Tarasy

Układanie kamiennych płyt na taras i ogród – wskazówki i pomysły projektowe

Płyty kamienne na taras -płyty tarasowe-modern-basen-ochrona-prywatności-oświetlenie-hasu

Zbliża się ciepła pora roku, słońce przyjemnie świeci, a błękitne niebo stwarza nadzieję i dobry nastrój, czujesz się zrelaksowany, będąc na zewnątrz. Lokalny teren rekreacyjny tuż przed drzwiami to ogrody i tarasy, które według własnego gustu można zaprojektować jako prywatną przestrzeń zewnętrzną. Specjalnym elementem projektu jest wykładzina podłogowa, która tworzy dostojną ramę. Są bardzo popularne Płyty kamienne na taras, które oferują różnorodne wyglądy, wzory i rodzaje kamienia naturalnego.

Układanie płyt kamiennych na taras i ogród – określ powierzchnię tarasu i dobierz płytki tarasowe

Płyty kamienne na taras -płyty tarasowe-nowoczesne-szare-domy-oświetlenie-ogrodu

Możliwych jest kilka wariantów płyt kamiennych na taras i ogród – kamień naturalny, taki jak granit, wapień i piaskowiec, ale także kamień sztuczny i różne wyglądy drewna. Ilość użytych płyt tarasowych można szybko przeliczyć online za pomocą praktycznego kalkulatora tarasowego. Z wyprzedzeniem należy dokładnie znać powierzchnię tarasu i wymiary płytek. Możesz łatwo obliczyć, ile płytek potrzeba na metr kwadratowy i zamówić lub kupić od razu.

Układanie płyt kamiennych na taras i ogród – podłoże jest niezbędne

Płyty kamienne na taras - płyty tarasowe-układanie-wskazówki-czyszczenia

Przed ułożeniem płyt tarasowych należy dokładnie rozeznać się w podłożu i sprawdzić jego nośność. Wymagane jest niewielkie nachylenie, aby zapewnić odpływ wody. W przeciwnym razie struktura zamoczy się podczas deszczu i z czasem ulegnie uszkodzeniu. Zalecany jest gradient około 2 procent.

Układanie na żwirze kamiennych płyt tarasowych i ogrodowych

Płyty kamienne na płyty tarasowo-tarasowe-chodnikowo-chodnikowo-ogrodowe

Układanie płyt kamiennych na taras i ogród można z powodzeniem przeprowadzić na żwirze z zaprawą lub za pomocą specjalnego systemu mocowania lub łożysk płytowych. Rozpoczyna się zawsze na ścianie domu lub w miejscu, w którym ze względów optycznych przywiązuje się dużą wartość – wejście, schody, drzwi tarasowe, chodnik itp..

Układanie płyt tarasowych – zalecany spadek ok. 2%

płyty-kamienne-tarasowe-płyty-tarasowe-duże-chodnik-żwir-żywopłoty-krzaki

W przypadku spoin pomiędzy płytami tarasowymi brana jest pod uwagę grubość płyty, przy czym zaleca się, aby wynosiła ona od 3 do 5 centymetrów i można ją łatwo uzyskać za pomocą dostępnych na rynku przekładek dystansowych. W razie potrzeby spoiny wypełnia się piaskiem do spoin. Alternatywnie nie stosuje się żadnego, ale układany obszar jest obramowany kostką brukową lub kamieniami, aby zapobiec zsuwaniu się płyt tarasowych.

Układanie płyt tarasowych zaprawą murarską

kamienne-płyty-tarasowe-płyty tarasowe-duże-granit-drewno-żwir-b&b

Kamienne płyty tarasu i ogrodu można było układać na twardym gruncie za pomocą zaprawy murarskiej. Spoiwo nakłada się prosto i równomiernie w rogach i na środku płyty. Następnie każda płyta jest prawidłowo umieszczona i wyrównana za pomocą gumowego młotka i poziomicy, aby ponownie uzyskać spadek do odprowadzania wody deszczowej.

Przyciąć płyty tarasowe na wymiar

płyty-kamienne-tarasowe-płyty-tarasowe-układanie-dużego-ogrodu

Kamienne płyty można dowolnie kształtować i przycinać w zależności od potrzeb, zwłaszcza na krawędziach, narożach i krzywiznach chodników. Płyta jest cięta szlifierką kątową najpierw z tyłu, a następnie z przodu.

Układanie płyt kamiennych na taras i ogród z łożyskami płytowymi

płyty-kamienne-tarasowe-płyty-tarasowe-piaskowiec-szary-nowoczesny-relief-duży

Jeżeli płyty tarasowe ułożone są z łożyskami płytowymi, można je później skompensować za pomocą specjalnych krążków i w razie potrzeby bardzo łatwo wymienić. Wsporniki płyt można przyciąć na użyteczną długość piłą do metalu.

Radzenie sobie z różnicami kolorystycznymi płyt tarasowych

kamienna-płyta-tarasowa-płyty-tarasowe-wapień-ogrodowy-bukszpan-krzewy

W wielu przypadkach można zauważyć różnice kolorystyczne pomiędzy różnymi pakietami płytek tarasowych. Zaleca się dokonanie przeglądu i posortowanie ich wszystkich natychmiast po zakupie. W ten sposób różnokolorowe panele można optycznie równomiernie rozłożyć podczas układania.

Czyszczenie płyt kamiennych na taras i ogród – ważne wskazówki

kamienne-płyty-tarasowe-płyty-tarasowe-szare-basenowe-leżaki-palmy-nowoczesne

Płyty kamienne należy co roku dokładnie czyścić, aby taras i ogród wyglądały dobrze. Do tego celu używaj tylko specjalnych środków do czyszczenia tarasów. Dzięki temu wszystkie powierzchnie kamienne zostaną ponownie oczyszczone. Normalne zabrudzenia można również odeprzeć specjalnym środkiem do czyszczenia elewacji. Niezależnie od środka, należy najpierw pozwolić mu zadziałać, a następnie mocno wyszorować. Nie musisz czyścić myjką wysokociśnieniową ze względu na możliwe uszkodzenie struktury kamienia.

Płyty kamienne na taras i na zewnątrz z granitu 

płyty-kamienne-tarasowe-płyty-tarasowe-szare-nowoczesne-na zewnątrz-garnit-bradstone

Granit jest popularnym materiałem na płyty tarasowe i jest dobrze znany ze swojej solidności i niewrażliwości na pogodę. Należy do grupy kamieni twardych i jest trwały, odporny na ciepło, zimno czy wilgoć. Dlatego jest bardzo popularny we wszystkich projektach zewnętrznych.

Osiągnij fajny wygląd dzięki granitowym płytom na zewnątrz

płyty kamienne-płyty tarasowe-tarasowe-szaro-brązowy-kamień naturalny-granit-B&B

Grant jest bardzo łatwy w pielęgnacji jako podłoga, ale jak każdy kamień naturalny może wchłaniać oleje i tłuszcze. Dlaczego należy je usunąć tak szybko, jak to możliwe. Impregnacja natychmiast po ułożeniu płytek zapewnia doskonałe wykończenie i zapewnia długowieczność.

Trawertyn

kamienne-płyty-tarasowe-płyty-tarasowe-trawertyn-basen-jasny-nowoczesny-dom

Trawertyn jako wykładzina podłogowa zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz nie jest daremny. Może być zaprojektowany w stylu klasycznym, wiejskim lub śródziemnomorskim i oferuje coś dla każdego gustu. Kamienne płyty trawertynowe charakteryzują się typowymi ciepłymi niuansami kolorystycznymi i otworami. Projektanci zalecają łączenie jasnych ścian domu z trawertynem w kolorze orzecha jako posadzka, a optycznie rozjaśnienie zacienionych miejsc jasnym trawertynem.

Płyty kamienne na taras o wyglądzie drewna

płyty kamienne-tarasowe-płyty tarasowe-drewno-look-woda-staw-ogrodzenie-wapień

Panele drewnopodobne są szczególnie popularne zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz i są idealną, łatwą w pielęgnacji alternatywą dla prawdziwego drewna. Panele drewnopodobne łączą w sobie trwałość betonu z ciepłym, przytulnym wyglądem drewna. Romantyczną nutę tworzy w ogrodzie ułożenie wokół stawu paneli o wyglądzie drewna i pięknej zieleni.

Wapienne płyty tarasowe są warunkowo mrozoodporne

płyty-kamienne-tarasowe-płyty-tarasowe-śródziemnomorskie-tarasowe-zadaszenia-drewno-leżaki-rattan

Wapień jest atrakcyjny ze względu na przyjazne odcienie kremu i szampana i tworzy efektowny wystrój ogrodu i tarasu. Typową cechą są głównie ciemne inkluzje, które nadają niepowtarzalny charakter temu kamieniowi naturalnemu, ale uważane są za „słabe strefy” podczas mrozów.

Cudowne schody wapienne w ciepłych, naturalnych niuansach

płyty-kamienne-tarasowe-płyty-tarasowe-śródziemnomorskie-egzotyczne-ogrody-wapienne-schody

Nasza wskazówka: baw się bezpiecznie i zamawiaj płyty jako rezerwę do ewentualnej wymiany przy zakupie. Posadzkę z kamienia naturalnego zaimpregnować natychmiast po jej ułożeniu.

Płyty z piaskowca do stylowych terenów zewnętrznych

płyty-kamienne-tarasowe-płyty-tarasowe-piaskowiec-rośliny-doniczkowe-brązowo-szary

Piaskowiec nie jest uważany za egzotyczną skałę per se. W tym kraju słynie z podstawowego koloru, od czerwonawego przez żółto-pomarańczowy po beżowy. Duży udział kwarcu w piaskowcu zapewnia długowieczność i sprawia, że ​​powierzchnia jest szczególnie wytrzymała. Czerwono-żółty odcień nie rzuca się w oczy, ale zapewnia dodatkową porcję ciepła o zachodzie słońca lub w świetle poranka.

Nie przegap pięknych kamiennych płyt na taras i ogród

płyty kamienne-płyty-tarasowe-tarasowe-nowoczesne-wapienne-niebieskie-meble ogrodowe-plastikowy rattan

Łupana powierzchnia płyt kamiennych i łamane krawędzie zachowują naturalny, a zarazem nieco rustykalny wygląd kamienia naturalnego. Jeśli zdecydujesz się na płyty z kamienia naturalnego na taras i ogród, piaskowiec jest wielopłaszczyznowy w ciepłych tonach, a granit to klasyczny, powściągliwy design na zewnątrz.

Połącz płyty kamienne na taras w różnych stylach w gustowny sposób

kamienna-płyta-tarasowa-tarasowa-płyta-cegła-schody-schody-ogrodowe-donice

Płyty kamienne o różnych rozmiarach lub wykonane z różnych rodzajów kamienia można z powodzeniem łączyć przy zachowaniu równoległego przebiegu spoin.

Tnij kamienne płyty i układaj je ze smakiem

kamienne płyty-tarasowe-płyty-tarasowe-żółty-piaskowiec-meble ogrodowe-rattan-wiklina

Tak zwane maszyny do układania płytek oferują kilka opcji układania płytek i są uważane za bardziej elastyczne, jeśli chodzi o kreatywne projekty.

Tynk z kamienia naturalnego lub sztucznego do ogrodu i na taras

płyty-kamienne-tarasowe-płyty-tarasowe-nawierzchnia-kominek-okrągły-ochrona-prywatności-ogrodzenie

Cegła jako alternatywa dla płyt kamiennych w stylu vintage

płyty kamienne-płyty-tarasowe-cegła-czerwona-leżanka-rattan-plastik