Tarasy

Sadzenie chmielu jako osłona prywatności: musisz na to zwrócić uwagę!

Chmiel (Humulus lupulus) znany jest miłośnikom piwa ze względu na swój smak, ale jest również atrakcyjną, szybko rosnącą rośliną ogrodową. Chmiel rośnie jako wieloletnia winorośl, przyciąga motyle do ogrodu i dostarcza świeżego chmielu do domowego browaru. Jeśli Twój dom nie ma ogrodzenia lub sąsiaduje z sąsiednim domem, tracisz poczucie prywatności, która sprawia, że ​​ogród wygląda przytulnie i zachęcająco. Dzięki 6-metrowym winoroślom pokrytym gęstym listowiem od wiosny do jesieni, chmiel może zapewnić ci prywatność w okresach, w których najprawdopodobniej przebywasz na zewnątrz. Za chwilę wyjaśnimy Ci, na co należy zwrócić uwagę, jeśli chcesz sadzić chmiel jako osłonę prywatności!

Chmiel jako osłona prywatności w ogrodzie

Krok 1: sadzenie chmielu

Sadzenie chmielu z kłączy

Zamiast uprawy chmielu z nasion sadzi się tzw. kłącze. kłącze wyglądają jak plątanina korzeni, ale w rzeczywistości są podziemnym systemem łodyg, który nosi genetyczny charakter chmielu. Kłącza chmielu są zwykle wczesną wiosną dostępne w lokalnych sklepach i sklepach internetowych dla piwowarów domowych. Jeśli znasz kogoś, kto już uprawia chmiel, możesz poprosić go również o kłącza. Chmiel można również kupić jako młode rośliny w doniczkach.

chmiel zapewnia cień i zielone ogrodzenia

Chmiel agresywnie rośnie w ogrodzie i głęboko i szeroko rozłoży swój system korzeniowy i kłącza. Upewnij się, że sadzisz chmiel w miejscu, w którym nie uprawiasz innych roślin, ponieważ w przeciwnym razie mogą one zostać wyparte przez chmiel. W razie wątpliwości ograniczenie barierą kłącza miałoby sens. Sadzarka o pojemności 50 litrów dobrze się do tego nadają.

Jeśli chcesz posadzić kilka odmian chmielu, powinieneś użyć osobnych donic lub umieścić rośliny w ziemi co najmniej 1 metr od siebie. Jeśli posadzisz je zbyt blisko siebie, systemy korzeniowe będą się przeplatać i trudno będzie powiedzieć, który chmiel gdzie rośnie.

skacze jako taras z ekranem prywatności

Upewnij się, że wybrałeś miejsce w swoim ogrodzie, które nie pełne słońce przez cały dzień otrzymuje. Chmiel nie czuje się dobrze w cieniu i znacznie lepiej rozwija się w słonecznym miejscu. Ważne jest również, aby gleba była zaopatrywana w dużo składników odżywczych. Nawóz lub kompost świetnie nadają się do promowania kłączy podczas ich sadzenia.

chmiel jako taras zasłaniający prywatność z drewnianą pergolą

Chmiel potrzebuje dużo pionowej przestrzeni do wzrostu. Winorośl może być w jednym sezonie do 6 metrów wysokości rosnąć. Istnieje wiele różnych metod budowania kratek lub używania lin prowadzących do wspinania się na chmiel.

Krok 2: cięcie końcówki strzału (opcjonalnie)

chmiel rośliny jako ekran prywatności

z dala Koniec marca lub początek kwietnia widać fioletowe gałązki wystające z ziemi w miejscu posadzenia kłączy. Z tego w końcu rozwiną się chmielowe winorośle. Rosną bardzo szybko, około 8 cali dziennie.

Pierwsze winorośle, które się pojawiły, nazywają się Strzela byka. Są znacznie grubsze i rosną szybciej niż późniejsze. Z pewnością można je podciągnąć na kratę, ale nie produkują tylu chmielu, co pędy, które pojawiają się później. Jeśli uprawiasz chmiel do warzenia piwa lub chcesz mieć gęstszą osłonę prywatności, przytnij je tuż nad ziemią, gdy będą miały około trzech stóp wysokości. Pozwala to roślinie skoncentrować swoją energię na wytwarzaniu większej liczby pędów, które następnie można trenować na kratce.

Krok 3. Pociągnij wąsy chmielu na kratkę

podskakuje w wiadrze jako osłona prywatności na tarasie

Po przycięciu pędów i rozpoczęciu kiełkowania nowych winorośli nadszedł czas, aby podciągnąć je na kratę. Aby to zrobić, po prostu owinąć winorośl zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół liny lub sznurek ogrodowy (który nie może być gładki, ponieważ pnącza muszą trzymać się liny).

Krok 4. Daj chmielowi dużo słońca i wody

chmiel jako osłona prywatności

Gdy twoje winorośle będą miały kilka stóp długości, zauważysz większe zrywy wzrostu. Miej oko na swoją kratę i szukaj winorośli, które oderwały się od liny i po prostu owijaj je z powrotem. Twój chmiel potrzebuje czegoś, na co można się wspiąć, inaczej przestaną rosnąć, a ucierpi na tym twoja wydajność lub prywatność.

Chmiel to bardzo spragnione rośliny. Podlewaj codziennie lub co 3 dni, aby gleba nigdy nie wyschła. Jeśli trzymasz je w wiadrze, upewnij się, że mają bardzo dobry drenaż, aby uniknąć zalania. W marcu i kwietniu chmiel należy nawozić kompostem przynajmniej raz w tygodniu.

Krok 5. Wytnij dolne liście z wytrenowanych winorośli

chmiel jako osłona prywatności w ogrodzie na drewnianej kratce

Gdy winorośl osiągnie wysokość około 120 do 150 cm, należy przyciąć liście z ziemi na wysokość 30 cm. Te liście są szczególnie zachęcające dla owadów, które mogą wspinać się i niszczyć rośliny.

Krok 6. Zbiór i przycinanie

Zbiór kwiatów chmielu Sierpień Wrzesień

Oprócz regularnego podlewania chmielu w ciągu najbliższych kilku miesięcy nie ma wiele do zrobienia. Jeśli widzisz umierające lub żółte liście, po prostu je odetnij.

Kiedy nadejdzie na to czas Zbiór chmielu (zwykle od sierpnia do września, w zależności od pogody i rodzaju chmielu), wystarczy zerwać kwiaty z kratki. W tym momencie, gdy chmiel jest łatwiejszy do zbioru, można ciąć winorośl.

dojrzały kwiat chmielu

Chmiel jest dojrzały, gdy staje się papierowy i lekko brązowy na końcach szyszek chmielowych. Kiedy rozłupasz baldach chmielowy, powinieneś zobaczyć wiele żółtych plam, gdzie są prawdziwe smaki i aromaty. Możesz użyć chmielu do warzenia piwa od razu!

Posadź chmiel jako ekran prywatności

Każdego roku pod koniec sezonu wegetacyjnego chmiel jest przycinany z powrotem na ziemię, aby zrobić miejsce na przyszłoroczny wzrost. Ten Cofać się zwykle odbywa się późną jesienią. Martwe pędy można wyrzucić na kompost.

Jeśli trzymasz roślinę w doniczkach, jesienią nie jest wymagane przycinanie. Niech uschnięte pędy staną na zimę i zabezpiecz doniczkę folią przed mrozem. W lutym czas na przesadzenie chmielu.

Pomysły na odpowiednie pomoce wspinaczkowe

chmiel jako osłona prywatności w ogrodzie

Wysokość, jaką mogą osiągnąć twoje winorośle chmielu, odgrywa dużą rolę w twoich plonach. Jak tylko chmiel przestaje się wspinać, przestaje rosnąć i obumiera.

Jeśli masz dostęp do swojego dachu, to się odkłada Sznurówka w ogrodzie lub w donicach łatwy sposób na osiągnięcie dobrej wysokości. Po prostu przywiąż przewód ogrodowy do obciążonego przedmiotu i przytrzymaj go na dachu. Poprowadź sznurek w dół i przymocuj go do doniczek lub do palika obok chmielu. Aby rośliny tworzyły szczelną osłonę prywatności, przewody powinny znajdować się jak najbliżej siebie.

Chmiel wspina się po linach w wiadrze jako ekran prywatności

Inną metodą, z którą ogrodnicy-amatorzy mają dobre doświadczenia, jest użycie długich Drewniane słupy, pomiędzy którymi przewód ogrodowy biegnie tam iz powrotem. Stosy o wysokości 2 metrów pozwalają chodzić tam i z powrotem na wysokość 5 metrów.

chmiel jako zasłona prywatności w wiadrze - pomoc do wspinania wykonana z drewnianych listew i liny

Wszystkie rodzaje pnączy dobrze sprawdzają się w wolnostojącej pergoli, a chmiel nie jest wyjątkiem. Pnącza owijają się wokół słupków konstrukcji, a następnie rosną poziomo, gdy osiągną szczyt. Gęste liście zapewniają naturalny cień na letnie spotkania.

chmiel rośliny jako osłona prywatności na pergoli

Na wysokości Krata / krata Po przygotowaniu chmiel zapewnia dobrą ochronę prywatności na tarasach.

Chmiel jako osłona prywatności na balkonie

skacze jako ekran prywatności na małym balkonie

Z łatwością można też sadzić chmiel w wannie na słonecznym balkonie. Wadą chmielu jako osłony prywatności jest to, że zimują w korzeniach i pozostawiają tylko suchą łodygę. Dobrą wiadomością jest jednak to, że wiosną naprawdę bardzo szybko rośnie i zapewnia optymalną ochronę prywatności w krótkim czasie. Roślina może osiągnąć 2 metry w ciągu pięciu tygodni!

Chmiel w wannie lub kwietniku na balkonie

Pnącze będzie czuło się bardzo dobrze w doniczce z kratką (najlepiej o wysokości co najmniej 180 cm). Jeśli odpowiednie wiadro jest już na podłodze, możesz przymocować kratę do balustrady balkonu za pomocą opasek kablowych.

podskakuje jako balkon z ekranem prywatności z boku

Gdy tylko chmiel osiągnie szczyt Twojej kratki, możesz po prostu poczekać, aż łodygi wyrosną wystarczająco długo, a następnie ostrożnie zgiąć je i umieścić w wolnej przestrzeni kratki. Roślina szybko chwyta i zaczyna się wspinać. Dzięki temu ekran prywatności jest jeszcze grubszy i piękniejszy!

chmiel jako osłona prywatności - krata przymocowana do balustrady balkonu