technologia

Jak automatyzacja zmienia współczesne rolnictwo

W nowoczesnym rolnictwie innowacja jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Cała branża stoi przed poważnymi wyzwaniami, od rosnących kosztów dostaw i niedoborów siły roboczej po zmieniające się wymagania konsumentów dotyczące przejrzystości i zrównoważonego rozwoju. Firmy rolnicze coraz częściej zdają sobie sprawę, że potrzebne są rozwiązania tych wyzwań. Nowe postępy technologiczne całkowicie zmieniły współczesne rolnictwo. Rolnicy mają teraz dostęp do narzędzi, które pomogą im sprostać wymaganiom stale rosnącej populacji świata.

Trend Smart Farming i automatyzacja procesów rolniczych

Automatyzacja rolnictwa, często kojarzona z trendem „smart farming”, ma na celu zwiększenie efektywności gospodarstw i zautomatyzowanie cyklu produkcji roślinnej lub zwierzęcej. Coraz więcej firm pracuje nad innowacjami w robotyce, aby rozwijać drony, autonomiczne maszyny rolnicze, automatyczne nawadnianie i roboty do chwastów. Chociaż technologie te są stosunkowo nowe, w branży coraz więcej tradycyjnych firm rolniczych dostrzega korzyści płynące z automatyzacji procesów rolniczych.

Jakie technologie są wykorzystywane do automatyzacji rolnictwa?

Trendem jest uprawa wertykalna

Celem automatyzacji jest zastąpienie czynności wykonywanych ręcznie przy jednoczesnej optymalizacji wydajności i wykorzystania zasobów. Oto kilka kluczowych technologii, które w przyszłości będziemy coraz częściej wdrażać w gospodarstwach.

Automatyzacja zbiorów

Zbiór doskonałych owoców i warzyw zawsze był trudny do zautomatyzowania ze względu na bardziej złożone wymagania dotyczące procesów zbierania i obsługi. Roboty zbierające muszą być szczególnie ostrożne z produktami, aby ich nie zmiażdżyć ani nie uszkodzić. Hiszpańska firma „Agrobot” z powodzeniem opracowała pierwszego robota do delikatnego zbioru truskawek, niezależnie od tego, gdzie i jak są uprawiane. Dzięki czujnikom z promieniami podczerwieni system rozpoznaje trójwymiarowość i zbiera każdą pojedynczą truskawkę za pomocą 24 ramion robotów. Ostatnio na rynku pojawiły się również roboty do zbioru szparagów i jabłek. Dzięki technologii automatyzacji produkty docierają do konsumentów szybciej, świeższe i bardziej zrównoważone. Zwiększenie wydajności poprzez automatyzację zwiększa plony i tempo produkcji, a tym samym obniża koszty dla konsumentów.

Automatyczne systemy sterowania

Automatyczne systemy kierowania w kombajnach zwiększają wydajność

Ciągniki i kombajny mogą teraz poruszać się po polu z dużo większą precyzją. Automatyczne systemy kierowania nie tylko ułatwiają pracę kierowcy, ale także pomagają maksymalnie usprawnić proces zbioru. Dokładne przetwarzanie ścieżki do ścieżki zmniejsza nakładanie się i luki. Zwiększa to plony, oszczędza paliwo i oszczędza zasoby. Czasopismo specjalistyczne agrarheute oblicza, że ​​automatyczne kierowanie może przynieść wzrost wydajności o co najmniej 12 procent.

Kombajn zbożowy pracuje w terenie

Wiodący producenci, tacy jak Claas, John Deere, Case IH i New Holland oferują nawet specjalne pakiety tuningowe, które ułatwiają rolnikom dostęp do automatyzacji, umożliwiając im opłacalną modernizację istniejących maszyn rolniczych w najnowszą technologię autopilota i wspomaganie kierowania GPS lub systemy śledzenia. To, czy modernizacja jest możliwa, zależy na przykład od roku produkcji, marki i modelu maszyny żniwnej Popatrz tutaj.

Siew i pielenie

Traktor rozpylający pestycydy na polu kapusty

Robotyka opracowana do siewu i odchwaszczania może być ukierunkowana na określone obszary zbiorów. Podczas siewu może to łatwo zmniejszyć nakład pracy i codzienne obowiązki w gospodarstwie. Roboty chwastów mogą pracować niezwykle dokładnie, korzystając z wizji komputerowej i zmniejszać zużycie pestycydów o 90%. Na przykład amerykańska firma zajmująca się technologią robotów „Blue River Technology” wykorzystuje technologie widzenia komputerowego do precyzyjnego nakładania herbicydów tylko tam, gdzie są one potrzebne. Daje to rolnikom nowy sposób na oszczędzanie kosztów, a także zapobieganie odporności chwastów na herbicydy.

Drony

Drony pomagają w nowoczesnym rolnictwie

Drony coraz częściej wykorzystywane są również w rolnictwie. „Oczy high-tech” mogą monitorować stan roślin i gleby z powietrza, a także szybko i niedrogo identyfikować problematyczne obszary za pomocą obrazów i analiz w podczerwieni. W ten sposób drony pomagają diagnozować problemy na wczesnym etapie. Dzięki precyzyjnemu określeniu chorób roślin czy chwastów rolnicy mogą również oszczędzać wodę, nawozy i pestycydy.

zobacz w przyszłości

Hydroponiczna uprawa sałat liściastych

Postęp technologii, systemów produkcyjnych i oprogramowania do automatyzacji procesów rolniczych nie tylko oferuje ogromne korzyści rolnikom i konsumentom, ale także rozwiązuje problemy, takie jak rosnąca liczba ludności na świecie, brak siły roboczej, ślad ekologiczny produkcji rolnej, śmierć pszczół i zmieniających się preferencji konsumentów w kierunku produktów ekologicznych i wytwarzanych w sposób zrównoważony.