technologia

Samolot VTOL obiecuje luksusową i komfortową podróż!

samolot pionowego startu nowoczesny transport duże miasto alternatywa

Brytyjski producent Aston Martin, popularny na całym świecie ze swoich luksusowych samochodów, zaprezentował niedawno nowy środek transportu – innowacyjny samolot VTOL został zaprojektowany w ścisłej współpracy z Uniwersytetem w Cranfield i zrealizowany we współpracy z Cranfield Aerospace Solutions i Rolls-Royce. Aston Martin zaprezentował go podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Farnborough, który odbył się w połowie lipca tego roku. 16 lipca widzowie mogli spodziewać się nowego modelu na otwarciu pokazu. Prywatny odrzutowiec maksymalnie funkcjonalny, a jednocześnie luksusowy, spełniający nawet najwyższe wymagania.

Czym jest samolot VTOL i jakie są jego zalety?

lot samolotu pionowego startu trzy miejsca nowoczesne

Ale czym właściwie jest samolot pionowego startu i jakie zalety ma ten model w porównaniu z prywatnym odrzutowcem? Samoloty i śmigłowce, które startują pionowo i nie wymagają pasa startowego, nazywane są pionowymi startami lub VTOL (skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza „pionowy start i lądowanie”). Waga odgrywa decydującą rolę podczas startu – jeśli zostanie zwiększona powyżej dozwolonego maksimum, pilot musi wykonać rozbieg. Podczas lądowania waga nie ma znaczenia – i nie ma potrzeby robienia rozbiegu.

widok samolotu pionowego startu nad prywatnym odrzutowcem

Aston Martin rozpoznał problem po rozmowie ze swoimi klientami. Nie jest tajemnicą, że rosnący ruch w gęsto zaludnionych miastach szkodzi środowisku, że środki transportu na wsi są niewystarczające, a infrastruktura jest codziennie przeciążona. Kto chciałby utknąć w korku, nawet w luksusowym samochodzie? Alternatywą jest nowy model Volante, który może startować i lądować nawet w ograniczonej przestrzeni i przy jak najmniejszym hałasie.

Samolot pionowego startu Volante oferuje najwyższy poziom komfortu

Samoloty pionowego startu, małe, zajmujące mało miejsca

Samolot Volante VTOL oferuje trzy miejsca siedzące i dlatego nadaje się jako zamiennik samochodu. W przyszłości, według Aston Martina, coraz więcej osób będzie preferować transport lotniczy – zwłaszcza profesjonalistów, którzy pracują w centrum miasta, a potem wracają do domu na przedmieściach. Oczywiście nie powinno im zabraknąć niczego w innowacyjnym prywatnym odrzutowcu – luksusowe skórzane fotele, wygodny, intuicyjny system sterowania i wiele innych zalet zapewniają przyjemną podróż.

intuicyjny system sterowania samolotem pionowego startu

pasażerowie siedzeń samolotu pionowego startu

pionowy start samolotu 3d ilustracja widok z przodu

Silnik samolotu pionowego startu zjeżdża bez ścieżki

model samolotu pionowego startu aston martin

widok z przodu samolotu pionowego startu

Projekt autorstwa Aston Martin