Tarasy

Wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin w ogrodzie zimowym i 17 pomysłów na projekt

Rośliny w ogrodzie zimowym pomysły płytki podłogowe meble żelazne

W tym mroźnym czasie, gdy mroźna zima na zewnątrz zamieniła nasze piękne wewnętrzne podwórka w nudne pejzaże w czerni i bieli, a mróz daje nam tylko dodatkowy powód do marzeń o przyjemnych godzinach w ogrodzie, teraz wszystko wygląda zielono wraz z kilka kolorowych kwiatów wygląda jeszcze atrakcyjniej. W tej zimnej porze filiżanka aromatycznej kawy pod tropikalnymi roślinami jest naprawdę orzeźwiająca i może od razu odegnać nasze ponure myśli. Nie wiadomo dokładnie, kto pierwszy wpadł na pomysł stworzenia przytulnego domu dla kolorowych kwiatów z najdalszych zakątków świata. Ale ta osoba wyznaczyła nowy kamień milowy w historii ogrodnictwa. Ogród zimowy daje niemal nieograniczone możliwości uprawy egzotycznych roślin i odnajduje nieskończone horyzonty przed wyobraźnią i entuzjazmem miłośników kwiatów. Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji Rośliny w ogrodzie zimowym a także różne przykłady tego, jak można zaprojektować ogród zimowy.

Funkcje ogrodu zimowego są inne niż szklarni, w której dąży się do utrzymania optymalnych warunków do wzrostu roślin. Ogród zimowy jest w zasadzie częścią domu i mieszkańcy oraz kwiaty powinni czuć się tam najwygodniej.

Rośliny w ogrodzie zimowym – tak jak w domu

Rośliny w ogrodzie zimowym podtrzymują pomysły paprocie fotele żaluzje

Jedną z najważniejszych zalet ogrodu zimowego jest mikroklimat w pomieszczeniu, który stwarza roślinom naturalne warunki do ich wzrostu. Dzięki temu w ogrodzie zimowym można uprawiać niezwykle dużą liczbę gatunków roślin, w tym egzotycznych i kapryśnych, które w zimnych porach byłyby zbyt problematyczne w zwykłym pomieszczeniu. W rzeczywistości wybór rodzajów roślinności jest prawie nieograniczony. Lepiej jednak wybrać rośliny lub przynajmniej ułożyć je zgodnie z ich potrzebami klimatycznymi i środowiskowymi. Tradycyjnymi mieszkańcami ogrodów zimowych są tropikalne i subtropikalne rośliny pustynne. Gatunki roślin tropikalnych preferują klimat wilgotny i ciepły, a niektóre z nich bardzo dobrze rosną o zmierzchu.

Rośliny w ogrodzie zimowym pomysły bufet szklany dach skandynawski

Z kolei subtropikalne gatunki roślin potrzebują mocnego światła i dobrze rosną, gdy temperatura jest regularnie obniżana do 5 stopni. Rośliny pustynne potrzebują dużo ciepła i światła oraz bardzo mało wilgoci. Jeśli ogród zimowy jest wystarczająco duży, można stworzyć kilka obszarów dla systemów dla każdej strefy klimatycznej. Ale jeśli twój ogród zimowy jest dość mały, lepiej po prostu wybrać ulubione spośród roślin i stworzyć dla nich najkorzystniejsze warunki.

Rośliny w ogrodzie zimowym – zapewnij niezbędne światło

Rośliny w pomysłach na ogród zimowy szklany sufit

Jedną z najcenniejszych właściwości ogrodu zimowego jest dobry strumień świetlny. Z reguły taki pokój ma znacznie większą powierzchnię z oknami niż zwykłe pokoje. Jeśli miałeś wybór, w jakim kierunku powinna być zorientowana twoja oranżeria, nigdy nie wybieraj północy. To jest niekorzystna orientacja kierunkowa, co oznacza pomyślny rozwój twojego Rośliny w ogrodzie zimowym ograniczy.

Światło jest ważnym czynnikiem dobrego samopoczucia ludzi Rośliny w ogrodzie zimowym. Dlatego szkło przeciwsłoneczne nie nadaje się do tego pomieszczenia. Nawet jeśli osobiście nie lubisz mocnego światła słonecznego, staraj się nie wieszać rolet, zwłaszcza zimą, ponieważ bez wystarczającej ilości światła Twoje ulubione rośliny mogą stracić dekoracyjny wygląd, a niektóre mogą nawet umrzeć. Prawdopodobnie będziesz korzystać z oranżerii również latem, więc żaluzje i rolety mogą być bardzo przydatne dla twoich roślin wewnątrz w ciepłe dni, kiedy na zewnątrz jest mocne słońce, a temperatura za szybą stale rośnie. Innym sposobem uniknięcia przegrzania w pomieszczeniu jest zapewnienie dobrej wentylacji. Z reguły trzeba przewidzieć wystarczająco dużo miejsca przy otwieranych oknach, powinny one zajmować co najmniej 1/6 całej powierzchni szkła. I oczywiście nie zapomnij otworzyć ich w czasie upałów!

Rośliny w ogrodzie zimowym pomysły stół z jasnego drewna

Nawet w jasnej oranżerii są zaciemnione obszary. Tam możesz umieścić rośliny kochające cień. Potrzeby każdego rodzaju roślin są inne i musisz zapytać o nie jak najszybciej po zakupie rośliny lub kwiatka. Ale jeśli możemy uogólniać, odwołujemy się do znanej zasady, która mówi, że im gęstsza i ciemniejsza zieleń rośliny, tym łatwiej jest rosnąć w zacienionych miejscach.

Ogród zimowy jest przytulny dla ludzi i wygodny dla roślin

Rośliny w pomysłach na ogród zimowy zapewniają wystarczającą ilość światła w oknach

Dwa inne czynniki, bez których oranżeria straciłaby na znaczeniu, to temperatura i wilgotność. Ustalenie odpowiednich wartości zależy od rodzaju roślin, które zamierzasz uprawiać. Generalnie uważa się, że średnia temperatura w ogrodzie zimowym powinna wynosić około 20-25°, a wilgotność względna – 60-70%. Oznacza to zdrowe środowisko dla roślin i przyjemne środowisko dla ludzi.

Rośliny w ogrodzie zimowym pomysły dywan jadalnia meble drewno światło

Zaleca się, aby osoba Rośliny w ogrodzie zimowym Posadzone w osobnych doniczkach i pielęgnowane w ten sposób. Dzięki temu możemy obserwować ich indywidualne wymagania w zakresie gleby i nawadniania. Kolejną wielką zaletą jest pojemnik z kwiatami, dzięki czemu można je łatwo przenosić i przy niewielkim wysiłku stworzyć zupełnie nowy projekt.

Układ ogrodu zimowego powinien być dokładnie przemyślany i oparty na dostępnej przestrzeni. Duże donice z roślinami mogą pozostać na podłodze, ale efekt mniejszych mieszkańców z pewnością zostanie utracony, jeśli nie zostaną ustawione na kwietnikach lub półkach. Rośliny pnące, wiszące na ścianach i suficie, nie tylko oszczędzają miejsce, ale również dają poczucie prawdziwego tropikalnego raju.

Ładne i praktyczne

Rośliny w ogrodzie zimowym pomysły pielęgnacyjne doniczki

Możesz udekorować swój ogród zimowy różnymi elementami dekoracyjnymi, tymi, których używamy w ogrodzie, ale w odpowiednim mini formacie. Figury, fontanny, oczko wodne, mały ogródek skalny, oświetlenie i termometr – wszystko to pasuje do wnętrza. W oranżerii możesz mieć kilka swoich ulubionych, takich jak ryby lub żółwie w akwarium, lub umieścić klatkę z papugami w kącie. Możliwości zaprojektowania tego terenu rekreacyjnego jest naprawdę wiele. Na przykład możesz użyć mebli z wikliny, aby stworzyć ogród zimowy w najbardziej komfortowym dla Ciebie miejscu odpoczynku. Drewniany stół z kilkoma krzesłami również idealnie pasowałby do tego wnętrza lub taki plastikowy zestaw ogrodowy, ma tę zaletę, że jest tani i łatwy w utrzymaniu.

Rośliny w ogrodzie zimowym pomysły zaprojektuj drewniane deski podłogowe kamienie

Najlepszą wersją ogrodu zimowego jest zdecydowanie pomieszczenie specjalnie do tego celu wybudowane, dostatecznie duże, którego ściany zwykle składają się z okien i które ma zapewnione dostateczne ogrzewanie, wilgotność i cyrkulację powietrza. Niestety nie wszyscy miłośnicy kwiatów mogą sobie na coś takiego pozwolić. Z tej rozbieżności między silnym pragnieniem a słabymi możliwościami finansowymi powstało kilka ciekawych, efektownych i łatwo dostępnych wersji ogrodu zimowego, które można wykonać w niemal każdym domu.

Na balkonie

rośliny do ogrodu zimowego pielęgnacja paproci balkonowych

W większości mieszkań przeszklony balkon pełni funkcję ogrodu zimowego. Zazwyczaj nie jest to duże pomieszczenie, ale przy dobrej woli pomieści dużo kwiatów. Parapety, półki i wiszące doniczki pomogą Ci ułożyć to, co lubisz. W ten sposób naprawdę stworzysz mały zielony raj w swoim miejskim domu. W większości przypadków balkony są zbyt wąskie i nie ma miejsca na wygodne krzesło lub mały stolik. Niestety nie masz przyjemności cieszenia się własnym dziełem. Dlatego wiele osób decyduje się na usunięcie bariery między balkonem a wnętrzem. Nie możemy tego stwierdzić ani zaprzeczyć, jest to bardzo indywidualne i zależne od różnych czynników. Najpierw musisz zastanowić się, czy nie narażasz konstrukcji budynku. Taka decyzja naruszyłaby mikroklimat i miałaby negatywny wpływ na wilgotność. Ale patrząc z innego punktu widzenia, nie będziesz potrzebował osobnego grzejnika do swojej mini oranżerii i oczywiście będziesz miał okazję spędzić więcej czasu pod ulubionymi kwiatami i roślinami.

Gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca

rośliny pomysły na ogród zimowy założyć baume moebel

Aby stworzyć przytulny dom dla swoich zimowych kwiatów, możesz zrobić to w każdym pomieszczeniu, które jest wystarczająco jasne i zapewnia niezbędne ogrzewanie i wilgotność. Najlepiej nadają się do tego salon, kuchnia i sypialnia. Ale jeśli nieodparcie chcesz mieć w domu egzotyczne rośliny, możesz przy niewielkim wysiłku zamienić duże akwarium w mały tropikalny ogród. Możesz także stworzyć tam mały, niezwykły kawałek pustynnego krajobrazu, aby pomieścić swoją kolekcję kaktusów. Bez względu na to, co dokładnie wybierzesz, chcemy tylko mieć nadzieję, że pomogliśmy Ci w realizacji naszych pomysłów i udzieliliśmy Ci dobrych wskazówek? Czy to prawda, tak?

rośliny pomysły na ogród zimowy kalibracja meble akwarium

oranżeria rośliny orchidea stół z drewna  Oranżeria-szklarnia-stoły-meble-urządzenia

oranżeria egzotyczne rośliny warunki jadalnia

ogród zimowy ustawić szklane okna sufitowe drewniane meble

pomysły na ogród zimowy miejsce do siedzenia parasol szklany dach