Tarasy

Stwórz miejsce pod drzewem: ładne miejsca do siedzenia i tarasy do relaksu w ogrodzie

Jednym z najpiękniejszych miejsc w ogrodzie jest przestrzeń w cieniu drzewa. Teraz pojawia się pytanie, jak stworzyć tam wygodną i funkcjonalną przestrzeń do siedzenia i jak wkomponować drzewo w projekt budowlany. Pokażemy Ci 20 pomysłów, jak stworzyć miejsce pod drzewem i wyjaśnimy, co musisz wziąć pod uwagę.

Zaprojektuj miejsce pod drzewem: drewniany taras to prawdziwy klasyk

Zbuduj taras pod drzewem Pomysły na włączenie drzew do projektu ogrodu

Jeśli chcesz zaprojektować miejsce pod drzewem, pierwsze pytanie, które się pojawia, brzmi: Jakie opcje są faktycznie dostępne? Drewniany pokład to długowieczna opcja. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się przytulną częścią wypoczynkową przez lata. Ma jednak również wady: nie oferuje elastyczności. Oznacza to, że przy projektowaniu ogrodu zawsze trzeba pamiętać o uwzględnieniu tarasu. W małych ogródkach drewniany taras zajmuje zbyt dużo miejsca. Konstrukcja jest złożona, a koszty znacznie wyższe niż w przypadku innych wariantów.

Ponadto przy projektowaniu tarasu należy zawsze mieć na uwadze to, co będzie się działo w kolejnych latach. Czy drzewo jest stabilne i wystarczająco duże, jeśli jest wystarczająco dużo miejsca na jego korzenie??

Drewniany taras jest opcją, jeśli ogród jest wystarczająco duży, drzewo ma co najmniej 20 lat i jest wystarczająco dużo miejsca na jego korzenie.

Zaplanuj i wybuduj taras pod drzewem

Zbuduj drewniany taras pod drzewami zalety i wady

Taras przy domu to absolutna klasyka. Jednak ten wariant nie zawsze jest optymalny. W wielu przypadkach miejsce do siedzenia lepiej ustawić pod drzewem. Zwłaszcza, gdy znajduje się w miejscu w ogrodzie, które jest niewidoczne i osłonięte od wiatru. Optymalne okazują się drzewa liściaste z koroną w kształcie parasola, które oferują jasny cień. Szczególnie skutecznie można je wkomponować w drewniany taras. Poniżej wyjaśniamy, jak krok po kroku zbudować taki taras:

1. Najpierw wyjaśnij ważne pytania:

  • Jak dokładnie wyobrażasz sobie taras (kształt, wielkość)?
  • Jakiemu celowi ma spełniać (zewnętrzna jadalnia ma inne wymagania niż część wypoczynkowa)?
  • Ile godzin bezpośredniego światła słonecznego ma dziennie??
  • Potrzebujesz prądu lub wody??
  • Jak chciałbyś zaprojektować teren wokół tarasu (ścieżka ogrodowa, rośliny, schody)
  • Czy teren jest płaski czy nachylony??

Tworzenie tarasu pod drzewem Pomysły na siedzenia z workami fasoli

2. Następnie zmierz ogród, zrób plan ogrodu i zaznacz na nim taras. Aby uzyskać lepszy pomysł, możesz oznaczyć na ziemi pożądany przebieg tarasu liną.

3. Uzyskaj szczegółowe porady z centrum ogrodniczego, jak zaprojektować teren wokół drzewa.

4. Projektując taras, weź pod uwagę potrzeby drzewa. Wyjaśnij również wcześniej, czy należy zagęszczać glebę pod tarasem i jak wpłynie to na korzenie drzew. Pod żadnym pozorem nie należy betonować podłoża wokół drzewa. Byłoby lepiej, gdybyś zbudował podkonstrukcję.

5. Zasadniczo: Drzewa z trudem tolerują zmiany w glebie. Jeśli wkomponujesz drzewo w patio, będzie ono musiało radzić sobie z zagęszczeniem gleby i nadal będzie zmagać się z niewystarczającymi zasobami składników odżywczych, tlenu i wody w przyszłości.

6. Aby zorientować się w wielkości systemu korzeniowego swojego drzewa, spójrz w górę. Korzenie są tak szerokie jak korona drzewa. W zależności od tego, czy drzewo jest płytkie czy głębokie, należy pozostawić pewną odległość między tarasem a pniem drzewa. Z tym ściśle związana jest również wielkość tarasu.

7. Po zbudowaniu tarasu powinieneś obserwować drzewo. Jeśli zauważysz, że liście drzewa są przebarwione i żółtawe, możesz je dodatkowo podlać. Ponieważ taras uszczelnił dużą powierzchnię, do gleby dostaje się znacznie mniej wody i składników odżywczych.

Stwórz miejsce pod drzewem: ławka na drzewie

Stwórz własne pomysły na ławki do siedzenia w cieniu

Masz ochotę na wygodne siedzenie w ogrodzie? Następnie możesz zbudować lub kupić ławkę na drzewo. W sklepach znajdziesz wiele wariantów. Szczególnie praktyczne są drewniane ławki na drzewa o konstrukcji metalowej. Możesz wykorzystać przestrzeń pod ławką jako miejsce do przechowywania zrębków.

Stwórz miejsce pod drzewem: Żwirowy taras

Stwórz miejsce pod drzewem z oczkiem wodnym

Jeśli nie masz dużo wolnego miejsca i chcesz mieć tańszą opcję, możesz zdecydować się na taras żwirowy. Żwir można układać szybko i łatwo. Ten wariant zapewnia większą swobodę projektowania, ale konserwacja jest bardzo złożona. Liście, kwiaty i owoce osadzają się na żwirze i są trudne do usunięcia. Możesz użyć odkurzacza do liści do gruboziarnistego żwiru i grabi do liści do żwiru drobnoziarnistego.

mały ogródek z drzewem do cienia i ławką narożną

Jedną z najważniejszych zalet tarasu żwirowego jest to, że drzewo będzie się dobrze rozwijać, a Ty nie musisz martwić się o jego korzenie. Jeśli chodzi o design siedziska, nie ma ograniczeń dla własnej kreatywności. Tylko upewnij się, że żwir nie jest zbyt drobny. Gruboziarnisty żwir jest bardziej stabilny i lepiej nadaje się do tworzenia miejsc do siedzenia z krzesłami i stołem. Drobnoziarnisty żwir jest idealny do stref wypoczynkowych i ławek.

Stwórz miejsce pod drzewem: wewnętrzny dziedziniec

Tworzenie tarasu pod drzewem Pomysły na dziedziniec

Miejska willa i dom w zabudowie szeregowej często nie mają dużego ogrodu, ale mały tylny lub wewnętrzny dziedziniec. Jeśli rośnie tam drzewo, cała posiadłość może być w cieniu. Wielu właścicieli ogrodów decyduje się wówczas na ułożenie całego dziedzińca z kostki brukowej i stworzenie ogrodu z wanną. Teren wokół drzewa zwykle nie jest utwardzony. Mimo to może się zdarzyć, że korzenie podniosą płyty chodnikowe.

Stwórz miejsce pod drzewem wokół kominka

Wybrukowany taras idealnie nadaje się do małych ogrodów z małymi i wolno rosnącymi drzewami przydomowymi. Drzewa, które pozostają małe, to na przykład prawdziwy głóg, grusza wierzbowa i klon japoński. Na przykład magnolia gwiaździsta ma maksymalną wysokość 3 metrów, którą osiąga po ponad dwudziestu latach. Wadą wolno rosnącego drzewa jest to, że tylko częściowo nadaje się jako cień.

Zapewnij cień i ochronę prywatności na tarasie pod drzewami

Zaprojektuj siedzisko: zwiąż ze sobą drzewa i pozwól im rosnąć razem

Stwórz miejsce pod drzewem ze żwirową podłogą na ogródek działkowy

Alternatywnie można posadzić wokół tarasu kilka drzew o tej samej wysokości, a następnie związać ze sobą korony, aby z czasem gałęzie drzew rosły razem. Rezultatem jest „pergola”, która zapewnia prywatność i ochronę przed słońcem na zewnątrz.

Stwórz miejsce na trawniku

Usiądź pod drzewem na pomysłach na trawnik

Innym wariantem, który szczególnie nadaje się do ogrodu naturalnego, jest zaprojektowanie siedziska bezpośrednio na trawniku pod drzewem. Ten projekt jest tylko tymczasowy i jest przydatny, jeśli meble mają być ustawiane tylko w szczególnie upalne dni. Może dlatego, że drzewo znajduje się w zacienionym i wietrznym miejscu. Lub jeśli organizujesz przyjęcie w ogrodzie, a na tarasie nie ma wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich gości. Wtedy możesz również ustawić indywidualne grupy siedzące na trawniku. Składane krzesła i stoły można bez problemu przesuwać w przód iw tył, co zapewnia swobodę projektowania.

Stwórz taras z kamienia naturalnego pod drzewem

Projekt ogrodu pod drzewami z kamiennym tarasem i okrywą gruntową

Kamień naturalny doskonale sprawdza się na tarasach pod drzewem. Materiał łatwo przeciwstawia się śniegowi, deszczowi i wilgoci. Jedynym minusem jest to, że korzenie drzew mogą podnieść kamienne płyty. Dlatego najlepiej układać płyty luźno.

Zaprojektuj siedzisko pod drzewem: alternatywa dla mebli wypoczynkowych i grup siedzeń

wysokie drzewo w ogrodzie jak pomysły projektowe

Chciałbyś wygodnie siedzieć pod drzewem, ale brakuje Ci miejsca? Na szczęście istnieje kilka alternatyw dla sofy wypoczynkowej i stolika kawowego z krzesłami. Pierwszy wariant to zdobycie jednego Wiszące krzesło na drzewie naprawić. Masz więc wygodny kącik do czytania, w którym możesz odpocząć w upalne dni.

Zbuduj własne pomysły na ławki z drewna i ceramiki

Alternatywnie możesz użyć Stół wokół drzewa budować. Taki stół jest zbudowany podobnie do ławki ogrodowej, ale jest wyższy. Blat stołu możesz dowolnie udekorować – możesz pomalować panele drewniane, możesz nakleić potłuczoną porcelanę na panele metalowe.

Trzeci wariant to wylanie betonowej ławki ogrodowej i doprawienie jej kolorowymi poduszkami do rzucania. Możesz także ustawić obok siebie kilka betonowych ławek ogrodowych tak, aby tworzyły półokrąg. Ten wariant nadaje się do dużych ogrodów, które chcesz podzielić na kilka obszarów.

Kształtowanie krajobrazu pod drzewem i wokół niego

Zaprojektuj własny taras pod drzewem

Oczywiście ważne jest, jak zaprojektujesz taras pod drzewem. Ale ważne jest również to, jak posadzisz teren wokół patio i wokół/pod drzewem. Na tarasie idealne są cieniste rośliny doniczkowe. Wszędzie wokół możesz tworzyć klomby z okrywą i kwiatami. Kochające cień kwiaty, takie jak hortensja, dodadzą koloru zacienionemu obszarowi.

Wybierz miejsce w sekcji Utwórz pokrycie drzewa

Innym wariantem jest stworzenie trawnika wokół drzewa. Na pierwszy rzut oka trawnik może wydawać się łatwą w pielęgnacji i prostą alternatywą, ale tak nie jest. Większość rodzajów trawników nadaje się tylko w ograniczonym zakresie do obszarów zacienionych. Obszary w półcieniu mogą być zazielenione niektórymi rodzajami trawników, ale są one bardziej podatne na pleśń i szkodniki oraz znacznie mniej odporne niż trawniki rosnące w pełnym słońcu.

Oświetl drewniany taras pod drzewem

Drewniany taras pod drzewem buduje małą willę

Oświetlenie jest bardzo ważną częścią projektowania patio. Nie zapomnij zintegrować drzewa z koncepcją oświetlenia. Najlepszym sposobem na to jest użycie kilku reflektorów skierowanych w górę. Dzięki temu możesz jednocześnie oświetlić pień drzewa i koronę.

Taras pod drzewem z pięknym widokiem i kilkoma miejscami do siedzenia

Jeśli chcesz romantycznego oświetlenia ogrodu, możesz powiesić kilka lampionów bezpośrednio na drzewie. Świece LED rzucają miękkie światło na stół ogrodowy. Miska ogniowa zapewnia nie tylko ciepło, ale także światło do strefy wypoczynkowej. Nie zapomnij jednak zainstalować oświetlenia pośredniego tam, gdzie istnieje ryzyko potknięcia. Schody, stopnie, balustrady i donice powinny być wyraźnie widoczne. Nawet zimą taras powinien być dobrze oświetlony..

Taras wokół grupy salonów z drzewami i oświetleniem