalenia dróg oddechowych, mogą również cierpieć na astmę eozynofilową, która jest cięższą postacią. W takich przypadkach pacjenci mają nienormalnie wysoki poziom białych krwinek. Pomagają one organizmowi zwalczać infekcje. Mogą one powodować stany zapalne dróg oddechowych, zatok, przewodów nosowych i dolnych dróg oddechowych. Może to zwiększyć ryzyko poważnego przypadku COVID-19. Dodatkowo, enzym, który jest związany z błonami komórkowymi w płucach, tętnicach, sercu, nerkach i jelitach i okazał się być punktem wejścia SARS-CoV-2 do komórek, jest zwiększony w odpowiedzi na wirusa.

lekarz badający prześwietlenie od pacjenta z koronawirusem i zapaleniem płuc

Naukowcy uważają również, że enzym ten może być korzystny w usuwaniu innych wirusów układu oddechowego, zwłaszcza u dzieci. Jak ten enzym wpływa na zdolność SARS-CoV-2 do zarażania osób z astmą, jest nadal niejasny. Astma oskrzelowa jest ogólnie zależna od znacznie mniejszej liczby innych schorzeń, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc lub choroba sercowo-naczyniowa. Jeśli SARS-CoV-2 jest chorobą, która powoduje dysfunkcję komórek, osoby bez astmy mogą być nawet bardziej podatne na wirusa. Jednak osoby starsze z astmą, które mają również wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub choroby serca, mogą mieć podobne przypadki COVID-19 jak osoby bez astmy z tymi schorzeniami.